שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גורמים ערבים: חמאס הסכים להפסקת אש

לפי גורמים ערבים ופלסטינים - ואף לטענת שר החוץ הספרדי - נציגי חמאס הסכימו לעיקרי היוזמה המצרית להפסקת אש בעזה. במסיבת עיתונאים, הם ינסו להציג את ההסדר כניצחון. מסתמנת פשרה שתאפשר נציגי הרשות במעברים

האם מתקרבת הפסקת הלחימה ברצועת עזה? גורמים פלסטינים וערבים אמרו הערב (יום ד') ל-ynet כי חמאס הסכים להפסקת אש ברצועת עזה, בהתאם ליוזמה המצרית. עדיין לא ברור תחת אילו תנאים הושגה אותה הסכמה. חמאס צפוי לערוך מסיבת עיתונאים ב-19:30, ובה יוצגו עיקרי ההסכמות.

 

עופרת יצוקה - הזירה המדינית:

 

גם שר החוץ הספרדי, מיגל אנחל מורטינוס, אישר את קבלת ההצעה על-ידי חמאס. בדברים שאמר לעיתון "אל פאיס" אחרי שנועד היום עם בכירים במצרים, הוא טען עוד כי ישראל מגבשת כעת את התשובה שתגיש מחר למצרים בנושא.

 

לפי גורמים פלסטינים, נציגי חמאס אמורים להציג - בעיקר למטרות תדמיתיות - מספר הסתייגויות מהיוזמה, ונושאים שדורשים לטענתם הבהרות בהמשך. אך את עיקרי היוזמה - שבראשה מבחינתם הפסקת אש ונסיגה ישראלית - הם מקבלים. נציג חמאס בביירות, אוסאמה חמדאן, הבהיר הערב כי "עדיין יש נקודות במחלוקת".


פיצוץ ליד מסגד בעזה. סוף לאש? (צילום: AFP)

 

לא ברור עדיין אם חמאס קיבל את ההצעה להפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן, אולם גורמים ערבים מסרו ל-ynet כי לא יוערמו קשיים על היישום המיידי.

 היוזמה כוללת את סעיפי הפיקוח על הגבולות, אך לפני סיכום סופי סוגיה זו אמורה להיסגר בין מצרים לישראל.

 

לגבי שליטת הרשות הפלסטינית במעברים, בהתאם להסכם מ-2005, נטען ברשת "אל ערביה" כי הושגה הסכמה עקרונית. גורמים פלסטינים אמרו ל-ynet שחמאס הסכים ככל הנארה להצבת כוח הביטחון הלאומי, ולא המשמר הנשיאותי של אבו מאזן, כמו באותו הסכם. עם הביטחון הלאומי היו לחמאס פחות עימותים מאשר עם המשמר הנשיאותי.


 

ניצחון חמאסי? לא לפי המצרים

המצרים מנסים לפעול כדי שהודעת חמאס לא תהיה בוטה ותציג את היוזמה כ"ניצחון חמאסי גדול". לפי הערכות, חמאס ינסה להציג זאת כהישג שנכפה על ישראל, שנמנעה - בשל היערכות החמאס וההתנגדות בשטח - מלהיכנס לשלבים הבאים של המבצע הקרקעי.

 

ההחלטה תוצג כנראה גם כניסיון להימנע משפיכות דמים נוספת ומהרס נוסף. בחמאס יטענו כי ישראל פנתה אל הפגיעה באזרחים והרס תשתיות ומבנים כדי לחפות על כישלונה במיטוט הארגון.

 

במקביל, דיווחה היום סוכנות הידיעות המצרית הרשמית "מנה" כי "חמאס הגיבה בחיוב לנסיונות המצריים להביא קץ לשפיכות הדמים של הפלסטינים, במהלך השיחות שנערכו בקהיר בשלושת הימים האחרונים", לפי גורם רשמי במצרים.

 

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר היום כי מצרים תעביר לישראל תגובה מצד חמאס לתוכנית המצרית לעצירת המלחמה בעזה, "בתקווה שהדברים ישתנו". הוא הוסיף כי "נמסור לישראלים את התגובה שקיבלנו מאחינו שבחמאס, הכוללת תנאים להפסקת אש ורגיעה".

 

מחר אמור לבוא לקהיר הנציג הישראלי לשיחות עם מצרים, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל') עמוס גלעד. הוא אמור להיפגש עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן. נציגי בכירי הלשכה המדינית של חמאס שבו היום לדמשק לאחר סבב פגישות נוסף עם סולימאן. בשיחות השתתפו גם שלושה נציגים מחמאס-עזה.

 

אבו מרזוק: הפסקה אחרי כל שלב בהסכם

סגן ראש המלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, ניסה להסביר בצהריים את עמדת ארגונו ואמר בראיון לרשת אל-ערבייה: "קודם כל צריך להפסיק את האש, ורק אחר-כך תבוא נסיגה (של צה"ל). לא ניתן לסגת בו זמנית עם הפסקת אש, צריך מועד מוגדר לנסיגה".

 

הוא טען עוד כי "ישראל לא מילאה אחר שום שלב משלבי הרגיעה הקודמת,

ולכן מוכרחים שתהיה תקופת זמן קצרה ומוגדרת בין כל שלב, בה ניתן יהיה לבצע הערכת מצב ולהסכים לעבור לשלב הבא".

 

אבו מרזוק התייחס גם לסוגיית השתתפות חמאס בפסגה הערבית שאולי תתכנס בסוף השבוע בדוחא, ואמר כי "נציגי חמאס מתכוונים לדון על כך עם האחים בקטאר. מוכרחים שיהיה ייצוג של עמדת חמאס - שכן היא זו הנמצאת בשטח".


פורסם לראשונה 14/01/2009 17:17

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל ישראלי בגבול הרצועה. מתקפלים?
צילום: AP
צילום: איי פי
אבו אל רייט. נעביר את התגובה
צילום: איי פי
אבו מרזוק. רוצה הפסקה מתודית
צילום: איי פי
מומלצים