שתף קטע נבחר

אשדוד: 2 פצועים בדליקת ענק במפעל כימיקלים

במפעל "אגן כימיקלים" באשדוד פרצה דליקה, שגרמה לפיצוץ חזק. שני בני אדם נפצעו בינוני-קשה. תושבי האזור מורשים לפתוח את החלונות בבתיהם, זאת לאחר שבתחילה הונחו להסתגר בבתים, מחשש לדליפת חומרים מסוכנים. מנהל המפעל: האש בשליטה

שריפה פרצה לפנות ערב (יום ד') באזור מפעל "אגן כימיקלים" באשדוד. לבית החולים קפלן פונו שני בני אדם שנפצעו באורח בינוני עד קשה ושניים נוספים במצב קל. במפעל מאוחסנים חומרים מסוכנים ובתחילה התעורר חשש מדליפה של חומרים אלה. צוותים של המשרד להגנת הסביבה באו למקום.  

 

המשטרה הודיעה כי תושבי האזור מורשים לפתוח את החלונות בבתיהם, וזאת לאחר שבתחילה, עם פריצת האש, התבקשו התושבים בכל הרבעים בצפון העיר וכל תושבי היישובים באזור - ניר גלים, בני דרום, ישיבת נווה הרצוג וגן הדרום - להסתגר בבתיהם ולאטום את הפתחים.

 

לאזור השריפה הוזעקו עשרות כבאיות מאשדוד ומאשקלון שנמצאות באזור ממילא, בשל הכוננות הביטחונית. עקב הפיצוצים הרבים שנשמעו מהמפעל עלתה סברה כי מדובר בירי של רקטות לעבר האזור, מה שהגביר את החרדה במקום שכן אזעקה לא נשמעה. החשש התבדה תוך זמן קצר והתברר שלא הייתה פגיעה של גורם חיצוני במתקנים.


המפעל הבוער, הערב (צילום: אבי רוקח)  

 

אחד הכבאים שהיה במקום סיפר: "מדובר בשריפה מאוד מסוכנת, אנחנו מתקדמים מאוד לאט ובשלב הראשוני פעלנו בעיקר בכדי לבלום את האש. התקשינו מאוד להיכנס למקום בשל העובדה שמדובר בחומרים מסוכנים ולכן גם לא יכולנו לדעת בשלב הראשוני אם יש נפגעים. מסריקות ראשונות שעשינו כנראה אין במקום נפגעים אך אנו עדיין נמצאים בשלב הראשוני של בלימת האש".

 

"ביקשנו מהם לדלל חומרים, אסון כבד נמנע"

מפעל אגן כימיקלים מייצר חומרי ההדברה כמו קוטלי עשבים וקוטלי מזיקים ומחזיק בהיתר רעלים וחומרים מסוכנים מהמשרד להגנת הסביבה. מנהל המפעל, צבי מנור, אמר כי שני הפצועים עובדים במפעל, והם "בהכרה ומצבם טוב".

 

כן טען מנור כי מדובר ב"דליקה מקומית באחד המחסנים הקטנים שלנו, שהתפשטה ברחבי המפעל. צוותים שלנו הצליחו להשתלט על הדליקה ובעזרת צוותי כיבוי אש, תחמו אותה".

 

שמשון שהרבני, שעמד בראש איגוד הערים לאיכות הסביבה באזור אשדוד, וכיום חבר בהנהלת האיגוד, אמר כי "בתחילת הלחימה פנינו לאגן כימיקלים וביקשנו מהם לדלל את כל חומרי הגלם, מחשש לפגיעת רקטה. אין לי ספק שנמנע אסון כבד יותר כתוצאה מפנייתנו.

 

"החשש משריפה שם עמד כל הזמן לנגד עינינו. יש שם חומרים רבים, אנחנו מקווים שלא יהיו השלכות חמורות יותר", הוסיף שהרבני.

 

עדת ראייה: העשן הגיע לגובה של בניין

מור, עדת ראייה שהייתה בדרכה במונית שירות מאשקלון לתל אביב, סיפרה ל-ynet: "ראיתי אש קטנה מהחלון ואחרי שניות ספורות היה פיצוץ חזק ואש גדולה שהשתוללה לגובה של בניין עם עשן סמיך". לדבריה, תוך זמן קצר מיהרו למקום אמבולנסים וניידות משטרה רבות.

 

יצחק, מנהל מסעדת "טל גלים" במתחם תחנת הדלק פז אשדוד גלים, הסמוכה למפעל, סיפר: "עשן לבן מיתמר מקצה המפעל. העובדים בתחנת הדלק קיבלו הוראה לנעול את המשאבות, עד שישלטו על מה שקורה פה. הצומת עדיין פתוח ומכוניות ממשיכות לעבור פה".

 

במקביל לשריפה הזו פרצה גם שריפה בבניין באשקלון. 15 אנשים נפגעו משאיפת עשן, בהם תינוק אחד. הם פונו לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי בעיר.

 

בשנה האחרונה ארעו כמה מקרים של דליקות במפעלים עם חומרים מסוכנים. לפני כארבעה חודשים התרחש פיצוץ במפעל "תעשיות אקולוגיות" באזור התעשייה של פתח תקווה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו

שני אנשים ועוד חמישה בני אדם נפצעו. כמה מהכבאים נפגעו בעת הניסיון להשתלט על הלהבות.

 

לפני פחות משנה השתוללה שריפה גדולה בסמוך למחסן חומרי הדברה לא הרחק ממושב ליד קריית גת. שבעה צוותי כיבוי מאזור אשקלון פעלו במשך שעות ארוכות לכיבוי האש, והצליחו למנוע את התפשטותה למחסן החומרים המסוכנים. המבנה שבער היה צמוד למחסן ההדברה, וכלל כמויות גדולות של מוצרי פלסטיק, גרוטאות וקרטונים. הבעירה הפיקה ריח חריף ביותר, שנישא באוויר והגיע עד לקריית גת.

 

בהכנת הידיעה השתתף אסף שמואלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור הדליקה, הערב
צילום: אבי רוקח
כבאי במקום הדליקה
צילום: אבי רוקח
מומלצים