שתף קטע נבחר

נשיא רוסיה קורא לפסגה בנושא הגז

דמטרי מדבדב קרא לכנס את הפסגה בסוף השבוע הקרוב, בהשתתפות מנהיגים מאירופה. לפי סוכנות החדשות של הקרמלין, רוסיה מציעה להזמין גם את אוקראינה. גם היום לא התחדשה אספקת הגז לאירופה

נשיא רוסיה דמטרי מדבדב הציע לכנס פסגת גז במוסקבה בסוף השבוע הקרוב, בהשתתפות מנהיגים מאירופה, בניסיון לפתור את סכסוך הגז שהותיר את היבשת ללא אספקת גז לחימום בעיצומו של חורף קפוא. על כך דיווחו היום (ד') סוכנויות הידיעות הרוסיות ITAR-TASS ואינטרפקס.

 

 

מהדיווח עולה כי מדבדב הציע את הפסגה במהלך פגישה עם ראשי ממשלות בולגריה, סלובקיה ומולדובה, שתלויות ברוסיה לאספקת כמעט כל הגז שלהן.

 

ההצעה מרמזת על כך שאין פתרון מיידי באופק לסכסוך בין רוסיה לאוקראינה, שהוביל להפסקת משלוח הגז מרוסיה דרך צינורות באוקראינה ללקוחות באירופה בשבוע שעבר. לפי שירות החדשות של הקרמלין, רוסיה מציעה להזמין גם את אוקראינה להשתתף בפסגה.

 

אתמול נראה היה שהמשבר הסתיים, לאחר שרוסיה חידשה את העברת הגז. אך מפקחי האיחוד האירופי דיווחו שלא עובר גז בצינורות, והסתבר שאוקראינה מסרבת להעביר את הגז, בגלל "דרישות בלתי הגיוניות" שכופה עליה גזפרום בנוגע לנתיב העברת הגז, לטענתה.

 

אוקראינה טוענת שגזפרום דורשת נתיב שיחייב את חברת הגז הממשלתית האוקראינית נפטוגז לנתק חלקים גדולים מאוקראינה עצמה מהצינורות. גם היום טענה אוקראינה שקיבלה דרישות דומות מגזפרום, ולכן סירבה להעביר את הגז.

 

עוד דווח היום כי גזפרום הכריזה "פורס מאז'ור" - כוח עליון שמונע ממנה לעמוד בהתחייבויותיה החוזיות כלפי הלקוחות באירופה - לגבי יצוא הגז. למרות זאת, אמר ראש הנציבות האירופית ז'וזה מנואל בארוסו כי אם לא יושג פתרון מיידי, ימליץ לחברות האנרגיה האירופיות לתבוע את גזפרום ואת נפטוגז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא רוסיה דמטרי מדבדב
צילום: AFP
מומלצים