שתף קטע נבחר

צילום: AFP

נציג חמאס: יש הסתייגויות - מקווים שנצליח

במסיבת עיתונאים ראשונה, לאחר שנודע כי נציגי חמאס קיבלו את עיקרי היוזמה המצרית, אמר נציג הארגון כי הוצגו הסתייגויות מסוימות. "מה שדרוש הוא הסרת המצור, הפסקת התוקפנות, הוצאת כל הכוחות הישראלים ופתיחת המעברים"

אחרי 19 ימים של מלחמה בעזה, חמאס מודיע כי יש עוד הסתייגויות ביחס ליוזמה המצרית. דובר משלחת חמאס לשיחות בקהיר, סלאח אל-ברדוויל, אמר הערב (יום ד') במסיבת עיתונאים שכינס בקהיר: "ננסה בכל דרך להשיג את מטרותינו כדי לסיים את התוקפנות, להסיר את המצור ולפתוח את המעברים".

  

עופרת יצוקה - הזירה המדינית:

 

נציגים בכירים מהלשכה המדינית של חמאס שבו לדמשק, לאחר סבב פגישות נוסף עם שר המודיעין המצרי, עומאר סולימאן. בשיחות השתתפו גם שלושה נציגים מחמאס-עזה.

 נראה שהודעת הארגון הרשמית נוסחה באופן עמום במכוון, כדי להשאיר פתח להסכמות בהמשך המשא ומתן. עם זאת, ניתן למצוא בה נקודות חיוביות לא מעטות בין השורות, בעיקר לאור העובדה שהיא אינה כוללת את המסרים המלחמתיים מצד הארגון, כפי שהועברו לאורך ימי המבצע.

 

"היוזמה המצרית היא היוזמה היחידה שהוצגה בפנינו", אמר אל-ברדוויל. "במסגרת זאת הגשנו את החזון שלנו ואנו מקווים שזה יצליח. לא אכנס לפירוט בנוגע למה שאמרנו להנהגה המצרית". הוא ציין כי הארגון הציג את ההסתייגויות על היוזמה המצרית ואמר: "מצרים תעביר את תשובותינו והערותינו לישראל".


אחד בפה ואחד בלב? אל-ברדוויל, הערב (צילום: AP)

  

רשימת הדרישות הועברה לישראל

"אנו מתייחסים לצד המצרי כמי שהציג בפנינו יוזמה, אבל כשהדבר קשור לאוייב הציוני... מה שדרוש הוא הסרת המצור, הפסקת התוקפנות, הוצאת כל הכוחות הישראלים ופתיחת המעברים. האוייב הציוני הוא האויב שלנו. אין לנו בעיה עם מצרים", אמר.

 

מוקדם יותר אמר בכיר חמאס, ראפת נאסיף, כי תנועתו לא תסכים לפגוע במנהרות המקשרות בין רצועת עזה למצרים. "אנו דוחים כל ניסיון לפגוע בהתנגדות או כל התחייבות שתפגע בהתנגדות. כל עוד יש כיבוש - תישאר ההתנגדות", אמר נאסיף בראיון לרשת "אל-ערביה" בשיחת טלפון מרמאללה.

 

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר היום: "נמסור לישראלים את התגובה שקיבלנו מאחינו שבחמאס, הכוללת תנאים להפסקת אש ורגיעה". מחר אמור לבוא לקהיר הנציג הישראלי לשיחות עם מצרים, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל') עמוס גלעד. הוא אמור להיפגש עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן.

 

עם שובו של גלעד,ידון המטבחון המשולש - בהשתתפות ראש הממשלה אולמרט,

שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון אהוד ברק - ויכריע האם ממשיכים בלחימה בעזה ומעמיקים אותה, או לחילופין מאמצים את הצעת הפסקת האש.

 

מצרים - שתיווכה בין ישראל לחמאס גם בהסדרי רגיעה קודמים - עמדה בלב הזירה המדינית סביב מלחמת עזה. "היוזמה המצרית" יצאה לאור לראשונה לפני כשבוע, לאחר פגישתם של נשיא מצרים, חוסני מובארק, ומקבילו הצרפתי, ניקולא סרקוזי. גם ארצות הברית השתתפה בגיבוש ההסכמות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-ברדוויל במסיבת העיתונאים
צילום: AP
הריסות בעזה
צילום: AP
מומלצים