שתף קטע נבחר

הצעה: יום הולדתו של דרווין כחג לאומי

עשרה חברי פרלמנט אנגלים תומכים בהצעה להפוך את יום הולדתו של אבי תורת האבולוציה לחג לאומי בממלכה. ההצעה באה על רקע חגיגות "שנת דרווין", המציינות 200 שנה להולדתו ו-150 להופעת "מוצא המינים"

קבוצה של חברי פרלמנט אנגלים, מציעה להפוך את יום הולדתו של צ'רלס דרווין, אבי תורת האבולוציה, לחג לאומי בממלכה הבריטית. הקבוצה מונה עשרה חברי פרלמנט ובראשה עומד אשוק קומר (Ashok Kumar) שאמר "חשוב שיהיה לנו חג שמנציח את אחד מגדולי המוחות המדעיים של אנגליה, אם לא הגדול שבהם".

 

אין זו הפעם הראשונה שמציעים לחגוג את יום הולדתו של דרווין, החל ב-12 בפברואר, באופן רשמי בממלכה. בעבר קרא המדען והסופר ריצ'רד דוקינס, מחברם של מספר ספרים המסבירים את תורת האבולוציה לקהל הרחב, לחגוג באופן רשמי את ה-12 בפברואר. גם זוכה פרס נובל פרנסיס קריק, האחראי יחד עם ג'יימס ווטסון לגילוי הדנ"א, קרא בעבר לעגן בחוק את חגיגות יום הולדתו של המדען האנגלי.

 

קישור לאתר המוקדש ליום הולדתו של דרווין 

 

השנה מקבלת הקריאה משנה חשיבות, שכן לאורך 2009 חוגגים חובבי מדע ברחבי העולם 200 שנה להולדתו של המדען הדגול, ו-150 שנה לצאתו לאור של ספרו המונומנטלי "מוצא המינים". הרעיון, לחגוג את יום הולדתו של דרווין, אינו חדש כלל וכלל ובקרב מעריציו מדובר במנהג שגור, כעת רק מבקשים להפוך את המנהג לממוסד יותר, על ידי עיגונו בחוק והקצאת תקציב ממשלתי לחגיגות.

 

ספרו של דרווין "מוצא המינים", המתבסס על תצפיות שערך המדען באיי גלאפאגוס, נחשב אחת היצירות הקלאסיות של המדע. בספר זה מניח דרווין את הבסיס לאחת התיאוריות המדעיות החשובות של זמננו, תיאורית האבולוציה. תיאוריה זו מנסה להסביר את קיומם של מינים רבים ושונים של בעלי חיים וצמחים על פני כדור הארץ, וגורסת שמינים אינם נוצרים כפי שהם נראים לעינינו היום, אלא מתפתחים ומשתנים לאורך הזמן בהתאם לתנאי הסביבה. תיאוריית האבולוציה עדיין מעוררת מחלוקת, בעיקר על רקע דתי, שכן היא מבטלת את רעיון הבריאה. יש להניח שגם ההצעה להפוך את יום הולדתו של דרווין לחג לאומי, תיתקל בהתנגדויות על הרקע הזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרווין. 200 להולדתו ו-150 לגדולתו
עטיפת ספר
מומלצים