שתף קטע נבחר

החבילה עוכבה במכס - רשות המסים לא תפצה

צרכן תבע את רשות המסים וטען: חבילה ששלחו אלי מחו"ל עוכבה במכס, ונאלצתי לנסוע לת"א כדי לשחררה. ביהמ"ש דחה את התביעה וקבע: הרשות פעלה כראוי

התובע הזמין מהונג קונג חלקי טיסנים שערכם נמוך מ-50 דולר, והיה אמור לקבלם לפתח ביתו בדואר מהיר EMS. לטענתו, המעטפה עוכבה במכס, והוא נאלץ לנסוע לתל-אביב על מנת לשחררה. התובע דרש פיצוי בסך 385 שקל, הכולל פיצוי בסך 300 שקל בשל הפסד חצי יום עבודה, והחזר אגרת בית-המשפט.

 

רשות המסים טענה כי עיכוב המעטפה נעשה בשל היותה "חשודה"; על גבי החבילה נכתב כי היא מכילה "חלקי צעצועים", למרות שהכילה חלקי טיסנים, והחבילה לא לוותה בחשבונית. לכן, ובהתאם לחוק, נדרש התובע להציג מסמכים על מנת לשחררה.

 

אין עילת תביעה

השופטת אנה שניידר מבית-המשפט לתביעות קטנות בירושלים קבעה כי אמנם המעטפה הכילה חלקי טיסנים "תמימים", אך לא ניתן היה לדעת מהי מהותם האמיתית של הטובין, שכן על גבי המעטפה הוצהר כי מדובר ב"חלקי צעצועים".

 

על פי החוק, רשאית הרשות לבדוק כל טובין הנתונים לפיקוחה, וכן לעכב את מסירתם על מנת להגן, בין היתר, על ביטחון הציבור ובריאותו, על איכות הסביבה, ולהבטחת חוקיות היבוא. במקרה זה, כך נפסק, פעלה הרשות כדין, ואין לתובע כל עילת תביעה נגדה.

 

למרות דחיית התביעה, קבעה השופטת, לפנים משורת הדין, כי התובע לא יחויב בהוצאות משפט.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
נאלץ לנסוע לת"א כדי לשחרר החבילה
צילום: סי די בנק
מומלצים