שתף קטע נבחר

"להפוך מבני תעשייה ללופטים למגורי צעירים"

דן להט, בנו של שלמה להט וחבר מועצת עיריית תל אביב מטעם הירוקים, הגיש תוכנית שתאפשר להפוך מבני תעשייה למגורים לצעירים, כמקובל באירופה

האם גם הצעירים בתל-אביב יוכלו להיכנס בשנים הקרוב ללופטים, מבלי להפוך לעבריינים? כך לעולה מתוכנית שהגיש לאחרונה דן להט, חבר מועצת עיריית תל אביב מטעם הירוקים (ובנו של ראש עיריית תל אביב לשעבר, שלמה להט), לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

 

לופטים הם דירות שמקימים צעירים במבני תעשייה ושיכונים נטושים. תרבות הלופטים נולדה באירופה ובערי החוף של ארה"ב שנות ה-70 מפלישות של צעירים למבנים ש"הולבנו" והפכו לחלק מהנורמה. כיום מתגוררים בלופטים מיליוני צעירים בעולם. אף שהלופטים מותאמים למגורים, לעתים בסיוע של אדריכלים, מעצבים וקבלנים מהשורה הראשונה, הם שומרים על חזותם המקורית - אולמות פתוחים גדלים עם תקרות גבוהות, עם החזות החיצונית מכוערת של מבנה תעשייה.

 

 

בתל אביב יש לופטים רבים שמתקיימים תוך עצימת עין של העירייה ולא מתוך אישור. לדברי להב, תפסו הלופטים תאוצה בתל אביב בשנים האחרונות לנוכח העובדה שחללים תעשייתיים רבים בדרום תל אביב התפנו עקב מעבר של מפעלים לפריפריה. תופעת הלופטים בולטת בשכונת פלורנטין ובסביבתה בדרום תל אביב, וכן בשכונות מונטיפיורי ונחלת יצחק.

 

להט טוען בתוכניתו כי יש לנקוט במדיניות של מתן תוקף חוקי לתופעת הלופטים. "צריך לעבור ממדיניות של עצימת עיניים למתן שימוש חריג לתוכניות בנין עיר באזורים הולמים", אומר להב.

 

לפי תוכניתו של להט, יש לתת היתרים למגורים למבני תעשיה שנבנו לפני שנות ה-80 עבור שימוש מעורב של תעשייה ומגורים, ובלבד שיהיו סמוכים לשירותים קהילתיים בהישג יד. גודלו המינימאלי של לופט יהיה 50 מ"ר נטו. עוד דורשת התוכנית מדיירי הלופט להקים ועד בית שיהיה אחראי לתחזוקת הבניין ולהתחייב להימנע מהגשת תביעות כנגד התעשייה הקיימת בבניין המעורב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לופטים בתל אביב
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים