שתף קטע נבחר

"אין להם שום חוסר-כבוד לחיי אדם". פניני בוש

לנשיא האמריקני היוצא היה כישרון מיוחד להסתבך בלשונו. ליקטנו את מיטב הפנינים שפלט ג'ורג' בוש במהלך כהונותיו. וגם - הצצה בתמונות שנחרטו בזיכרון וברגעים שעשו היסטוריה

שמונה שנים ג'ורג' בוש נמצא תחת אור הזרקורים - למעשה תשע, אם סופרים גם את השנה שקדמה לנצחונו בבחירות. זו תקופה ארוכה מאוד, וסביר להניח שכל אדם שמוקף כל הזמן בעדשות-מצלמה ומיקרופונים עשוי היה לצבור במהלכה מספר נאה של פליטות פה מביכות והסתבכויות לשוניות.

 

אבל מעטים יחלקו על הטענה שלנשיא ארצות הברית היוצא היתה יכולת ורבאלית נדירה, שפרנסה כמה ספרונים שבהם לוקטו ה"בושיזמים", כלומר, ההתבטאויות שבהן מעד הנשיא בלשונו, הסתבך, או המציא מלים שאינן מופיעות בלקסיקון (לפחות לא בזה המוכר לחוקרים). ליקטנו כאן את מיטב הפנינים. מיותר לציין שכל הטעויות מופיעות במקור.

  

"אני יודע כמה זה קשה, לשים אוכל על המשפחה שלך" (ינואר 2000, בנאום לקראת הפריימריז במדינת ניו המפשייר).

 

"אחד הדברים הנפלאים בספרים הוא שלפעמים יש שם תמונות נהדרות" (ינואר 2000, בכינוס בחירות).

 

"לעתים רחוקות נשאלת השאלה – האם יַלְדֵנו לומדים" (ינואר 2000, במהלך אירוע בחירות).  

 

צילום: איי פי

 

 

"אני יודע שבן אדם ודג יכולים לשרוד בדו-קיום זה עם זה" (ספטמבר, 2000; בוש הסביר את עמדותיו בתחום האנרגיה בכינוס בחירות במישיגן).

 

"הם המעיטו באי-הערכת החמלה של ארצנו. אני חושב שהם גם המעיטו באי-הערכת נחישותו ורצונו של המפקד העליון" (ספטמבר 2001; בוש התייחס למחבלים שביצעו את מתקפת הטרור של 11 בספטמבר. במקור אמר misunderestimated).

 

"אין כל ספק בלבי, אף לא ספק אחד, שניכשל" (אוקטובר 4, 2001; בוש התייחס לתוכניתו לחזרה לשגרה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר).

 

לשפרר ולהתרמות

"זו תהיה טעות אם הסנאט האמריקני ייאפשר שמהאולם הזה ייצא שיבוט אנושי כלשהו" (אפריל 2002; בוש קרא לסנאט להטיל איסור גורף על שיבוט למטרות מדעיות).

 

"אני רוצה להודות על עשרות הסיפורים של אנשים שהצליחו להתחיל לעבוד אחרי שהיו תלויים ברשויות הרווחה, שהתחייבו בצורה נחושה ורצינית לעבוד קשה כדי לשָפְּרֶר את עצמם" (אפריל 2002 בדברים שנשא בבית הלבן).

 

"יש ביטוי בטנסי – אני יודע שהוא ישנו בטקסס אבל גם בטנסי – שאומר, רימית אותי פעם אחת, בושה... תתבייש לך. רימית אותי, לא תוכל להִתְרמוֹת שוב" (ספטמבר 2002, בנאום בנשוויל טנסי. סביר להניח שהנשיא התכוון לביטוי הזה; לצפייה בקטע מהנאום הקליקו כאן).
 

האפור היום אפור מאוד. בוש מ-2001 ועד 2008 (תצלום: AP)

 

"אני מלא כבוד ללחוץ את ידו של אזרח עיראקי אמיץ שנגדעה על ידי סדאם חוסיין" (מאי 2004, בנאום בוושינגטון).

 

"אויבינו הם חדשניים ורבי-תושייה – וגם אנחנו. הם לעולם לא מפסיקים לחשוב על דרכים חדשות לפגוע בארצנו – וגם אנחנו לא" (אוגוסט 2004, בטקס חתימה על מסגרת תקציב הביטחון).

 

"יותר מדי רופאים טובים נאלצים להחליף מקצוע. יותר מדי רופאי נשים אינם מסוגלים להמשיך לעשות אהבה עם נשים במדינה הזאת" (ספטמבר 2004, בעצרת במדינת מונטנה שבה נשא דברים).

 

מה בין יפן לאמריקה

"מקור האנרגיה הנפוץ ביותר שלנו הוא פחם. יש לנו די פחם שיספיק ל-250 שנה, אך הפחם גם מוֹנע את האתגר הסביבתי" (ספטמבר 2005, בדברים שנשא בוושינגטון).

 

"אנחנו מצפים לשמוע את חזונכם, כדי שנוכל יותר טוב לעשות את עבודתנו" (ספטמבר 2005, בנאום בגלפורד מיסיסיפי).

 

"אני מחכה בכיליון עיניים להצטרף אליכם בשמחה של קבלת שכנים חדשים לשכונות שלכם, ובתי עסק קטנים שיחלו לפעול ולחתוך את הסרטים שמישהו יוצר מקומות עבודה חדשים" (ספטמבר 2005, בפגישה עם תושבי פופלרוויל מיסיסיפי, לאחר פגיעתה של הוריקן קתרינה).

 

"זה לא תמיד היה מובן מאליו שארצות הברית ואמריקה ינהלו מערכת יחסים קרובה. אחרי הכל, 60 שנה היינו במלחמה לפני 60 שנה היינו במלחמה" (יוני 2006, במהלך פגישה בבית הלבן עם ראש ממשלת יפן דאז ג'ונצ'ירו קואיזומי).

 

מתקשר עם העולם הבא?

"אתה מבין, האירוניה היא שמה שבאמת צריך לעשות זה לגרום לסוריה לאלץ את חיזבאללה להפסיק את החרא הזה" (יולי 2006, לראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, במהלך ארוחת צהריים בפסגת מנהיגי שמונה המדינות המתועשות בסנט פטרבורג שברוסיה. בוש לא ידע שהמיקרופון פתוח וקולט את דבריו).

 

"אתם יודעים אחד הדברים הכי קשים בעבודה שלי זה לחבר את עיראק למלחמה בטרור" (ספטמבר 2006, בראיון טלוויזיוני בוושינגטון).

 

"אל תתטעה בי, אני מבין עד כמה זה קשה אדוני. אני מדבר עם משפחות שמתו" (דצמבר 2006, במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בריטניה דאז טוני בלייר, בהתייחסו למלחמה בעיראק).


שישים שנה היו במלחמה עם אמריקה? בוש עם קואיזומי (צילום: AP) 

 

"ויש המון חוסר אמון בוושינגטון. למען האמת, אני מופתע ממידת חוסר-האמון שקיים בעיר הזאת. אני מצטער שזה המצב, ואני מתכוון לעבוד קשה כדי להגביר את זה" (ינואר 2007, בנאומו השבועי המשודר בתחנת הרדיו NPR).

 

"תנו... תנו לצ'אנס שלי תוכנית להצליח" (אפריל 2007, בראיון טלוויזיוני).

 

"אלה הישגים גדולים בעבור המדינה הזאת, והעם הבולגרי צריך להיות מרוצה מההישגים שהם השיגו" (יוני 2007, בביקור בבירת בולגריה סופיה).

 

"אדוני ראש הממשלה, תודה על ההקדמה. ותודה שאתה כזה מארח נפלא לכינוס OPEC" (ספטמבר 2007, לג'ון הווארד ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר, שם ביקר בוש כדי להשתתף בוועידת APEC, ועידת מדינות אסיה והאוקיאנוס השקט. בוש התבלבל והחליף בין APEC למונופול יצואניות הנפט שבו חברות מדינות העוינות את ארה"ב).

 

חוטפים צפון קוריאנים במשרד הסגלגל?

"תודה רבה הוד קדושתו, אחלה נאום" (אפריל 2008, לאפיפיור בנדיקטוס ה-16, בטקס קבלת הפנים שנערך בבית הלבן, לאחר דברים שנשא האפיפיור בביקורו הראשון בארה"ב).

 

"העובדה שהם רכשו את המכונה משמעה שמישהו היה צריך להכין את המכונה. וכשמישהו מכין את המכונה, זה אומר שיש מקומות עבודה במקום שבו מכינים את המכונה" (מאי 2008, בביקור באריזונה).

 

"אמיגו! אמיגו!" (יולי 2008, לראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, שאותו פגש בכינוס מנהיגי ה-GB ביפן).

 

"ואין להם שום חוסר-כבוד לחיי אדם" (יולי 2008 בנאום בבית הלבן. בוש התייחס ללוחמי הטליבאן באפגניסטן. במקור: no disregard).

 

"אני זוכר שפגשתי אם של ילד שנחטף בידי צפון קוריאה ממש כאן, במשרד הסגלגל" (יוני 2008, בתדרוך עם עיתונאים).


ביי-ביי בוש. עם לורה, על מדשאות הבית הלבן (צילום: רויטרס)

 

"לאורך ההיסטוריה, מילותיה של הכרזת העצמאות נתנו השראה למהגרים מכל העולם להפליג לחופינו. המהגרים האלה סייעו בהפיכת 13 מושבות קטנות לאומה גדולה וצומחת של יותר מ-300 בני אדם" (יולי 2008, בנאום לרגל יום העצמאות האמריקני).

 

"תושבי לואיזיאנה צריכים לדעת שבכל המדינה נישאת תפילה רבה – תפילה לאלה שחייהם התהפכו. ואני אחד מהם. טוב לבוא לכאן" (ספטמבר 2008, בביקור במטה מצבי החירום בלואיזיאנה, אחרי פגיעת הוריקן גוסטב במפרץ מכסיקו).

 

"כל מי שעוסק בפעילות פיננסית בלתי חוקית ייתפס ויירדף" (ספטמבר 2008, בדברים שאמר בוושינגטון; הנשיא כנראה התכוון לומר "יועמד לדין" - prosecuted - אך אמר במקום זאת persecuted).

 

"ההפשרה הזאת... לקח לה זמן להפשיר, ועכשיו ייקח לה זמן מה להפסיק להפשיר" (אוקטובר 2008, בהתיחסו למשבר הכלכלי ולקיפאון בשוק האשראי).

 

לקריאת רוב הפנינים בשפת המקור, כפי שהופיעו באתר העיתון הבריטי "דיילי טלגרף", לחצו כאן

 

הציטוטים לוקטו בסיוע סוכנות הידיעות AP, "סלייט" ואתר העיתון הבריטי "הגרדיאן"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נשיא ובלשן לעת מצוא. בוש
צילום: איי אף פי
מומלצים