שתף קטע נבחר

שגרירת אובמה באו"ם: היחס לישראל לא הוגן

סוזן רייס, שנבחרה לכהן כשגרירה באומות המאוחדות מטעם ממשל אובמה, עברה שימוע בסנאט שבו הדגישה כי ברצונה לשקם את היחסים בין ארה"ב לאו"ם. רייס הוסיפה כי מדינות מסוימות מנסות לגנות את ישראל בצורה לא הוגנת

סוזן רייס הופיע הערב (יום ה') לשימוע בוועדת החוץ של הסנאט לקראת מינויה לשגרירת ארצות הברית באו"ם תחת ממשלו של ברק אובמה. רייס הבטיחה לסנאטורים כי תפעל לחזק את היחסים הרעועים בין מעצמת-העל הגדולה בעולם לבין האומות המאוחדות.

 

רייס אמרה בשימוע כי היא יודעת שאמריקנים רבים מביעים תסכול מעבודת האו"ם, אך היא הדגישה כי "טרור, נשק גרעיני, רצח עם, עוני, שינויי אקלים

ומחלות הם אתגרים גלובליים. אף מדינה לא יכולה לפתור את הבעיות הללו בכוחות עצמה. נדרשת פעולה משותפת מתוך רצון לממש מטרה משותפת".

 

פוליטיקאים אמריקנים רבים קראו לשנות מהיסוד את היחס לאו"ם. מצד שני, מדינות רבות בעולם האשימו את ממשל בוש בכך שלא שיתף מספיק פעולה עם הקהילה הבינלאומית. כמו כן, ג'ורג' בוש ספג ביקורת קשה על כך שניצל את זכות הווטו של ארה"ב בארגון יותר מדי וכך עיקר את מועצת הביטחון מכוחה. 


רייס מתלוצצת עם חברי ועדת החוץ בסנאט, הערב (צילום: AP)

 

רייס צפויה לצלוח את השימוע בוועדת החוץ. אם מינויה יאושר שם, הנושא יועבר למליאת הסנאט שתכריע בסוגיה אחרי השבעתו של אובמה ביום שלישי הבא. הנשיא הנבחר כבר הכריז כי בכוונתו לרומם את מעמד תפקיד השגרירה באו"ם שייכלל מעתה בקבינט.

 

השגרירה המיועדת כינה בממשלו של ביל קלינטון בתפקיד תת-מזכירת המדינה האמריקנית לענייני אפריקה. בדבריה לחברי ועדת החוץ היא

אמרה: "האו"ם הוא מוסד הכרחי אך לא מושלם. ננסה לפעול באמצעים דיפלומטיים לשפר את הארגון כדי שנוכל להתמודד עם האתגרים השונים".

 

רייס התעקשה כי כל מדינות העולם מבינות את חשיבותו של האו"ם. "מסיבה זו, מדינות כמו קובה, סודן וצפון קוריאה מנסות לפגוע בעבודת מועצת זכויות האדם. מסיבה זו, מאמצי מועצת הביטחון לטפל במצב במיאנמר ובזימבבווה מציתים מחלוקות רבות. מסיבה זו, מדינות מסוימות מנסות לנצל את האו"ם כדי לגנות את בת-בריתנו ישראל בצורה לא הוגנת", הצהירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תשפר את המצב? רייס
צילום: AP
מומלצים