שתף קטע נבחר

צילום: AFP

משעל: לא נקבל התנאים; אסד: יש שואה בעזה

מנהיגים ערבים התכנסו בקטאר ושמעו הצהרות לוחמניות באשר לאפשרות להפסקת אש בעזה. חאלד משעל: חמאס לא יקבל את תנאי ישראל להפסקת אש. נשיא סוריה: "ישראל חופרת את קברי ילדיה. צריך לפעול על בסיס עין תחת עין"

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר בצהריים (יום ו') כי למרות המשך המתקפה וההרס - חמאס לא יקבל את תנאי ישראל להפסקת אש ברצועת עזה. זאת, לדבריו, "מפני שההתנגדות נפגעה, אך לא הפסידה".

 

משעל נשא דברים בפסגת החירום הערבית המתקיימת בדוחא, בירת קטאר. נאומו של משעל נחשב לרגע נדיר בעולם הערבי, שכן זו הפעם הראשונה שהוא נואם בפני מנהיגים ערבים. עם זאת, מדינות מרכזיות, ובראשן מצרים וסעודיה, מחרימות את הכינוס. בין הנוכחים גם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד.


רמדאן שלח, חאלד משעל ואחמד ג'יבריל, בפסגה בדוחא (צילום: AFP)

 

משעל הציב את התנאים של חמאס לפתרון הסכסוך ודרש הפסקת אש מצד ישראל, נסיגה ישראלית מן הרצועה, פתיחת המעברים - כולל מעבר רפיח - והסרת המצור. משעל אמר כי חמאס הסכים להצבת כל הגורמים המקובלים על העולם במעבר רפיח, כולל הפקחים האירופים ונוכחות של אנשי אבו מאזן.

 

בתוך כך, גורם בכיר בחמאס אמר היום לרשת "אל-ג'זירה" כי משלחת מטעם הארגון תגיע בהמשך היום לקהיר, על מנת לדון בהפסקת אש. ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, יצא גם הוא הבוקר לקהיר לדיונים על הפסקת אש.

 

יום 21 ללחימה - עדכונים אחרונים

 

בנאומו אמר משעל כי "האויב פנה להרג האזרחים וההרס לאחר שנכשל מול ההתנגדות". משעל, שיושב בדמשק, פנה לתושבים ברצועה והבטיח להם כי "התוקפנות הישראלית תקרוס מול נחישותכם ומול רצונכם. הפצע יאוחה וההרס ייבנה".

 

בכיר החמאס אמר עוד כי המתקפה אינה נגד ארגונו: "היא נגד הרצועה, נגד העם הפלסטיני ונגד כל האומה".

לדבריו, הישראלים רוצים לאכוף את מדיניותם וארגוני ההתנגדות הם החוצץ בין הישראלים ואכיפת עמדתם המדינית על הפלסטינים. הוא טען כי הפלסטינים כיבדו במשך שישה חודשים את הרגיעה. "היינו אמורים לקבל תמורתה את הסרת המצור - והמצור לא הוסר. האם נגזר על התושבים ברצועה לחיות תחת חרב האש והמצור?", תהה.

  

משעל אמר כי ההתנגדות בלבנון גירשה את ישראל וניצחה אותה. "המתקפה הזו היא מתקפה מתוכננת ונועדה לחסל את כל העניין הפלסטיני".

 

אסד: יש שואה ברצועה, היוזמה הערבית מתה

אחריו דיבר בכינוס נשיא סוריה, בשאר אסד. הוא הגדיר את מה שקורה ברצועה "שואה". לדבריו, הארועים אינם תגובה על ירי הרקטות, אלא דרכם של הישראלים להיפטר מאלה שמפריעים להם ליישם את תפיסתם בדבר דמותה של פלסטין. אסד טען כי תהליך השלום לא התפתח להיות תהליך שלום אמיתי שישיב לערבים את זכויותיהם, והוסיף כי ישראל לא הפנימה את לקחי העבר.

 

הנשיא הסורי אמר שמבחינתו יוזמת השלום הערבית מתה באופן סופי ומול ישראל יש לפעול על בסיס "שן תחת שן ועין תחת עין". לדבריו, "הישראלים חופרים את קברות ילדיהם והם יקצרו את מה שהם זורעים. מה שנלקח בכוח יושב רק בכוח".

 

הנשיא הסורי ציין עוד בנאומו כי המדינות התומכות בשלום חייבות לתמוך בארגוני ההתנגדות.

הוא הזהיר את הדורות הבאים מהוויתורים והפחד אל מול ישראל וציין כי "שלום אמיצים אינו ניתן למוגי לב אלא לאלה שמפגינים נחישות וכוח.

 

"השלום, יש לו דרישות בראש ובראשונה הפסקת ההתפשטות הציונית על האדמות הערביות", אמר וטען כי "השלום הגדול מתחיל בקץ המתקפה על הרצועה והסרת המצור".

 

"אם נמשיך בוויתורים תמשיך ישראל בבריונותה", הדגיש אסד ודרש לסגור את שגרירויות ישראל במדינות ערב ולנתק את היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ובין המדינות הערביות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל בדוחא. התוקפנות הישראלית תקרוס
צילום: AFP
אסד. היוזמה הערבית מתה
צילום: AP
גם אחמדי-נג'אד בא לדוחא
צילום: AP
מומלצים