שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ר"מ טורקיה: להרחיק את ישראל מהאו"ם

התבטאות חריפה נוספת מצד המדינה שנחשבה ידידותית. רג'פ טאיפ ארדואן תהה: "איך מדינה כזו, שלא ממלאת את החלטת מועצת הביטחון, רשאית להיכנס בשערי מטה האו"ם?"

המחאה הטורקית נגד ישראל עולה מדרגה: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום (ו') כי יש לאסור על חברותה של ישראל באו"ם, כל עוד היא אינה נשמעת להחלטת מועצת הביטחון ומפסיקה את הלחימה בעזה.

 

מבצע "עופרת יצוקה" - כותרות אחרונות:

 

"איך מדינה כזו, שלא ממלאת את החלטת מועצת הביטחון, רשאית להיכנס בשערי מטה האו"ם"? תהה ארדואן. הוא אמר את הדברים טרם פגישתו עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שבא לאנקרה על-מנת לדון בעימות בעזה. באן, שביקר אתמול בירושלים, מתח ביקורת על פעולות ישראל וקרא להפסקת אש מוחלטת.

 

קצפו של ארדואן יצא על כך שישראל החליטה שלא לכבד את החלטת מועצת הביטחון, שקראה לפני שבוע להפסקת אש מיידית. מעט לאחר שהתחילה הפעולה הקרקעית ברצועה כינה אותה ארדואן "ברוטאלית" וקרא לקהילה הבינלאומית לפעול במהירות להפסקת אש. "איזו סיבה יכולה להצדיק ברוטאליות שכזו? לאף אחד אין את הזכות לבצע פעולות כאלה", אמר.

 

ארועי מחאה ומתיחות עם הממשל

דבריו של ארדואן מבטאים את הכעס הגדול בטורקיה, שמוכרת כידידה גדולה של ישראל, על הנעשה ברצועה. לטענת ארדואן, ישראל תוקפת אזרחים חפים מפשע, תוך שימוש בתרוץ שהיא מכוונת אל אנשי החמאס.

 

הזעם הטורקי אינו מתבטא רק בדברי הממשל היוצאים מאנקרה. השבוע גבר טורקי

שפך על עצמו דלק והצית את עצמו בארוע מחאה נגד פעולות צה"ל. עוברים ושבים מיהרו לכבות את הלהבות ושוטרים פינו את האיש, שנכווה, לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

 

הביקורת הנוקבת מצד שלטונות טורקיה על פעולת ישראל הביאה בין היתר גם לחשש בתעשיות הביטחוניות כי הדבר ישפיע על הקשרים המסחריים עמן. "ההערכות כרגע נעות בין דחייה של מגעים על עסקאות נוספות ובין ביטול עסקאות שכבר נחתמו", אמר השבוע מקור בכיר באחת התעשיות הביטחוניות הפועלות בטורקיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. כבר לא ידיד ישראל?
צילום: AP
מומלצים