שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ארה"ב וישראל חתמו על הסכם סיכול הברחת נשק

שרת החוץ נפגשה עם מזכירת המדינה האמריקנית וחתמה עמה על הסכם המשתף גורמים בינ"ל בעצירת הברחת הנשק לרצועת עזה. רייס: "אנו מעוניינים בהפסקת אש ארוכה ויציבה"

שרת החוץ ציפי לבני חתמה ערב (שישי) עם מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס על הסכם שמטרתו למנוע הברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה. ההסכם יסדיר את הפעילות של ארצות הברית, מצרים ומדינות אחרות במאמץ למניעת הברחת אמצעי לחימה מאיראן לרצועה.

 

בהופעה משותפת לאחר החתימה על ההסכם אמרה מזכירת המדינה האמריקנית כי ארצות הברית פועלת כדי להביא לנורמליזציה ביחסים בין הצדדים. "העימות העזה התחיל על ידי חמאס, שירה טילים וסירב לקבל את הפסקת האש.

 אי אפשר לצפות מישראל לחיות תחת סיכון כזה. חמאס אחראי גם להחמרה במצבם של הפלסטינים בעזה לאחר שהשתלט על רצועת עזה. חמאס הוא האחראי לעימות הנוכחי בין ישראל לפלסטינים", אמרה רייס.

 

"אנו מעוניינים בהפסקת אש יציבה וארוכה. הסכם ההבנות עליו חתמנו עונה על הצרכים הללו, והוא מכיל שורת צעדים בהם תנקוט ארה"ב כדי להבטיח זאת", הוסיפה.

 

לבני: ההסכם חשוב להפסקת העוינות 

שרת החוץ לבני התייחסה אף היא למאמצים להשגת הפסקת אש. "האש תופסק בהסדרים. סוף הלחימה לא יהיה על ידי קריאה, אלא על ידי פעולה ממשית של הקהילה הבינלאומית נגד החמאס. המזכר היום חשוב ככלי להפסקת העוינות. אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להגן על עצמנו גם אחרי שתושג הפסקת האש".

 

בדבריה, הדגישה רייס את הצורך לקיים פעילות הומניטרית ולספק לאוכלוסיה ברצועת עזה את צרכיה כדי למנוע סבל נוסף של חפים מפשע.

 

ההסכם נועד, בין היתר, לשתף גורמים בינלאומיים כנאט"ו על-מנת לעצור את ההברחות בעודן רחוקות מגבול מצרים-רצועת עזה בציר פילדלפי. רייס סיפרה הערב לעיתונאים כי ההסכם הוא אחד מהאלמנטים שיסייעו להפסקת אש שתחזיק לטווח ארוך.

 

"כפי שאתם יודעים, ישנם מספר תנאים שצריכים להתקיים כדי שהפסקת אש תמומש בשטח. אחד מהם, הוא לעשות משהו עם הברחות הנשק והתחמושת

לחמאס ממקומות אחרים, כולל איראן", אמרה רייס. "מדובר בחלק ממאמץ בינלאומי רחב לחלוק מידע על התמודדות עם משלוחי נשק".

 

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, מסר כי ברק אובמה והילרי קלינטון - הנשיא ומזכירת המדינה הנכנסים - השתתפו בהתייעצויות שקדמו להסכם.

 

הפעולה האחרונה של רייס במחלקת המדינה

מקורות דיפלומטיים אמרו כי ארה"ב מקווה שישראל תאפשר את פתיחת המעברים לרצועה בעקבות ההסכם. "ברגע שההסכם יהיה חתום, אנו מקווים שישראל תרגיש מספיק נוח לאפשר לפתוח את המעברים", אמר גורם רשמי בארה"ב.

 

החתימה על ההסכם הייתה למעשה פעולתה האחרונה של רייס כמזכירת המדינה. היא נפרדה מלבני בחיבוק ונשיקה. נציגים ישראלים נוספים, ובהם השגריר סלי מרידור, חיבקו את רייס ואיחלו לה בהצלחה.

 

אחרי ההופעה המשותפת יצאה רייס להיפרד מעבודי מחלקת המדינה ולעזוב בפעם האחרונה את הבניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס ולבני. ארכיון
צילום: דניאל בר און, ג'יני
אובמה. שותף בהתייעצויות
צילום: רויטרס
מומלצים