שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הקבינט יקבע: הפסקת אש חד צדדית של ישראל

עם שובם של האלוף עמוס גלעד ושל יועצו של אולמרט, שלום תורג'מן מקהיר, דווח על הצעה לפיה תכריז ישראל על הפסקת אש חד צדדית, אולם כוחות צה"ל יישארו ברצועה. מחר יכונסו שרי הקבינט לביטחון לאומי כדי לדון במתווה

הערב מסתמן סוף למבצע "עופרת יצוקה": התקדמות משמעותית נרשמה בשיחות לקראת הפסקת אש בקהיר. בעקבות הבנות בין ישראל למצרים, הוחלט הערב (יום ו') כי במוצאי שבת יכונסו שרי הקבינט, לאשר את המתווה לפיו ישראל תכריז  על הפסקת אש חד צדדית לאחר אישור הקבינט, אך תשאיר את כוחות צה"ל בתוך רצועת עזה.

 

הערכה של כל גורמי הביטחון, שנמסרה לראש הממשלה ולחברי המטבחון, היא שחמאס צפוי להפסיק את האש בנסיבות אלה. "אם לא, ישראל תשיב אש והלחימה תימשך" הזהירו בכירים בירושלים.

 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף עמוס גלעד, והיועץ המדיני של

ראש הממשלה, שלום תורג'מן נועדו היום בקהיר עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימן, ודנו בסוגיות שבמרכזן נושא ההברחות מגבול מצרים. בשיחות נרשמה התקדמות משמעותית.

 

במתווה המתגבש ישנן שתי סוגיות מרכזיות: הטיפול בסוגיית הברחות אמצעי הלחימה לרצועת עזה, ותיאום בין מצרים וישראל בכל הקשור ליתר העניינים ברצועת עזה, ובראשם פתיחת המעברים.

 

בסוגיית ההברחות, על פי ההבהרות שקיבלה ישראל הערב, מדובר בעצירת ההברחות החל מנקודת המוצא באיראן ועד המנהרות בדרום הרצועה באמצעות הקהילה הבינלאומית. בנוסף, יהיה טיפול במבריחים דרך אכיפה ומציאת מקורות פרנסה אחרים עבורם, וטיפול טכנולוגי באיתור מנהרות והשמדתן תוך שימוש בטכנולוגיות ובמומחים בינלאומיים שיגיעו למצרים.

 

עם שובם של השניים, ולאחר שעדכנו את ראש הממשלה ואת שר הביטחון, פורסמה הודעה בזו הלשון: "במהלך השיחות עם ראש המודיעין המצרי, ניכרה התקדמות משמעותית. בסוף השבוע יקיימו ראש הממשלה ושר הביטחון התייעצות בנוגע למתווה שהוצע. בכפוף לכך - יש כוונה לזמן את הקבינט לביטחון לאומי לדיון במוצאי שבת".

 

ראש הממשלה ושר הביטחון שוחחו בטלפון עם שובם של גלעד ותורג'מן. הם צפויים לשוחח שוב במהלך השבת ולא מן הנמנע שאף ייפגשו. ברק סבור שיש לסיים את המבצע הצבאי עוד לפני ההשבעה של ברק אובמה לנשיא ארה"ב ביום שלישי הקרוב. אולמרט התנה זאת בהשגת יעדיה של ישראל, ובהם הפסקת אש מוחלטת ולא מוגבלת, ומניעת התעצמות חמאס. הערב נראה כי יש סיכוי להפסקת המבצע, עם השגת יעדים אלו.

 

המשמעות: האש תיפסק, צה"ל עדיין יישאר  

משמעות ההודעה הרשמית שפורסמה מטעם ראש הממשלה היא למעשה נכונות ישראלית להמליץ על קבלת המתווה המצרי. מתווה זה קובע תחילה הפסקת אש הדדית שתימשך מספר ימים,

תוך שהיית כוחות ישראל ברצועת עזה. לאחר מכן, עשויים כוחות צה"ל לצאת מתוך רצועת עזה. בתום שלב זה, צפויים הצדדים לקיים דיון פרטני בסידורים הנלווים, שכוללים בין היתר את פתיחת המעברים בין ישראל לרצועת עזה.

 

על פי הערכות של גורמים מדיניים בכירים בירושלים, הקבינט עשוי לאשר את הסכם הפסקת האש החד צדדית במוצאי שבת, בתנאי שהמטבחון המשולש, הכולל את ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ, יגיע בדעה אחת לישיבה. כדי לוודא זאת, תימשכנה ההתייעצויות במהלך השבת בין אולמרט וברק, השוהים בארץ, לבין לבני הצפויה לשוב מוושינגטון.

 

גורמים מדיניים סיפרו כי ראש הממשלה "מרוצה מהמתווה המתגבש, שיש בו מענה לשתי הדרישות הישראליות: הפסקת אש והפסקת ההתעצמות של חמאס. אם תחודש האש לאחר הפסקת האש הישראלית נשיב באש", הבהירו.

 

בהודעה הרשמית הערב לא נמסר כל דיווח על התקדמות בנושא שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. עם זאת, הנושא נכלל במסגרת השיחות שמנהלת ישראל עם מצרים ועם גורמים אחרים. בשלב זה לא ברור אם הושגה התקדמות כלשהי, ולו הבטחה להתנעה מחודשת של משא ומתן מזורז בתיווך מצרי לשחרורו. גם השאלה הזו תידון מחר בקבינט. יש שרים הסבורים שיש לנצל את המהלך המדיני לשחרור שליט.

 

למרות ההתפתחות המדינית החשובה הזאת, עם שובם של תורג'מן וגלעד מקהיר, ולאחר חתימת הסכם ההבנות בין שרת החוץ, ציפי לבני, למזכירת המדינה האמריקנית,

קונדוליזה רייס, נמשכת בשלב זה הלחימה בתוך רצועת עזה. הפסקת האש תיכנס לתוקף, אם וכאשר, לאחר כינוס הקבינט לביטחון לאומי במוצאי שבת. המועד ייקבע על ידי 12 השרים שיכונסו לאחר צאת השבת.

 

בירושלים בירכו הערב על ההסכם ההבנות עם ארה"ב למניעת הברחות אמצעי לחימה, ובראשם טילים, שנחתם בוושינגטון בין לבני לרייס. ההסכם אמור לגבות את המהלך מול מצרים. הוא טומן בחובו מתן ערבויות בינלאומיות, סיוע של הקהילה הבינלאומית וארגונים כמו נאט"ו ובלימת ההברחות ביבשה ובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. בשורות ממצרים
צילום: AFP
בינתיים, הלחימה נמשכת
צילום: AFP
מומלצים