שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הערכה: חמאס יגביר פעילות לפני הפסקת אש

בצה"ל מעריכים כי אם תוכרז הפסקת אש, ינסו פעילי חמאס לנצל את הרגעים האחרונים של הלחימה כדי לירות יותר רקטות, לבצע פיגוע גדול ולחטוף חיילים. ביממה האחרונה פעלו הכוחות בלב עזה וביצעו פשיטות בגורדי שחקים

כוחות צה"ל אמנם ממשיכים לפעול בעומק רצועת עזה, אך במקביל נמשכת ההיערכות להפסקת אש אפשרית בעזה. ההערכה היא שכאשר יתברר שהמערכה לקראת סופה, ינסה חמאס להגביר את נסיונותיו לבצע פיגוע משמעותי ואף יגביר את ירי הרקטות לשטח ישראל. מנגד, אומר נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמאדן, כי ארגונו לא מתכוון לנצור את האש ברצועת עזה עד שהדרישות שהציב החמאס יענו: "אל תציעו לנו להיכנע כי לא נוצחנו, לא הובסנו ולא נובס".

 

הלחימה בעזה - כל הדיווחים:

 

בינתיים, נמשך המבצע באין מפריע, וכוחות צה"ל פעלו גם הלילה בפאתי העיר עזה. חיל האוויר תקף יותר מ-50 יעדים שונים, בהם 15 מנהרות בציר פילדלפי, שמונה מוקדי שיגור, בונקרים ומחסנים לאחסון אמצעי לחימה. במהלך הפעילות ירו הכוחות בנשק קל לעבר מסגד שממנו נפתחה לעברם אש. המסגד, שהיה ממולכד ככל הנראה, התפוצץ.

 

כוחות מחטיבת גבעתי בשיתוף עם שיריון והנדסה, ניהלו קרבות בשכונת תל-אל הווא בלב עזה. מהדיווחים עולה כי הלוחמים ערכו פשיטות באזור  

של גורדי שחקים, בהם נמצאים מפקדות של החמאס. הכוחות דיווחו על התנגדות רבה בשעות הראשונות וכי במקום התנהלו חילופי אש עזים.

 

הלוחמים התקדמו לתוך המבנים וחשפו בדירות השונות מפות, ווסטים, רימונים ורובי קאלצ'ניקוב רבים. באחד המקרים נפתחה אש לעבר הכוח. טנק של צה"ל ירה לעבר המבנה וחמוש קפץ מהחולון בעודו בוער. בשלב מסוים פגעו הכוחות בציר תנועה מרכזי שהיה ממולכד. אזרחים רבים יצאו מבתיהם, תוך הרמת דגל לבן וביקשו לנוע צפונה. גורם צבאי מסר כי היה זה אחד הקרבות הבולטים והמכוננים בשלושת שבועות הלחימה.

 

ככל שהלחימה נמשכת כך מבינים בצה"ל כי מטרתו המרכזית של חמאס היא לחטוף חיילים. מתחקירים שנערכו עד כה עולה כי בעשרות אירועים נחפרו מנהרות תת-קרקעיות בהם הסתתרו חמושים שביקשו למשוך את החיילים אליהם. בצה"ל מעריכים כי לקראת הפסקת האש יפעל חמאס ביתר שאת לשים את ידיו על אחד החיילים בקרקע.

 

על פי ההערכות במערכת הביטחון, אנשי חמאס יפעלו במספר מישורים אם יתברר כי הפסקת האש אכן מעבר לפינה: ירי מוגבר של רקטות ארוכות טווח לעבר יישובים המרוחקים מרצועת עזה, נסיון לפגוע בכלי שיט או בכלי טיס ונסיונות לפגוע בכוחות הקרקעיים.

 

"החיילים יודעים היטב את האיום"

לכוחות בשטח, באוויר וביבשה הועברו מסרים בנושא, והם התבקשו לפעול בהתאם להנחיות ולחדד את כללי הזהירות. בצה"ל הדגישו כי עד כה סוכלו נסיונות חמאס לבצע פיגועים משמעותיים בזכות פעילות נכונה של הכוחות בשטח. "הנחת העבודה מחמירה בכל ההיבטים ואין מקום לשאננות", אמרו גורמים בצבא. "הכוחות יודעים היטב את האיומים הנשקפים להם, חלקם מוחשיים וחלקם פחות, ומתודרכים לנהוג בהתאם".  


תותח יורה פגז לעבר רצועת עזה, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

הנחת העבודה בצה"ל היא שחמאס עדיין מחזיק ברקטות קצרות טווח וארוכות טווח. כמו כן,  יכולתו לשגר את אמצעי הלחימה שברשותו עדיין

קיימת, גם אם הוא ספג מכה. הפגיעה המשמעותית שנגרמה לחמאס במהלך המבצע מקיפה את כל תשתית הארגון, לרבות הברחת אמצעי הלחימה, מערכת השינוע, הייצור וחוליות השיגור.

 

"התהליך כולו ספג פגיעה קשה", אמרו גורמים צבאיים, "אבל לא התרסק לחלוטין. הפעילות שלנו לא נועדה למחוק יכולות, אלא להבהיר לחמאס ששימוש ביכולות האלה אינו כדאי ונראה כי המסר הזה הופנם. יחד עם זאת, כדי להשיג הישג מוראלי בעיקרו, ישתדלו בחמאס לעשות כל מאמץ בשעות האחרונות לפני הפסקת האש ולכך אנו נערכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילות מוגברת. פעיל חמאס
צילום: רויטרס
תקיפה בבית להיא, הבוקר
צלום: AFP
פגיעת קסאם.
צילום: רועי עידן
מומלצים