שתף קטע נבחר
צילום: Gettyimages Imagebank

מנהל נאס"א התפטר

מייקל גריפין, שמונה על ידי הנשיא היוצא בוש ושיקם את סוכנות החלל אחרי אסון קולומביה, נפרד מעובדיו בנאום טלוויזיוני. הוא קרא לעובדיו לתמוך במדיניות החלל של אובאמה, או לעזוב

מייקל גריפין, שעמד בארבע השנים האחרונות בראש סוכנות החלל של ארה"ב (נאס"א), הודיע אמש על סיום כהונתו. בנאום טלוויזיוני, ששודר בערוץ נאס"א, הודה גריפין לעובדי הסוכנות על עבודתם הקשה וקרא להם לתמוך ביורשו, שזהותו טרם נקבעה. גריפין מונה על ידי הנשיא היוצא, ג'ורג' בוש, ב-2005 – מיד עם חזרתה של נאס"א לטיסות סדירות, לאחר אסון קולומביה.

 

גריפין נחשב למינוי של הנשיא בוש, והתפטרותו הוגשה על רקע חילופי השלטון שיתרחשו השבוע. בחודשים האחרונים הצהיר גריפין כי הוא יהיה מוכן להישאר בתפקיד גם תחת הנשיא אובאמה, אם יתבקש לעשות זאת, אך ניתן להבין מהתפטרותו כי ממשל אובאמה לא ביקש זאת ממנו. טרם נודע מי יחליף את גריפין, אך עלה כבר שמו של הגנרל בדימוס ג'יי. סקוט גריישון (J. Scott Gration), שהיה יועצו הצבאי של אובאמה במהלך מסע הבחירות לנשיאות. גריישון, גנרל בחיל האוויר האמריקני, נעדר כל ניסיון "חללי", עובדה שהפכה כבר מטרה לביקורת על מועמדותו, מצד יו"ר תת-הועדה לענייני חלל בסנאט, ביל נלסון. גריפין, לעומתו, הוא דוקטור להנדסת חלל, שעבד בצעירותו בנאס"א ועמד בראש המעבדה לחקר החלל באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, כאשר נקרא על ידי בוש לשמש כמנהל נאס"א.

 

גריפין מזוהה יותר מכל עם תכנית "קונסטליישן". תכנית זו - הכוללת את הוצאת מעבורות נאס"א משימוש פעיל עד 2010 והחלפתם ברכב חלל חדש, שינחית אסטרונאוטים על הירח בשנת 2020 – נהגתה על ידי ממשל בוש והפכה מאז מטרה לחיצי ביקורת שחלקם נורו מתוך סוכנות החלל עצמה. בנאומו, שנמשך כ-45 דקות, קרא גריפין לעובדיו לתמוך בתכניות הממשל החדש, אך פיזר גם רמזים לחילוקי הדעות שעומדים ברקע התפטרותו. "הסוכנות תתפקד בין אם ידרשו מאיתנו לבסס נוכחות בחלל ולהגיע למאדים, כמו שאני חושב שצריכים לבקש מאיתנו, ובין אם יבקשו מאיתנו לעשות משהו אחר. מי שאינו יכול לתמוך באג'נדה, צריך לעזוב" אמר גריפין, ורמז אולי לשינויים שממשל אובאמה מתכנן.

 

הישגו הגדול ביותר של גריפין כמנהל נאס"א, הוא שיקום הסוכנות אחרי אסון קולומביה. גריפין ניצח על חזרתה של נאס"א לטיסות חלל סדירות ובמהלך כהונתו הושלמה כמעט בנייתה של תחנת החלל הבינלאומית. "אין דבר קשה יותר מאשר לאסוף את השברים אחרי אסון כבד ולהמשיך קדימה" התייחס גריפין לאתגר החזרה לטיסות אחרי התרסקות קולומביה, "אבל עשינו זאת".

 

ביום שלישי בערוץ המדע: מה מתכנן אובאמה בחלל?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גריפין. מי שלא יכול לתמוך, שיעזוב
צילום: רויטרס
מומלצים