שתף קטע נבחר

ברק: צה"ל יישאר פרוס בעזה לפי שיקול מבצעי

שר הביטחון הדגיש לאחר ההחלטה בקבינט, כי "אנחנו אמנם נוצרים אש אך חמאס עלול לירות אל כוחותינו ואל העורף"

צה"ל נוצר את האש, אך נשאר ברצועת עזה. שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע הערב (שבת) כי חיילי צה"ל יישארו פרוסים ברצועת עזה. "אנו נוצרים את האש, אך אין ביטחון מוחלט", אמר, "נמשיך לשמור על מוכנות". ברק נאם בתום ישיבת הקבינט שהכריעה על הפסקת אש חד-צדדית ברצועת עזה.

 

לדברי ברק, "השגנו את יעדי המשימה. אנחנו אמנם נוצרים אש אך חמאס עלול לירות אל כוחותינו ואל העורף. צה"ל ימשיך להיות פרוש בעזה ויהיה מוכן להמשך והחרפת הפעולה בהתאם לצורך. גם האזרחים בעורף צריכים להיות מוכנים וערוכים".

 

שר הביטחון המשיך ואמר, כי "לא יצאנו לקרב בצהלות גיל. אני יודע את האמת על חיינו ומאבקנו כאן - לקרב יוצאים כשמוכרחים. מציבים מטרות ריאליות, מתכוננים בקפדנות ונלחמים בכל העוצמה הנדרשת. זה מה שאנו עושים וזה מה שעשינו בעזה. זאת מלחמת ברירה צודקת".

 

"זהו צה"ל במיטבו", אמר. "כוחות צהל, בשילוב שב"כ, הנחיתו על חמאס מכה קשה וכואבת. ההשגים הושגו במהירות. כל מערכי צה"ל התאמנו היטב לפעולה ובמהלכה הפגינו נחישות. כ-1,200 פלסטינים נהרגו, מהם מאות אנשי חמאס. אנחנו מלאי הערכה לחיילי צה"ל ולמפקדיו בכל הרמות".


"תודה לך, אהוד" (צילום: AP)

 

ברק הזכיר את "המפקדים בכל הרמות שיודעים לתת את הפקודה הפשוטה כל כך, והקשה כל כך 'אחרי', וגם אחרי שהם נפצעים, הם שבים לשדה הקרב, כדי לשוב ולהוביל את הלוחמים ולהיות להם דוגמה אישית", הוא הודה גם למשפחות החיילים, "אשר נשכו שפתיים ושנתם נדדה בלילות, אבל דאגתם לא גרמה להם לרגע להחליש את רוח הלוחמים, אלא להיפך, הם עודדו והפיחו כוח.

 

"וזו הייתה שעתו היפה של העורף, העורף היה מוכן למבחן הקשה. המנהיגות המקומית לקחה אחריות והנהיגה את הציבור. זה היה עורף נחוש שסבלנותו חיזקו את חיילי צה"ל ואותנו מקבלי ההחלטות. העוצמות האלה תהיינה איתנו גם מול המבחנים שעוד נכונו לנו בעתיד".

 

"יש לצה"ל ברית עם ההורים ששולחים את ילדיהם"

ברק הבהיר כי "כוחות צה"ל נמצאים ברצועת עזה בהיערכות שמטרתה להבטיח שהפסקת האש לא תופר ושנפעל נכון אם תופר". בהתייחסו לגלעד שליט, אמר כי "צריך לומר עוד דבר ובכל התוקף. גלעד שליט, אנחנו עושים הכל כדי שנוכל לראות גם את גלעד בבית. אני מבטיח, זהו מאמץ עליון לא נהיה רגע אחד שלא נהיה ממוקדים בו. יש לצה"ל ברית כתובה עם ההורים ששולחים את ילדיהם ואת הברית הזו לא נפר. נעשה הכל כדי לראות את גלעד שליט בבית".

 

בנוגע לפגיעות בפלסטינים אמר ברק כי "זה היה מבצע שבו נפגעו פלסטינים רבים ונגרם נזק רב לרקמת החיים והרכוש של רצועת עזה. לא באנו להילחם בעזתים, באנו להנחית מכה קשה על החמאס. אילו החמאס היה רגיש לעמו אפשר היה למנוע חלק גדול מהפגיעה באזרחים.

 

"איננו אדישים לפגיעה ההומניטרית. במהלך הקרבות שיגרנו רבע מיליון שיחות טלפון והפצנו כרוזים לתושבים, כדי שיתפנו ממוקדי האש. אינני מכיר צבא בעולם שנוהג באמות המידה של צה"ל. הקפדנו להזרים אספקה וסיוע לאזרחים הפלסטינים. הקמנו צוות מיוחד שמטפל בסיוע ההומניטרי ונעשה עכשיו כל מה שביכולתנו לרכז מאמץ, להגיש סיוע רפואי, וכל סיוע אחר שנדרש לשיקום התושבים".

 

אחרי שבועות עם הרבה מתח באוויר ודיווחים על סכסוכים פנימיים, שר הביטחון נשמע מפויס: "אני רוצה להודות מקרב לב, לך אדוני, ראש הממשלה, לממלאת מקומך, שרת החוץ, ציפי לבני ולכל שותפינו בהנהגת המדינה, על הניהול המתואם והמוצלח של מבצע קשה. מגיעה לך תודה, אהוד, אני בטוח שאני מבטא כאן את רחשי ליבם של רבים מאוד בעם".

 

לפני ברק נאם ראש הממשלה, שהסביר בנאום מיוחד כי "החל מ-2:00 הלילה יפסיק צה"ל את הפעילות ההתקפית". אולמרט הדגיש, כי "חמאס אינו חלק מההסדרה אליה הגענו. לארגוני טרור כמו החמאס אין ולא יהיה חלק בהסכמים. אם יחזור על התקפותיו הפרועות הוא יופתע שוב מנחת ידה של ישראל. אני לא מציע לו לנסות זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"השגנו את היעדים". ברק
צילום: AP
מומלצים