שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הנאום המלא: רה"מ מכריז על הפסקת אש בעזה

ב-17 בינואר, סמוך ל-23:00, הכריז ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על החלטת הקבינט להפסיק את האש בעזה, שלושה שבועות לאחר תחילת מבצע "עופרת יצוקה". הנאום המלא

אזרחי ישראל, ערב טוב,

 

במוצאי שבת לפני שלושה שבועות בדיוק, התייצבנו כאן בפניכם, ידידי שר הביטחון אהוד ברק וממלאת מקום ראש הממשלה, שרת החוץ ציפי לבני ואנוכי ופירטנו את השיקולים והמטרות שהנחו אותנו לצאת למבצע צבאי ברצועת עזה.

 

היום, אנו ניצבים מולכם שוב ויכולים לומר כי נוצרו התנאים לפיהם יעדינו, כפי שהוגדרו ביציאה למבצע, הושגו במלואם, ואף מעבר לכך:

 

• החמאס הוכה קשות, הן במערכיו הצבאיים והן בתשתיות שלטונו. מנהיגיו מסתתרים. רבים מאנשיו נהרגו. מפעלי ייצור הרקטות נהרסו. נתיבי ההברחה באמצעות עשרות המנהרות הופצצו. יכולות השינוע של הנשק בתוך רצועת עזה נפגעו. צומצם היקף השיגורים למדינת ישראל, מרחבי השיגור, מהם נורו רוב הטילים, נמצאים בשליטת כוחות צה"ל. הערכת כל גופי הביטחון היא שיכולות החמאס ספגו מכה קשה שתפגע ביכולותיו השלטוניות והצבאיות לאורך זמן.

 

• צה"ל ושירות הביטחון הכללי השכילו לנהל מבצע מזהיר, תוך שימוש בכל מרכיבי העוצמה של ישראל - ביבשה, בים ובאוויר. המערכה הצבאית אופיינה בנחישות, תחכום, אומץ ויכולת מודיעינית ומבצעית יוצאת דופן שהביאה להישגים משמעותיים ורבים. המערכה הנוכחית הוכיחה שוב את עוצמתה של ישראל וחיזקה את כוח ההרתעה שלה מול אלו המאיימים עליה.

 

• אנשי המילואים, שהם בסיס עוצמתו של צה"ל, הוכיחו כי רוח ההתנדבות ונכונותם להקריב קיימת ופועמת. הכוחות הוכנו בצורה יסודית, צוידו בכל מה שהם זקוקים לו וכך יכלו להפגין את מקצועיותם ועוז רוחם.

 

• במשך כל ימי הלחימה, העורף הישראלי הפגין את חוסנו, חרף מאות הרקטות ופצצות המרגמה שנורו ללא אבחנה, לעבר אוכלוסייה המונה כמיליון תושבים, היה זה דווקא העורף שידע ליצור בסיס איתן שחיזק אותנו ונתן לנו את היכולת להמשיך בלחימה. שנתיים של הכנת העורף הוכיחו כי ידענו להפיק את הלקחים ולהיערך בצורה נאותה. הממשלה וראשי השלטון המקומי באזורים המותקפים ידעו לייצר סובלנות, כושר עמידה ואת אותה רוח איתנה, שאיפשרו לדרג המדיני לקבל את ההחלטות הנכונות, בידיעה שהעורף יוכל לעמוד בהשלכות שלהן.

 

• ממשלת ישראל כגוף קבלת החלטות, גילתה אחדות מטרה, ופעלה באופן מקצועי ומתואם להשגת יעדיה. ההחלטות התקבלו כולן באופן אחראי ומושכל, לאחר ליבון ודיונים מעמיקים. הממשלה כזרוע מבצעת ידעה לעמוד בדרישות ובצרכים של האוכלוסייה והכוחות הלוחמים.

 

• בצד ההצלחות יש לזכור בשעה זו גם את הנופלים ואת מי שהקריבו את חייהם למען השגת מציאות טובה יותר בדרום. המבצע גבה את חייהם של שלושה מתושבי הדרום ועשרה מחיילנו. ליבנו, בערב הזה, עם בני משפחותיהם. אנו שולחים איחולי החלמה לתושבי הדרום וחיילי צה"ל שנפצעו במהלך המבצע.

 

• היום, ובעיקר בשל הישגי הפעולה הצבאית, הקהילה הבינלאומית כולה מוכנה להתגייס על מנת להביא ליציבות מירבית, ויודעת כי לשם כך תהליך התעצמות החמאס חייב להיפסק. לשם כך הגענו לשורה של הבנות - חשובות מאין כמותן - שיבטיחו כי התעצמות החמאס תלך ותקטן. גיבשנו הבנות עם ממשלת מצרים בשורה של נושאים מרכזיים שמימושם יביא לצמצום משמעותי בהברחת הנשק והגעתו מאיראן ומסוריה לרצועת עזה.

 

• במהלך יום שישי האחרון, חתמנו על מזכר הבנות עם הממשל האמריקאי, במסגרתו נרתמת ארצות הברית לנקיטת הצעדים הדרושים, יחד עם יתר חברות הקהילה הבינלאומית, למנוע הברחות נשק לגורמי הטרור בעזה. אני מבקש להודות ולהביע הערכה רבה לשרת החוץ וממלאת מקום ראש הממשלה על מאמציה בהשגת מסמך זה, על תרומתה למהלכים מדיניים ועל המאמץ הדיפלומטי רחב ההיקף שניהלה בשבועות האחרונים, אשר תרם, תרומה חשובה לגיבוי הבינלאומי שניתן למאמץ הישראלי נגד ארגוני הטרור בראשות החמאס.

 

• היום קיבלתי מכתב מראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, קאנצלר גרמניה, אנגלה מרקל ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בו מביעים הארבעה מחויבות עמוקה לסייע בכל דרך על מנת שנשק לא יצליח להגיע לארגוני המרצחים בעזה.

 

אין ספק כי ללא הפעולה הצבאית הנחושה, והמוצלחת, לא יכולנו להגיע להבנות המדיניות, שיחד יוצרות תמונה מלאה של הישג מרשים.

 

אזרחי ישראל, הממשלה החליטה על המבצע בעזה בתום מחשבה ארוכה ושיקול דעת, ורק לאחר שכשלו הניסיונות להפסיק בדרכים אחרות את הירי ופעולות הטרור האחרות של החמאס. ישראל, שעזבה את רצועת עזה עד המילימטר האחרון בשלהי שנת 2005 - שלא על מנת לשוב, מצאה עצמה תחת מטר טילים. החמאס השתלט בכוח על רצועת עזה והחל להתקיף את יישובי הדרום ביתר שאת.

 

השיטות שהחמאס משתמש בהן - מקומן לא יכירן בעולמנו. הוא הציב את מערכיו הצבאיים בשכונות מגורים צפופות, פעל תוך שהאוכלוסייה האזרחית משמשת עבורו כמגן אנושי, ופעל בחסות מסגדים, בתי ספר ובתי חולים, תוך שהוא הופך את האוכלוסייה הפלסטינית לבת ערובה לפעילותו הטרוריסטית מתוך הבנה, שישראל כמדינה בעלת ערכים עליונים - לא תפעל. הנהגת החוץ של החמאס החיה בצורה נוחה ושלווה, המשיכה לקבוע מדיניות קיצונית , תוך התעלמות מן הסבל המתמשך של האוכלוסיה ומתוך אי רצון בולט להביא להקלה במצבה.

 

החמאס בעזה נבנה כבסיס כוח של איראן, גובה על ידה - הן במימון, הן באימונים והן באספקת אמצעי לחימה מתקדמים. איראן, שמנסה לחתור להגמוניה אזורית, ניסתה לשכפל את שיטותיה עם החיזבאללה בלבנון גם לרצועת עזה. איראן והחמאס פירשו את האיפוק שבו נהגה ישראל כחולשה. הם שגו! הם הופתעו!

 

מדינת ישראל הוכיחה להם שאיפוק הוא ביטוי לעוצמה וזו הופעלה בצורה נחושה ומתוחכמת כאשר הנמנע הפך לבלתי נמנע.

 

במהלך המבצע גילתה מדינת ישראל רגישות רבה בהפעלת כוחה כדי להימנע עד כמה שניתן מפגיעה באוכלוסייה אזרחית שאינה מעורבת בטרור. במקרים שבהם התעורר ספק, שמא פגיעה באנשי הטרור תגרום לפגיעה באוכלוסייה אזרחית תמימה - נמנענו מלפעול. אין הרבה מדינות שהיו נוהגות כמונו.

 

אין לנו סכסוך עם תושבי עזה. אנו רואים ברצועת עזה חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית עימה אנו מקווים לחיות חיי שכנות טובה ומייחלים ליום של מימוש חזון שתי המדינות.

 

במהלך ימי המבצע נקטנו פעילות ענפה ומאומצת על מנת לדאוג לצרכים הומניטאריים של האוכלוסייה הפלסטינית. אפשרנו מעבר ציוד, אוכל ותרופות על מנת למנוע משבר הומניטרי. בנוסף, החלטתי על מינוי השר יצחק הרצוג, שר הרווחה והשירותים החברתיים, לעמוד בראש המאמץ הזה, והקבינט הנחה אותו הערב להשקיע את כל המאמצים ולהכין תוכנית מקיפה, על מנת שבימים הקרובים ניתן יהיה לתת מענה הולם ומקיף לצרכי האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה.

 

ברצוני להביע הערכה רבה לארגונים הבינלאומיים שפעלו ופועלים ללא לאות ומסייעים לנו לאפשר לאוכלוסייה הפלסטינית תנאי מחייה הולמים. ישראל תמשיך לפעול בשיתוף פעולה עימם, במיוחד בימים ובשבועות הקרובים, למען אוכלוסיית עזה.

 

אזרחי ישראל, היום, לפני ישיבת הממשלה, שוחחתי עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, שהציג בפניי את היוזמה של מצרים ואת הבקשה שלו לנצירת האש. הודיתי לנשיא על מחויבותה של מצרים להביא לפיתרון המשבר ועל התפקיד החשוב אותו היא ממלאת במזרח התיכון. הבאתי את דבריו של הנשיא לידיעת הקבינט, עם מכלול ההישגים שלנו במבצע, והשגת המטרות. הקבינט החליט להיענות להצעתי ולהכריז על נצירת אש.

 

החל מן השעה 2:00 הלילה תנצור ישראל את פעילותה ההתקפית ברצועת עזה ותמשיך בהיערכות בתוך רצועת עזה ובסביבתה.

 

יש לזכור שהחמאס איננו חלק מן ההסדרה אליה הגענו. מדובר בהסכמות רב לאומיות שלארגון טרור כמו חמאס אין ולא צריך להיות חלק בהן.

 

אם יחליטו אויבינו שלא די להם במכות שכבר ספגו והם מעוניינים בהמשך הלחימה, תהיה ישראל ערוכה לכך ותרגיש חופשית להמשיך ולהגיב בעוצמה. החמאס הופתע מספר פעמים במהלך השבועות האחרונים. הוא לא הצליח לחזות את נחישותה של מדינת ישראל ואת רצינות כוונותיה להביא לשינוי המציאות באזור.

 

מנהיגי החמאס לא האמינו כי מדינת ישראל תצא למבצע צבאי בהיקף כזה ערב בחירות; חמאס לא חזה את עוצמת המתקפה הצבאית ומעל לכל - לא חזה את תוצאותיה.

 

החמאס עדיין לא מעריך נכוחה את המכה הקשה שספג, אם יחליט החמאס להמשיך את התקפות הטרור הפרועות, הוא יופתע שוב מנחישותה של מדינת ישראל. אני לא מציע לו או לארגוני הטרור האחרים לנסות אותנו !

 

דבריי הערב הזה לא יהיו שלמים ללא איזכורו של החייל החטוף גלעד שליט. כמאה מטרים מכאן מתקיימת הפגנה למען שחרורו ואני מכבד כל אחד ואחת ממשתתפיה. המאמצים האינטנסיביים לשחרורו של גלעד החלו הרבה לפני המבצע, נמשכו במהלכו ויימשכו גם אחריו.

 

ממשלת ישראל פועלת בדרכים רבות להביאו הביתה, ובמהלך ימי המבצע עשינו פעולות שונות שקירבו אותנו למטרה זו. מפאת רגישות העניין - לא אפרט. אומר רק שגלעד נמצא בראש מעיינינו ואיננו זקוקים לכל דרבון או תזכורת בנושא זה. כולי תקווה גם הערב שנזכה לראותו בקרוב בחיק משפחתו.

 

ולבסוף, משהו אישי: במשך שבועות אני עוקב בימים ובלילות אחר עם ישראל הנתון במאמץ חסר תקדים כדי להיאבק ולממש את זכותו להגנה עצמית.

 

ראיתי את החיילים האמיצים, בנינו היקרים והאהובים, ראיתי את מפקדיהם ואת הרוח שהפיחו בהם, ראיתי את תושבי הדרום, את עוז רוחם ואת מנהיגות ראשי הערים שדאגו לספק את צורכי תושביהם, ראיתי גם את פעילות פיקוד העורף שבשקט וביעילות תיאם את כל מערך הסיוע לאזור הדרום, ושמעתי את בני המשפחות השכולות.

 

משפחות יקרות: הדברים שאמרתם, הכאב שביטאתם, עוז הרוח שהקרנתם הם הם בסיס הכוח של עם ישראל. בשם העם כולו, בשם ממשלת ישראל, אני משתתף בכאבכן העמוק ומודה לכן על העידוד, החיזוק וההשראה שעמידותכם האיתנה מעניקה לעם כולו.

 

אני מבקש לומר משהו לתושבי עזה: עוד טרם החל המבצע הצבאי ובמהלכו פניתי אליכם. איננו שונאים אתכם, לא רצינו ואיננו רוצים לפגוע בכם. רצינו להגן על ילדינו שלנו, על הוריהם, על משפחותיהם.

 

אנו כואבים את הפגיעה בכל ילד פלסטיני ובני משפחתו שנפלו קורבן למציאות אכזרית שיצר החמאס והפך אתכם לקורבנותיה.

 

הסבל שלכם - נורא. זעקות הכאב שלכם - נוגעות ללב כולנו. בשם ממשלת ישראל, אני מבקש להביע את צערי על הפגיעה באזרחים לא מעורבים, על הכאב שגרמנו להם, על הסבל שהם ובני משפחותיהם סבלו כתוצאה מהמצב הבלתי נסבל שיצר החמאס.

 

הסכם ההבנות שהגענו אליו עם מצרים, הגיבוי הבינלאומי של ארצות הברית ומדינות אירופה - כל אלה אינם מבטיחים שהירי של החמאס - יפסק. אם יפסק לחלוטין - ישקול צה"ל יציאה מעזה במועד שיהא מתאים לנו - אם לאו- צה"ל ימשיך לפעול כדי להגן על תושבינו.

 

כאן המקום להביע הערכה והוקרה, בראש ובראשונה לך, ידידי שר הביטחון על העבודה שלך,

על המאמץ האדיר שהשקעת, על המיומנות, המקצועיות וההבנה שגילית לכל אורך הדרך. תודה רבה לך. אני רוצה להודות לחיילי צה"ל, למפקדיהם, לאלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, לרמטכ"ל גבי אשכנזי. לשירות הביטחון הכללי, ללוחמיו ולעומד בראשו יובל דיסקין. למוסד ולוחמיו העלומים בראשותו של מאיר דגן. למשטרת ישראל ולשירותי ההצלה מד"א וכיבוי אש. אשרי העם שיש לו צבא ושירותי ביטחון והצלה כאלה.

 

אני רוצה להביע תקווה שהערב נעשה צעד ראשון לקראת מציאות אחרת של ביטחון ושקט לתושבי הארץ. מעומק הלב אני מודה לעם ישראל, ללוחמיו ומפקדיהם על עוז הרוח ועל הסולידריות החברתית שהופגנה בשבועות האלה.

 

זה סוד כוחנו - זה הבסיס לעוצמתנו, זוהי התקווה לעתידנו.

תודה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים