שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: Gettyimages Imagebank
  זהירות! קניבליזם בין כוכבי
  עשרות שנים גירדו מדענים את ראשם ותהו, כיצד נוצרים הכוכבים הענקיים שזכו לכינוי "מתאבקים כחולים". עתה, טוענים חוקרים, נפתרה התעלומה. מדובר במערכות דו-כוכביות לשעבר, בהן כוכב אחד "טרף" את בן זוגו וקיבל את המסה שלו
  מזה כמה שנים מנסים אסטרונומים לפצח את תעלומת התהוותם של הכוכבים האדירים הנקראים "מתאבקים כחולים" (Blue Stragglers). עתה מסתבר שכוכבים אלו, שזכו לכינויים בשל צבעם הכחול והמסה העצומה שלהם, נוצרים במקרה מובהק של קניבליזם בין כוכבי. המתאבקים הכחולים נוצרים במערכת דו-כוכבית, בה שני כוכבים סובבים מרכז מסה אחד, כאשר כוכב אחד "טורף" את בן זוגו.

   

  מתאבקים כחולים מופיעים בצבירי כוכבים, היכולים לאכלס יותר מ-100 אלף גרמי שמיים המפעילים כוח כבידה זה על זה. קיומם היה תעלומה עד כה, מפני

  שמאפייניהם מעידים עליהם, כי הם כוכבים צעירים בהרבה משאר הכוכבים בצביר. הואיל והתיאוריות הנוגעות להתהוות גרמי שמיים מכתיבות שבצביר אחד כל הכוכבים ייווצרו פחות או יותר באותו זמן, התקשו מדענים להסביר את קיומם של מתאבקים כחולים באמצעים שעמדו לרשותם. "כל מה שהיה ברור לנו, הוא ששני כוכבים מעורבים ביצירת המתאבקים הכחולים" אמר ד"ר כריסטיאן קניגה (Christian Knigge) שהוביל את צוות החוקרים, "כוכב בודד עם מסה כה גדולה לא יכול להימצא בצביר כוכבים כזה".

   


  משמאל, צביר הכוכבים "טוקאן 47". מימין, הגדלה של ליבת הצביר, כשהמתאבקים הכחולים מוקפים בעיגול (צילום: טלסקופ האבל, נאס"א)

   

  ב-55 השנים שהתעלומה הזו מדירה שינה מעיניהם של מדענים, התפתחו שתי תיאוריות. האחת, אומרת שמתאבקים כחולים נוצרו בהתנגשות של שני כוכבים והשנייה, גורסת שכוכב אחד במערכת הדו-כוכבית, גונב חומר מהכוכב השני. המחקר הנוכחי מפריך את התיאוריה על התנגשות, מכיוון שהחוקרים חישבו את קצב היווצרות המתאבקים הכחולים ב-56 צבירים שונים ומצאו, שהוא לא תואם את קצב ההתנגשויות הצפוי. בו זמנית הוא מחזק את תזת הקניבליזם הבין-כוכבי, על ידי מציאת מתאם בין כמות המערכות הדו-כוכביות, אותה הסיקו החוקרים ממסת הצביר, לבין כמות המתאבקים הכחולים.

   

  קישור למאמר 

   

  "מצאנו את העדות החזקה והיציבה ביותר עד כה, לכך שרוב המתאבקים הכחולים היו פעם מערכות דו-כוכביות" אמר קניגה, "בעתיד ננסה לקבוע האם התהליך הזה מתרחש בבידוד, או שמא כוכבים מחוץ למערכת הכפולה מעורבים בו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "זהירות! קניבליזם בין כוכבי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים