שתף קטע נבחר

"הגילוי משחרר את ישראל בתלות במקורות זרים"

בתי ההשקעות מגיבים לתגלית הגז הטבעי מול מפרץ חיפה. פסגות: זו תגלית חשובה המשחררת את תלות ישראל לעשור הקרוב. כלל פיננסים: ההמלצה למניית דלק - לתשואת יתר. לידר שוקי הון: תמר עשויה לתרום 130 מיליון דולר לשווי קבוצת דלק

בתי ההשקעות מתייחסים הבוקר (יום א') להודעת החברות נובל אנרג'י, דלק אנרגיה, אבנר קידוחים, ישראמקו ודור גז שהכריזו על תגלית גז טבעי במימדים עצומים ובשווי של מילארדי דולרים.

 

 

בהודעה שפרסמה הבוקר ישראמקו נכתב כי בקידוח זוהו 3 מאגרים באיכות גבוהה הכוללים שכבות חול בעובי כולל נטו של כ-140 מטר, המכילות גז טבעי. בהודעה נמסר כי העובי והאיכות של המאגרים הנ"ל במקום הקידוח טובים יותר מההערכות המוקדמות של המפעילה.

 

פסגות: התגלית משחררת את תלות ישראל בגז ממקורות זרים

"בראיית משק הגז זו תגלית חשובה המשחררת את תלות ישראל בגז ממקורות זרים לעשור הקרוב ונותנת תקופת הכנה לבניית תשתית יבוא LNG ולביצוע קידוחים נוספים בים התיכון שיכולים להניב מרבצי גז נוספים". כך מעריכים הבוקר (א') בבית ההשקעות פסגות.

 

בפסגות מציינים כי להערכתם "מדובר בתוצאה מצוינת לשלב זה וטובה הרבה יותר ממה שלרוב ניתן להסיק לאחר ביצוע המבחנים החשמליים", ומוסיפים כי "קידוח הניסיון צפוי לאמת סופית את קצב זרימת הגז אולם כבר כעת ברור שהתגלית היא משמעותית ביותר".

 

כלל פיננסים: ההמלצה למניית דלק - לתשואת יתר

כלל פיננסים העלה הבוקר את ההמלצה למניית דלק לתשואת יתר. בכלל מעריכים כי משמעות הצלחת הקידוח מול מפרץ חיפה היא הצפת ערך משמעותית. בין היתר, מניחים בכלל פיננסים, שהקידוח יושלם בהצלחה ושעלות השקעה הכוללת בין 2009-2012 תסתכם בכ-1.6 מיליארד דולר. 

 

בנוסף, מעריכים בכלל, כי כמות הגז במאגר תסתכם ב-90 מיליארד מ"ק (BCM) ותימכר בקו ישר החל מ-2013, על פני 15 שנים. ההערכות בכלל הן שמחיר מכירה ממוצע יעמוד על כ-8% ל-מיליון BTU ויגזור הכנסות של כ-26 מיליארד דולר.

 

לגבי סעיף ההכנסות, בכלל מניחים כי התמלוגים למדינה יסתכמו בכ-10.5% ממהכנסות (בדומה לים תטיס) וההוצאות השנתיות יסתכמו ב-100 מיליון דולר. עוד מעריכים בכלל, כי שיעור ההיוון יעמוד על 20%.

 

בכלל מסכמים כי שקלול ההנחה הקיימת היום והפוטנציאל העתידי מהצלחת קידוח תמר מביא אותנו לעלות את ההמלצה לתשואת יתר ומציינים שאין לשכוח את הסיכונים הקיימים.

 

לידר שוקי הון: "תמר" עשויה לתרום 130 מיליון דולר לקבוצת דלק

גם בלידר שוקי הון מתייחסים הבוקר לתגלית המרעישה מול חופי חיפה. "אם לוקחים בחשבון עתודה פוטנציאלית של 88 מיליארד מ"ק (BCM), ומחיר ספוט נוכחי (NYMEX) של כ-5 דולר למיליון BTU (אמנם מדובר במחיר ספוט בניו-יורק, אך אפשר להערכתנו לראות בכך אינדיקציה מסוימת לעסקאות פוטנציאליות ארוכות טווח של תמר נוכח רמתן הנוכחית הנמוכה של מחירי הגז הטבעי בעולם, ולאור העסקאות אשר נחתמו בפרויקט ים תטיס) - אזי ניתן לדבר על ערך מכירתי פוטנציאלי כולל של כ-15.5 מיליארד דולר".

 

עוד מציינים בלידר שוקי הון כי "בהיוון על פני 20 שנה, תוך שימוש במקדם היוון של 15%, ובהנחה שמרנית לעת עתה של עלויות הזרמה בסדר גודל של 1.5 מיליארד דולר (בנוסף כמובן לתקציב הקידוח בסך של 144.5 מיליון דולר), הרי שמדובר בשווי פרויקט של כ-850 מיליון דולר.

 

בלידר מסכמים, כי מבחינתה של קבוצת דלק - אם ניקח בחשבון את סך אחזקותיה העקיפות בתמר (דרך דלק אנרגיה, דלק קידוחים ואבנר - 15.2% בסה"כ) - אזי תמר עשויה לתרום כ-130 מיליון דולר לשווייה של הקבוצה. נציין, כי שווי השוק הנוכחי של קבוצת דלק הינו כ-530 מיליון דולר בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים