שתף קטע נבחר

הקרבות בעזה נרגעו - החלו קרבות הפוליטיקאים

כשהפסקת האש נכנסת לתוקפה, והבחירות הולכות וקרבות, מנסים ראשי המפלגות להשתמש בה כדי לקרוץ לקהל הבוחרים. חיים אורון ממרצ מזכיר שמפלגתו קראה להפסקת אש חד-צדדית כבר בתחילת המבצע, ואביגדור ליברמן מישראל ביתנו אומר שעם אקורד סיום כזה - המבצע לא הועיל

אמנם ביום שלאחר ההודעה על הפסקת האש (א') - עיקר תשומת הלב התמקדה בירי הרקטות, אך עם ההכרזה של חמאס על נצירת כלי הנשק נראה כי בימים הקרובים יחזרו הבחירות להיות במרכז השיח הישראלי. בעוד כשלושה שבועות ייפתחו הקלפיות, ועם תום הלחימה בעזה - מתחילה המלחמה הגדולה של המפלגות.

 

יושב ראש התנועה החדשה מרצ, חיים אורון (ג'ומס), מנסה לצאת מאווירת המלחמה ולהזכיר שקיימים

גם נושאים לא מדיניים-ביטחוניים על הפרק, ויש לקחת אותם בחשבון בדרך לקלפי. "יש משבר כלכלי, נושאים של פנסיה, וסוגיות בחינוך ואיכות סביבה", הוא מזכיר. "הדברים האלה נעלמו פתאום מהשיח. על הציבור לזכור שלא הלכנו לבחירות האלה בגלל המלחמה בחמאס, הממשלה נפלה בגלל שחיתות".  

 

על התנהלות מפלגתו בשבועות האחרונים אמר כי נהגה נכון בלחץ שהפעילה להפסיק את המבצע, למרות שלא הצליחה להביא לסיומו: "קיימנו אינספור שיחות עם קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות, ואמרנו שהדרך הנכונה להפסיק את המבצע היא - כפי שנחתם בהסכם עם המצרים - באופן חד צדדי".

 

אורון לא מתנער מהצורך שהיה במבצע ומבהיר כי היתה הצדקה לפגוע בחמאס נוכח ירי הרקטות לדרום, אלא שלדבריו תגובת צה"ל לא היתה מידתית: "מי שרצה לתת למלחמה מטרות כמו חיסול חמאס או שינוי מזרח תיכון - מדבר על מלחמה אחרת".

 

ליברמן: חמאס קיבלו את מה שרצו

לעומת אורון, יושב ראש מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בשיחה עם ynet כי החלטת הממשלה להכריז על הפסקת אש חד-צדדית היא טעות: "המבצע לא שינה דבר, וחמאס הולכים לקבל בדיוק את מה שהם צריכים - כולל פתיחת המעברים. עזה ממשיכה להיות חמאסטן, שמשמש כבסיס איראני. זה היה מבצע מוצלח מבחינה צבאית עם הישגים צבאיים מרשימים, בלי שום יכולת לתרגם את ההצלחה להישגים מדיניים. הפוליטיקאים הכשילו את המבצע, לא נתנו לצבא להשתלט על ציר פילדלפי ומעבר רפיח, וזה רק מוכיח עד כמה יש צורך בשינוי הדרג המדיני".

 

ליברמן התייחס לכך שחלק מהיעדים לא הושגו וציין שהיום ואתמול תושבי הדרום עדיין נאלצו לספוג

מטחי טילים. "לא ברור בשביל מה בכלל נחתם ההסכם, הרי ברור שבתוך פרק זמן של בין שנה לשנתיים אנחנו נמצא את עצמנו שוב באותו עימות.

 

"גלעד שליט עדיין בשבי, ובלי קשר לעזה, ברור שגם חיזבאללה מתכונן לעוד סיבוב ועכשיו הראינו לו את אי-היכולת שלנו להכריע את הארגון שנמצא שני מטרים מאיתנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. בשביל מה חתמו בכלל?
צילום: ג'ורג' גינסברג
אורון. כמו שאמרנו
צילום: עופר עמרם
מומלצים