שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חמאס והג'יהאד: נוצרים אש; אולטימטום לצה"ל

למרות הצהרות לוחמניות, וירי הרקטות שנמשך עד הצהריים, הודיע איימן טהא, אחד מדוברי חמאס, כי ארגונו נוצר את האש באופן מיידי, ונותן לצה"ל שבוע להשלמת הנסיגה. גורם בחמאס אמר ל-ynet כי ההכרזה נועדה לאפשר למשלחת בקהיר לקבל הבהרות. גם בג'יהאד הכריזו על הפסקת אש

12 שעות וחצי אחרי ישראל, גם חמאס הודיע על הפסקת אש: חמאס הודיע בצהריים (יום א') רשמית על הפסקת אש. אחד מדוברי חמאס, איימן טהא, אמר כי האש תופסק מיידית, ואמר כי חמאס נותן לצה"ל שבוע להסיג את כוחותיו. הדברים נאמרו זמן קצר לאחר שגורם אחר בחמאס אמר ל-ynet כי מטרת ההפוגה לאפשר למשלחת בקהיר לקבל הבהרות בעניין השלמת הנסיגה, פתיחת המעברים והסרת המצור.

 

ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, אמור לשאת בקרוב דברים ולהתייחס להפסקת האש. לדבריו של טהא, ההחלטה על הפסקת האש והאולטימטום לישראל מקובלת על הלשכה המדינית של הארגון בדמשק. הוא הוסיף כי ארגונו דורש לפתוח את כל המעברים לרצועת עזה להכנסת סחורות ומזון, כדי לענות על "הצרכים הבסייסים של תושבי הרצועה". במקביל, גם בג'יהאד האיסלמי הודיעו כי הם מפסיקים את הירי.

 

למרות ההצהרות הלוחמניות וירי הרקטות שנמשך עד הצהריים, אמר ל-ynet גורם בחמאס כי לארגונו ולארגונים ברצועה אין כוונה "להפוך את השולחן". לדבריו, בהתייעצויות שהיו בקרב הארגונים הוחלט כי באופן הדרגתי ייפסק מינון הירי עד להפסקתו. 

 

הגורם ציין כי ירי הרקטות נועד להעביר מסר כי יש להתחשב בדרישות הארגונים הפלסטינים וכי הם אלה שיקבעו את הפסקת הירי ולא החלטה חד-צדדית שהתקבלה בישראל, "הירי הוא מסר, אבל לארגונים הפלסטינים אין כוונה לפעול באופן שיגרור פגיעה של צה"ל באוכלוסיה הפלסטינית".

  

משלחת חמאס נמצאת בקהיר וצפויה להתחיל בדיונים עם המודיעין המצרי סביב הסעיפים ביוזמה המצרית: השלמת נסיגת צה"ל, מנגנוני הפיקוח בציר פילדלפי וכן המנגנון להפעלת המעברים השונים. 

 

חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם החמאס, מושיר אל-מסרי, אמר כי "ישראל נכשלה במלחמתה, לא השיגה את אף אחד מיעדיה וברחה מהרצועה. עידן המלחמות המהירות המוכרעות במהירות, כפי שהישראלים אוהבים, נעלם מהעולם. ההתנגדות הדפה את המתקפה של האויב שנאלץ להתמודד עם המשך ירי הטילים, עם המשך האיום של חמאס וללא שינוי בעניין שליט".

 

גם דובר ועדות ההתנגדות, אבו מוג'האד, אמר ל-ynet: "האויב הציוני ברח. הרקטות לא פוסקות, הארגונים חיים ובועטים וממשיכים לירות ולפעול והחתן (שליט) עדיין נמצא אצלנו במקום בטוח".

 

לדברי אבו מוג'אהד, ההרס שהתגלה הבוקר מוכיח לא רק את הסבל שעברו הפלסטינים, כי אם ממחיש את הכישלון הצבאי של ישראל: "אם הישראלים נהנים לראות את מאות המבנים ואת 1,200 האזרחים ההרוגים, אז הם יכולים להגיד שהם ניצחו. אבל אם בוחנים זאת בהיבט הצבאי, כל ילד קטן מבין שהם לא ניצחו, אלא הובסו. מאגר הרקטות קיים, שום הברחות לא ייעצרו, יכולת הירי ממשיכה והארגונים בכל כוחם".

 

הוא העריך כי רק כמה עשרות חמושים נהרגו במלחמה. "ואנו, להבדיל מהאויב, לא נוהגים להסתיר אבידות כי לשאהיד חייבים לערוך טקס והלוויה הראויים לקדושה שלו. סוכות אבלים נפתחו. מבחינתנו אסור להסתיר הרוגים, כי חייבים לתת את הכבוד הראוי לשאהיד. לעומת הצד הישראלי שפיתח לרמה של אמנות את מלאכת הסתרת האבידות האמיתיות שלו".

 

מנתונים שהגיעו לארגונים הפלסטינים השונים, עולה כי מספר ההרוגים בקרב החמושים עומד על פחות מ-100. פלוגות אל קודס של הגי'האד האיסלאמי ספרו 20 הרוגים בקרבות הישירים ובחיסולים שהיו מתחילת המבצע. בוועדות ההתנגדות העממית מנו תשעה הרוגים, וגדודי המוג'הידין עוד שני הרוגים. בזרוע הצבאית של חמאס ספרו 40 הרוגים, חלקם עדיין לא אותרו.


פורסם לראשונה 18/01/2009 13:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירי הרקטות נמשך
צילום: רויטרס
חורבן בעזה
צילום: רויטרס
חיילים, היום ברצועה
צילום: רויטרס
מומלצים