שתף קטע נבחר

מאסר עולם לרוצחי המאבטח בשוד ה"ברינקס"

ארבעת תושבי רצועת עזה רצחו את המאבטח מוטי כהן במהלך שוד ה"ברינקס" בטירה לפני ארבע שנים. בית המשפט קבע כי עליהם לשלם פיצויים בסך מאה אלף שקלים

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ב') מאסר עולם ועשר שנים נוספות על ארבעת תושבי רצועת עזה, שביצעו את שוד ה"ברינקס" בטירה לפני ארבע שנים, ובמהלכו רצחו את המאבטח מוטי כהן. על השותף החמישי בשוד, תושב עזה גם הוא, נגזר כבר לפני שנתיים מאסר עולם בגין מעורבותו ברצח ובשוד. בית המשפט קבע כי עליהם לשלם פיצויים בסך מאה אלף שקלים.

 

ארבעת הנאשמים - איברהים אבו-סבחה (27), סלמאן אבו-נצירה (34), נאצר נאבי-ערפת (31) ו-וג'יה אבו-ענזה - הם תושבי הרצועה ששהו ועבדו בטירה בניגוד לחוק. הם הורשעו בקשירת קשר עם השותף החמישי, אימאן נאסר, כדי לבצע את השוד בסניף בנק הפועלים בעיר. בשוד נגנבו שלושה מיליון שקלים, ונרצח כהן, שעבד כמאבטח בסניף. הארבעה הורשעו ברצח, שוד מזוין, קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאת נשק והובלתו.

 

שלושת השופטים, ישעיהו שנלר, ברכה אופיר-תום ומרים סוקולוב, קבעו בהכרעת הדין כי החמישה תכננו את השוד ביחד, תוך ידיעה ברורה כי ישדדו מאבטחים "מיומנים". לכן, הם טרחו להצטייד במספר כלי נשק. לכל אחד מהנאשמים נקבע תפקיד מוגדר לפני השוד, והוסכם כי הם ישתמשו בנשק במידת הצורך.

 

השופטים הדגישו כי הנאשמים לא הציגו גרסה סותרת בבית המשפט ולא טענו בשום שלב כי לא היו מודעים לאפשרות של קטילת חיי אדם. בית המשפט דחה גם את טענת אחד הנאשמים, שלדבריו הגיע לזירה כשהוא מצויד בתרסיס גז מדמיע בלבד ולא מצויד בנשק חם.

 

שוד ורצח: השתלשלות האירועים

המקרה אירע בדצמבר 2004. מכונית ה"ברינקס" הגיעה לסניף בנק הפועלים בטירה על מנת לפרוק כסף. במכונית היה ראש הצוות, מרדכי כהן, בן 50 מבת חפר, נהג הרכב ומאבטח נוסף. בזמן פריקת הכסף הגיעו למקום חמישה בני אדם שירו לעבר שני המאבטחים.

 

השודדים הצליחו לשדוד שקי כסף שהכילו שלושה מיליון שקלים במזומן ואת כלי נשקם של המאבטחים, ונמלטו מהמקום ברכב גנוב. במהלך מנוסתם התנגש רכבם בעמוד תאורה כקילומטר ממקום ביצוע השוד והם נטשו את הרכב ונמלטו רגלית מהמקום. לאחר השוד התברר כי כהן נהרג מירי

השודדים ומאבטח נוסף נפצע. נהג רכב "הברינקס" עזב את המקום כשהוא משאיר את שני חבריו במקום.

 

לפני שנתיים הורשע השודד החמישי, אימאן נאסר מעזה, ברצח כהן. בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר עליו מאסר עולם ועשר שנים נוספות. השופטים קבעו בגזר הדין כי התנהגותו של נאסר היתה חמורה והתוצאה שלה - מותו של אב לארבעה ילדים. הם הוסיפו כי גם אם הוא לא רצה במותו של כהן, וגם אם סוכם במהלך תכנון השוד שלא יהרגו את המאבטחים, "הרי שהוא ידע וצפה שייעשה שימוש בכלי הנשק שבהם היו מצוידים וכי המאבטחים עלולים להיפגע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משטרת ישראל
נאצר נאבי-ערפת
צילום: משטרת ישראל
צילום: משטרת ישראל
איברהים אבו-סבחה
צילום: משטרת ישראל
צילום: תומריקו
סלמאן אבו-נצירה
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
וג'יה אבו-ענזה
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
אימאן נאצר
צילום: תומריקו
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
מוטי כהן ז"ל, המאבטח שנרצח
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
צילום: ערוץ 10
רכב "ברינקס" שנשדד
צילום: ערוץ 10
מומלצים