שתף קטע נבחר

מח"ט גבעתי: אש צה"ל בעזה לא היתה מוגזמת

מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ אילן מלכא, התייחס לפעילות החטיבה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", ואמר: "בגזרת החטיבה ניתן לומר בבירור שניצחנו את חמאס". הוא סיפר: "מצאנו בבתים בונקרים שלמים מתחת למיטות"

בצה"ל נוצרים את הנשק ומתחילים לסכם. מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ אילן מלכא, ערך הבוקר (יום ב') תדריך לעיתונאים בדרום ובו אמר כי במהלך מבצע צה"ל בעזה "לא היתה הגזמה בהפעלת האש". לדברי מלכא, שהוא וחייליו פעלו במרחב שכונת זייתון בצפון העיר עזה, "בגזרת החטיבה ניתן לומר בבירור שניצחנו את חמאס".

 

המח"ט ציין כי במבצע הקודם שערך צה"ל ברצועת עזה בתחילת 2008 נהרגו שניים מלוחמי החטיבה כתוצאה מאש שנפתחה מתוך בית. "אני לא אשלח עשרה חיילים

לבית שחשוד כי מולכד כדי שיתתפוצצו בתוכו. אם חמאס היה רוצה לשמור על המשפחה שבפנים, הוא לא היה ממלכד את הבית", אמר.

 

אלוף-משנה התייחס גם לטענות על פגיעה של צה"ל במתקנים של האו"ם. הוא אמר כי הצבא ידע היכן נמצאים מתקנים אלה, וסימן אותם כדי שלא לפגוע בהם "אף אחד לא ירה במכוון לעבר המתקן הזה", הדגיש.

 

על הפגיעה הקשה במתקן אונר"א אמר כי הנושא נמצא בתחקיר, אבל בבירורים שנעשו עד כה עלה שככל הנראה, אל המתקן נורתה פצצת עשן שנועדה לבצע מיסוך שיאפשר לטנקים לנוע, כשהם מוגנים מאיום הנ"ט.


משגר רקטות שנמצא ברצועה (צילום: דודו אזולאי)

 

באירוע אחר, טען, בוצע ירי ממתקן תרופות של הסהר האדום והכוחות השיבו לשם אש. "כשהמקום החל לבעור", אמר, "עצרנו מיד את הירי ואיפשרנו לאמבולנסים לטפל במי שצריך ולכל האנשים שהיו שם לצאת החוצה בביטחה. אנחנו לא נלחמים נגד אזרחים, המטרה שלנו לא היתה להרוג אזרחים, אבל ברגע שיורים עלינו ממקומות ציבוריים, למקומות האלה אין חסינות".

 

בונקרים מתחת למיטות

לדבריו, הכוחות התמודדות עם כמות אדירה של אמצעי לחימה. "מצאנו בבתים בונקרים שלמים מתחת למיטות, עם מרגמות, אקדחים, אמצעי קשר. ממש עיר שלמה של אמצעי לחימה וחומר נפץ. פעלנו בשטח רווי אויב, תעלות ומנהרות ועמדנו במשימה בצורה טובה".

 

מח"ט גבעתי מודה כי הוא שומע מפקודיו גם תחושות לפיהן היה ניתן להמשיך ולפעול נגד חמאס. "זה בסדר לשמוע קולות כאלה,

זה מה שאני מצפה ממפקדים, שיירצו ללכת קדימה ולהמשיך להילחם. אנחנו קיבלנו משימה ועמדנו בה בצורה הטובה ביותר".

 

בפעילות של חטיבת גבעתי קיימו החיילים גם פעילות בשכונה שבה מאפיינים עירוניים, כמו שכונת תל אל-הווא שבה בניינים גבוהים, שכונות ומתקנים ציבוריים. המח"ט סיפר על ירי מאסיבי של חמאס בניסיון לפגוע בכוחות, לרבות ניסיונות לצאת מתוך מנהרות ולנסות לבצע פיגועים.

 

לדבריו, מרוב כמות חומר הנפץ הרבה שנמצאה בכל פינה, עברה בין המפקדים בדיחה כי הכלב שמזהה את חומר הנפץ ואמור לסמן על הימצאות חומר הנפץ באמצעות ישיבה על הקרקע, "לא צריך בכלל להסתובב, אלא ברגע שהוא יוצא מהכלי המשוריין הוא מתיישב באופן אוטומטי". מפקד החטיבה הציג מספר אמצעי לחימה שנמצאו בשדה הקרב, בהם משגר רקטות ומקלע נ"מ מסוג דושקה. כמו כן נמצאו מדים ואמצעי לחימה נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ מלכא. "שטח רווי אויב"
צילום: דודו אזולאי
מדים ואמצעי לחימה שנמצאו ברצועה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים