שתף קטע נבחר

הורי רמדיה על הפסיקה בגרמניה: כסף קונה הכל

בית המשפט בגרמניה קנס את חברת "הומנה" הגרמנית על חלקה בפרשת רמדיה, שבה קיפחו את חייהם שלושה תינוקות. משפחות שתינוקיהם נפגעו חוששות שההחלטה תשפיע על ההליך המשפט בישראל: "איך מעריכים חיי ילדים בכסף"

החלטת בית המשפט בגרמניה להסתפק בהטלת מס כספי ולסגור את התיק נגד ארבעת המדענים של חברת "הומנה" - יצרנית מזון התינוקות - שהואשמו בהשמטת הוויטמין B1 בפורמולת "רמדיה", מעוררת כעס רב בקרב ההורים בישראל. שלושה תינוקות מתו כתוצאה מהמחסור התזונתי ועשרות נפגעו קשה.

 

בית משפט בעיר בילפלד שבגרמניה אישר הסדר ששם קץ לחקירת האחריות מצידם של המדענים הגרמנים למות התינוקות בישראל. במסגרת ההסכם, התחייבה הומנה לשלם פיצויים של כ-18 מיליון אירו למשפחות התינוקות הישראלים, וקנסות בסך 59 אלף יורו שייתרמו לארגון יוניצ"ף.

 

"אני לא מצליח להבין כיצד אפשר להעריך חיי אדם של ילדים בכסף", אמר אלי אולנובסקי, אביו של גיא גולדמן ז"ל. "כנראה שאין צדק בעולם הזה. החשש הכי גדול שלנו, ההורים, הוא שבסופו של דבר ההחלטה בגרמניה תשפיע על המשפט נגד האחראים בישראל". 

 

בשיחה עם ynet אמר אולנובסקי: מכל הפרשה הזו הבנתי דבר אחד - הכסף הוא שקובע. ידעתי מראש שהכל עניין של כסף ואפשר לקנות בו הכל. מה שאי אפשר לקנות בכסף קטן, אפשר לקנות בכסף גדול - גם חיים".

 

אולנובסקי מקווה כי העונש שיוטל על הבכירים לשעבר בחברת רמדיה בישראל, שהואשמו בגרימת מוות ברשלנות, יהיה שונה. "אני רוצה לראות אותם בכלא, שיסבלו כמו שאנחנו סובלים. מדוע שאהיה סלחן? הילדים שלהם בחיים והם נהנים לראות אותם

כל יום, ואני הולך פעם בשנה לקבר, אומר קדיש. זה מה שיש לי בחיים, ויש לי עוד הרבה שנים לסבול".

 

גם מיכל זיסר, אמו של אבישי ז"ל, שנפטר מאכילת הרמדיה הצמחית, חוששת מאוד שלהחלטה בגרמניה תהיה השפעה על המשפט המתנהל בישראל. "אינני יודעת מה קרה בגרמניה, דבר אחד אני יודעת בוודאות - המזון לא עבר את הפיקוח הנדרש. מי שאישר אותו למאכל, מי שהיה אחראי על הפיקוח ולא עשה את עבודתו, צריך לשלם. בגרמניה זה הוכן, אבל פה זה אושר".

 

על ההחלטה לגזור קנס כספי על האחראים בגרמניה, אומרת זיסר: "אני בדעה שאם מישהו יוצא זכאי, שייצא זכאי עד הסוף. אבל אם הוא אשם, לא ייתכן שהעונש יהיה קנס כספי כי זו ממש בדיחה. פה משפחות איבדו את יקיריהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ו קוט
אלי אולנובסקי. למה להיות סלחן?
צילום: ג'ו קוט
מומלצים