שתף קטע נבחר

קמים מההריסות בעזה: 29 הרוגים במשפחה

מתחם משפחת סמוני בזייתון הפך לעיי חורבות. פראג' הצעיר טוען כי חיילי צה"ל ירו ללא הבחנה והרגו את אביו ואחיו הקטן. עכשיו הוא "מאחל הרס ויתמות לכל בית בישראל"

"אני מאחל את ההרג וההרס הזה ואת תחושת היתמות לכל בית ובית ולכל משפחה ומשפחה בישראל". משפחתו של פראג' אל-סמוני בן 22, המתגוררת בשכונת זייתון, היא כנראה המשפחה שספגה את מספר הקורבנות הגדול ביותר במלחמה. היום (ה') סיפר ל-ynet על מה שקרה למשפחה.

 

ממה שהיה פעם מתחם משפחת סמוני, נותר אוסף של הריסות, שעליו הקימה המשפחה סוכת אבלים גדולה. "32 בתים היו פה, מאות נפשות, והמשפחה עסקה כמעט כולה בחקלאות", סיפר פראג'. "אבל בבוקר אחד המשפחה נגדעה, 29 הרוגים, בהם שישה ילדים - הגדול שבהם בן חמש - שנהרגו במכת אש אחת". 


תקיפת צה"ל בזייתון בזמן המלחמה (צילום ארכיון: AFP)

 

סמוני מספר כי בין הילדים ההרוגים היו תינוקות בני חמישה ותשעה חודשים, פעוט בן שנה וחצי וילדים בני שלוש, ארבע וחמש. אולם גם גברים ונשים נהרגו, ואף זקנים - המבוגר שבהם בן 82. "מה הזקן הזה סיכן את חיי החיילים?" שואל סמוני.

 

פראג' שכל את אביו, עטיה בן 45, ואת אחיו אחמד בן הארבע. הוא מציג גרסה מצמררת לאירוע, שהתרחש בצהרי היום הרביעי למבצע הקרקעי של צה"ל: "היינו 18 בני אדם בבית כששמענו קריאות מלמטה: 'בעל הבית, רד, תפתח את הדלת'". לטענתו, האב ירד עם תעודת הזהות ושתי ידיו מורמות - ואז נורה. "ראיתי את זה מהחלון, אבל לא יכולת לצעוק מפני שהחיילים עלו. התיישבנו כולנו בחדר כשאנו יודעים שאבא הרוג למטה".


פלסטיניות מקוננות על ההרס (צילום: AP)

  

סמוני טוען כי החיילים שפרצו לבית פתחו באש ופגעו בכמה בני משפחה. "אחי הקטן אחמד נהרג בזרועותיי. כשפינו את ההריסות ואת ההרוגים לבית חולים ראיתי שיש לו בחזה שני כדורים. אני בעצמי נפצעתי ביד וברגל", הוסיף סמוני, שהשתחרר באחרונה מבית החולים.

 

"דיבור על שלום לא ירפא את השנאה"

הפלסטיני הצעיר שואל מדוע בחר צה"ל להרוס מתחם של משפחה שעוסקת כולה בחקלאות. הוא מאשים את החיילים: "אלה לא בני אדם. אני מאחל את תחושת היתמות הזאת שלי ושל בני משפחתי ואת ההרס וההרג הזה לכל בית ובית, לכל משפחה ומשפחה בישראל. זאת התפילה שכולנו נושאים. ההרג הזה הביא לשנאה ששום דיבור על שלום לא ירפא", הוא מזהיר. "איך ידברו על שלום כשילד בן ארבע נהרג בזרועותיי וכשאני בן 22 אמור לטפל עכשיו במשפחה?


הריסות מסגד בג'בליה (צילום: AP)

 

הוא מכחיש בכל תוקף כי אש נורתה מתוך מתחם המשפחה. "האם ירי מצדיק גדיעה והרס של עשרות משפחות, של עשרות ילדים שנשארו

עכשיו ללא אב או אם? איזה ירי היה ומה מצדיק את הדבר הזה? הם לא הרגו חמוש אחד באזור הזה. אני מתפלל לאללה שזה מה שייקרה להם, לילדים ולנשים שלהם".

 

במתחם משפחת סמוני נמשכה קבלת הפנים למתאבלים. פלסטיני אחד סיפר כי המנחמים עצמם איבדו קרובי משפחה, משום ששכונת זייתון, הנמצאת במזרח העיר עזה, ספגה את אחת המכות הקשות של מבצע "עופרת יצוקה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מצוי בעיצומם של התחקירים שלאחר מבצע "עופרת יצוקה". עם סיומם יגובשו מסקנות והמלצות ויטופלו בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרס בעזה
צילום: AP
דיבור על שלום לא ירפא את השנאה
צילום: רויטרס
מומלצים