שתף קטע נבחר

אובמה בנאום השבעתו: נעמוד באתגרים הרבים

היסטוריה בוושינגטון: ברק אובמה הושבע הערב לנשיא השחור הראשון של ארצות הברית, בטקס מרגש בנוכחות מאות אלפים. "אנחנו נמצאים כאן כי בחרנו בתקווה על פני הפחד", אמר. הוא הציע לעולם המוסלמי "גישה חדשה, המבוססת על כבוד ועניין הדדיים"

השינוי מנשב בוושינגטון: על מדרגות בניין הקפיטול בוושינגטון הבירה - אתר שבתקופה חשוכה יותר שימש כמקום מסחר בעבדים - הושבע הערב (ג') ברק אובמה לנשיא ה-44 של ארצות הברית. את אובמה השביע השופט העליון ג'ון ג'י רוברטס הבן, על ספר התנ"ך שעליו נשבע הנשיא ה-16 של ארה"ב אברהם לינקולן. אובמה אמר בהשבעה אמר את שמו המלא, ברק חוסיין אובמה, ונשבע להגן ולשרת את ארה"ב. אחרי ההשבעה, פרץ הקהל הרב בתשואות.

 

השבעת הנשיא ה-44 של ארה"ב:

 

הטקס נפתח בדברי ברכה שנשאה הסנאטורית דיאן פיינסטיין, ובתפילה שנשא הכומר ריק וורן. שופט בית המשפט העליון האמריקני ג'ון פול סטיבנס את הסנאטור ג'ו ביידן לסגן נשיא ארצות הברית. אחרי השבעתו, נשא אובמה נאום בן כעשרים דקות, שהופרע פעמים ספורות בתשואות וקריאות הידד.

 

"כולם צריכים לקבל הזדמנות שווה"

את חלקו הראשון של נאומו הקדיש אובמה למשבר הכלכלי הקשה שבו שרויה ארצו, והבהיר כי מדובר בתקופה לא פשוטה. "הצלחנו לשרוד כי נותרנו נאמנים לאידאלים של אבותינו. ידוע שאנחנו בעיצומו של משבר. אנחנו במלחמה, כלכלתנו נחלשה מאוד - גם מאחר שנכשלנו לקבל החלטות קשות ולהכין את עצמנו לעידן החדש. היום אני אומר לכם שהאתגרים שניצבים בפנינו הם אמיתיים, רציניים ורבים. זה לא יהיה פשוט ולא יהיה קל - אך נעמוד בהם".

 

אובמה התייחס בנאומו לנסיבות ההיסטוריות שהביאו אותו אל גבעת הקפיטול. "ביום הזה אנחנו מתאספים מאחר שבחרנו בתקווה על פני הפחד, באחדות המטרה על פני העימות והמחלוקת. באנו לשים קץ להבטחות השווא ולמרמורים הקטנים, להטחת האשמות ולדוגמות השחוקות שהעיבו על הפוליטיקה שלנו זה זמן רב מדי. הגיע הזמן להתקדם, לקדם את הרעיון הנפלא, ההבטחה שכולם שווים, כולם חופשיים, וכולם צריכים לקבל הזדמנות שווה להגשים את חלומם".

 

הוא שיבח את הפועלים האלמונים שבזכותם השיגה אמריקה עוצמה ושגשוג. "הם נלחמו בשבילנו, שוב ושוב. הם הקריבו כדי שלנו יהיו חיים טובים יותר. לכן אמריקה גדולה יותר מאשר סך כל שאיפותינו. את מסעם אנחנו ממשיכים היום. עלינו להמשיך את עבודתם - להקים מחדש את אמריקה. בפנינו ניצבת עבודה רבה".

 

אובמה הוסיף ואמר כי הצורך להגן על הכלכלה אינו עומד בסתירה לצורך בביטחון. "לכל האומות שצופות בנו היום, דעו שאמריקה היא ידידה של כל אומה שמבקשת עתיד של שלום והגינות. אנחנו מוכנים לשוב ולהוביל". הוא הזכיר את נחיצותן של בריתות בין עמים ומדינות. "נוכל לעמוד באיומים שניצבים בפנינו, בעיראק ובאפגניסטן, ולההתחממות הגלובלית. לא נתנצל על אורח חיינו. לאלה המבקשים ברעתנו נגיד - לא תוכלו להפיל אותנו, אנחנו נביס אתכם".


אובמה, רעייתו מישל והשופט רוברטס הבן בהשבעה, הערב (צילום: AP)

 

בפנייה לעולם המוסלמי, אמר הנשיא אובמה: "אנחנו רוצים להתקדם קדימה בדרך חדשה, המבוססת על עניין וכבוד הדדיים. למנהיגים המבקשים לזרוע עימות, או להטיל את חוליי החברה על המערב, דעו שעמכם ישפטו אתכם על פי מה שתבנו - ולא מה שתהרסו. לאלה הנאחזים בשלטון בדרכי שחיתות וכחש או השתקת מתנגדיהם, דעו שאתם בצידה הלא נכון של ההיסטוריה. אך אנחנו נושיט יד אם תסכימו לשחרר את אגרופכם הקפוץ". הוא הבהיר כי ארה"ב לא תישאר אדישה לסבל מחוץ לגבולותיה. "העולם השתנה ועלינו להשתנות עימו", הסביר הנשיא.

 

אובמה קרא לתושבי ארה"ב לנהוג באחריות. "זה המחיר של האזרחות, אך גם הברכה. זו משמעותה של חירותנו". הוא הזכיר רגעים גדולים בהיסטוריה של ארצות הברית - החל במלחמת האזרחות דרך מלחמת האזרחים, וסיים בברכת "אלוהים יברך אתכם ואת ארצות הברית של אמריקה".

 

אבטחה חסרת תקדים

כאשר אובמה רעייתו מישל, וסגנו ג'ו ביידן עלו על הבמה, הם התקבלו בתשואות ההמונים שנופפו באלפי דגלים וזעקו "אובמה!" בהתלהבות. אך לא רק הקפיטול היה הומה אדם - גם רחובותיה של וושינגטון הבירה הוצפו במיליוני בני אדם שבאו לצפות בהשבעה ההיסטורית למרות הקור המקפיא.

 

ההמונים הריעו לשיירתו של אובמה כאשר חלפה בדרכה לגבעת הקפיטול. טקס ההשבעה נערך תחת אבטחה חסרת תקדים - כ-8,000 שוטרים וכ-32 אלף חיילים השגיחו על אירועי היום. במקביל נמסר מהמשרד האמריקני לביטחון פנים כי השלטונות חוקרים "איום ביטחוני פוטנציאלי" על טקס ההשבעה - שעל פי הדיווח אמינותו לא ברורה. לא נמסרו פרטים נוספים על מקור האיום.


הקהל הפריע את נאומו של אובמה בתשואות (צילום: AP)

 

את יומו פתח ברק אובמה בתפילה בכנסיית סנט ג'ונ'ס מול הבית הלבן. בטקס הדתי השתתפו אובמה וביידן ובני משפחותיהם, וכן קהל מצומצם של חברים קרובים. אחרי התפילה, הגיעו בני הזוג אובמה וביידן לבית הלבן, שם נפגשו עם

הנשיא היוצא ג'ורג' בוש וסגנו דיק צ'ייני, ורעיותיהם, ושתו בייחד קפה. כעבור שעה קלה, נכנסו למכוניות השרד ויצאו אל גבעת הקפיטול, שם נערך הטקס ההיסטורי.

 

הטקס הסתיים בשירת ההמנון, ואחריו ליווה אובמה את הנשיא לשעבר ג'ורג' וו בוש אל המסוק, ואז פנה לנוע בשיירה במורד שדרות פנסילבניה, שם מצפים לו חרף הקור המקפיא מאות אלפי אזרחים נלהבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השבעתו של הנשיא אובמה
צילום: רויטרס
הנשיא ורעייתו, היום בוושינגטון
צילום: AP
הלימוזינה של בוש ואובמה יוצאת מהבית הלבן
צילום: AFP
ההמונים מול בניין הקפיטול
צילום: רויטרס
מומלצים