שתף קטע נבחר

מפקד בחיל ההנדסה: "כל בית שני היה ממולכד"

סגן אלוף אמיר, העומד בראש יחידה בחיל ההנדסה, סיפר כי חייליו התלוו לכל כוח שפעל בעזה כדי לנטרל מטענים ולטפל בבתים ממולכדים. הקצין בטוח שהנזק שנגרם לרצועה היה בלתי נמנע: "חמאס פעל בציניות ובאכזריות"

"ברוב שעות היום לא היה ללוחמים כמעט רגע אחד של מנוחה", כך תיאר היום (ג') מפקד יחידה בחיל ההנדסה, סא"ל אמיר, את פעילות חייליו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. "הם אלה שהלכו בראש הכוחות וטיפלו במאות המטענים והבתים הממולכדים. בחלק גדול מהמקרים טיפלו החיילים במטענים בידיהם כדי לפרק אותם ולמנוע פגיעה בכוחות".

 

בשיחה עם ynet תיאר סא"ל אמיר את האתגר שעמד בפני חייליו במהלך המבצע וטען כי הנזק שנגרם לרצועה היה בלתי נמנע, לאור הרצון לאפשר לכוחות לפעול בבטחה. "צריך להבין שכל בית שני היה ממולכד, והיו בו אמצעי לחימה רבים", הדגיש.

 

"זאת המציאות שעמה התמודדנו", אמר הקצין. "על מנת לתת שקט לתושבי הדרום, היינו צריכים לפעול באופן שבו פעלנו. אני מצר על כל פגיעה שנגרמה לאזרחים. לא נלחמנו נגדם ולא פגענו במי שלא היה צריך לפגוע, אלא פעלנו נגד אויב במלחמה צודקת כדי להגן על הדרום".


הריסות ברפיח. "הופתעתי מהאכזריות והציניות של חמאס" (צילום: AP)

  

החיילים ביחידתו של סא"ל אמיר מוכשרים לבצע משימות הנדסיות הקשורות בחומרי נפץ, במטענים ובמוקשים. הם פוזרו בין הפלוגות השונות ולמעשה סייעו לכל כוח שלקח חלק במבצע. מפקד היחידה עבר בין הצוותים השונים בגזרות השונות ועקב מקרוב אחר עבודת חייליו.

 

תעשייה מסודרת של מטענים

רגע לאחר סיום המבצע, עוד לפני שהסתיימו התחקירים הסופיים, אומר סא"ל אמיר כי הוא גאה בחייליו. "אני יכול להגיד שהופתעתי מדבר אחד לאורך כל המבצע - מהאכזריות ומהציניות של אנשי חמאס. הם השתמשו בתשתית אזרחית, בבתים של אזרחים בלתי מעורבים על מנת להגן על עצמם ולפגוע בחיילי צה"ל".

  

הקצין מסביר כי חייליו התמודדו עם מאות מטעני חבלה. לדבריו, רוב אמצעי הלחימה שנמצאו בעזה היו מוכרים לצבא, משום שפעילי חמאס השתמשו בהם בעבר בניסיון לבצע פיגועים בגדר המערכת ובמקומות אחרים.

 

"זו תעשייה מסודרת ומאורגנת של מטענים שמתבססת על חומרי חבלה תקניים שהוברחו בכמויות מסחריות אל תוך עזה", הוא הסביר. סא"ל אמיר גילה בין היתר כי חמאס שיכלל מרכיבים מסוימים בפעילותו, ויצר מטענים עם כמויות חומר נפץ קטנות יחסית, אך בעלות פוטנציאל נזק רב מאוד.

 

עוד סיפר הקצין כי נחשף למתקנים רבים של הארגון השולט ברצועה, בהם בתי ספר למחבלים. כך, למשל, התגלה מתקן אימונים של חמאס,

שבו נערכו שיעורים שלימדו כיצד להילחם בתוך מנהרות, למלכד מנהרות ולהפעיל אמצעי לחימה במרחבים צרים.

 

"לוחמי צה"ל היו חדורי מוטיבציה, נחושים וביצעו את המשימה באופן יוצא מן הכלל. אני מעריך שיש עוד מה לעשות בעזה. הרצועה כולה היא מרחב שרווי בתשתיות לחימה, אבל ביצענו את המשימה שקיבלנו ולכן התחושה היא טובה", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים הביתה. חיילי צה"ל
צילום: AP
אכזריות וציניות. פעילי חמאס
צילום: רויטרס
מומלצים