שתף קטע נבחר

הרב שרלו: אגדות רחל אמנו – דרישה אל המתים

הרב יובל שרלו מתייחס לשמועה שהופצה בימי הלחימה בעזה: "סיפורים מיותרים שמביאים משברים באמונה; הלוואי וידבקו בני אדם באלוקים חיים ולא ברוחות מתים"

סיפור האישה שהציגה עצמה כ"אמא רחל" והצילה את חיילי צה"ל בעזה היה לאחת מאגדות מבצע "עופרת יצוקה" והשבוע אף אישר אותו הרב מרדכי אליהו, אבל יש מי שלא מתרגש מה"מופת", שהצליח בשבועות האחרונים לגעת ברבים. הרב יובל שרלו נשאל בעניין באתר ישיבת ההסדר בפתח תקווה והשיב: "סיפורי 'רחל אמנו' מיותרים לחלוטין... מצווה עלינו התורה להרחיק כל מיני כוחות ודרישה אל המתים, ולדבוק בחיים". הוא הוסיף כי העיסוק בהם עלול לגרום למשבר באמונה – "מפני מה אפוא 'היא' לא הגיעה להציל אחרים?".

  

אחת הגולשות באתר כתבה לרב: "בתור אחד הנורמליים האחרונים שבעולם הדתי אני מתחננת בפניך להציל אותנו מסיפורי ההבלים על רחל אמנו שהצילה את החיילים. איך אנשים מאמינים בדברים כאלה?".

  

בתגובה הציעה לה הרב שרלו קודם "להירגע בצורת הביטוי, בעוצמותיו ובניסיון לבזות אחרים". לעצם העניין טען כי מדובר בסיפור מיותר והסביר: "נקודת המוצא של כל אדם בר דעת היא שסיפור כזה כלל לא התחולל ומדובר אכן בהמצאה בראשו של מישהו שמוצא אוזניים כרויות המחפשות סיפורים כאלה ועושה עליהם מניפולציות. כדי לשכנע אדם מאמין שהוא צלם אלוקים שסיפור כזה בכלל התחולל צריך הרבה יותר, ועולם האמונה קורא לאדם קודם כל להיות בעל חוש ביקורת, ולא לקבל סיפורים הזויים, אלא רק לאחר חקירה ובדיקה ובחינה ואימות".

  

"חבל שמתפתים בכלל לסיפורים מעין אלה, ועל ידי כך הורסים את הכוחות המחשבתיים שבאדם, את ההליכה שלו לכיוון הבחירה החופשית הטובה וכדו'. לא זו בלבד אלא שסיפורים מעין אלה גם מביאים משברים שונים באמונה, כמו מפני מה אפוא "היא" לא הגיעה להציל אחרים ועוד ועוד".

 

בהמשך כתב הרב כי אף אם מדובר בסיפור אמיתי שאכן קרה – "מצווה עלינו התורה להרחיק כל מיני כוחות ודרישה אל המתים, ולדבוק בחיים. התורה מצווה עלינו להעריץ את אומץ ליבם של בעלי הגבורה ומוסרי הנפש על עם ישראל, ולראות את הקב"ה מאחוריהם הנותן להם כוח לעשות חיל, וכל סיפור על 'כוחות' למיניהם מרחיק את האדם מתפיסה זו".

  

הרב שרלו מסכם כי "טוב פשוט להתעלם מכל אגדות רחל אמנו ולדבוק בבחירה החופשית הטובה של האדם ובפעילות בתוך העולם של הקב"ה – 'תמים תהיה עם ה' אלוקיך', ועל ידי זה לעבוד את הקב"ה באמת. הלוואי וידבקו בני אדם באלוקים חיים ולא ברוחות מתים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יובל שרלו
צילום: משולם לוי
חיילי צה"ל ברצועה
צילום: רויטרס
מומלצים