שתף קטע נבחר

הרשת הצה"לית נפגעה מתולעת "קונפיקר"

ווירוס התולעת, אשר מתפשט בעולם בימים האחרונים הגיע גם למחשבי הצבא, על אף שאינם מחוברים ברובם לרשת האינטרנט - בגלל הדבקה באמצעות דיסק און קי

בימים האחרונים יצאה הנחיה בצה"ל שלא להשתמש בעמדות המחשוב דרכן ניתן להכניס מידע לרשת הצה"לית. הסיבה: זיהוי של תולעת שהוכנסה למערכת ועשויה הייתה לגרום לנזק למידע רגיש, כך נודע ל-ynet. כעת חוקרים באגף התקשוב בצה"ל את הנושא.

 

הכירו את קונפיקר

לפני מספר ימים, בעקבות גילוי ניסיון החדרת תולעת מסוג "קונפיקר" למערכת הצבאית, יצאה הנחיה כלל צה"לית שלא להשתמש עד הודעה חדשה בעמדות המחוברות אינטרנט, זאת עד סיום בדיקת הנושא. גורם צבאי הסביר כי גילוי התולעת הזמן מנע נזק למערכת, וכעת הוחלט לבחון את הנושא באופן רחב יותר כדי לנתח את מה שאירע ולפעול בהתאם.

 

הווירוס המדובר, שנודע בשמות רבים, ביניהם Conficker, Downup, Downandup ו-Kido, הופיע לראשונה בחודש אוקטובר אשתקד. הווירוס ניצל פרצת אבטחה ב-Windows, שמיקרוסופט מיהרה לתקן בעדכון אבטחה שעלה לאוויר באמצע אותו חודש.

 

הווירוס עצמו, מסוג תולעת, מפיץ את עצמו בעיקר דרך אתרים זדוניים, אך גם דרך התקנים חיצוניים, כדוגמת זיכרונות USB ניידים, דיסק-און-קי. קל להמשיל את דרך ההפצה למחלת מין: מחדירים זכרון USB למחשב נגוע - הזיכרון נדבק, ויפיץ את המחלה הלאה לכל מחשב נוסף אליו הוא יחובר, מה שיכול להסביר את הידבקות הרשת הצה"לית.

 

מה שבפועל עושה הווירוס הוא לפתוח "נתיב תקשורת" לשליטה חיצונית ללא ידיעת המשתמש. בפועל, חוץ מלהפיץ את עצמו, הווירוס עדיין לא הופעל, ולכן עדיין לא גרם לנזק ממשי.

 

עמדות הלבנה

דליפת מידע מרשת המחשבים בצבאית היא נושא שעוסקים בו רבות מאחורי הקלעים בצה"ל. גורמים רבים באגף התקשוב עוקבים מקרוב אחר נסיונות תמימים ומכוונים לפגוע במידע הצבאי. לפני מספר שנים הוחלט לבצע את מהלך הקשחת המחשבים בצה"ל, שמשמעותו מניעת אפשרות של הכנסת מידע חיצוני לתוך המערכת והוצאתו.

 

מערכת המחשבים בצה"ל אינה מחוברת לרשת האינטרנט האזרחית על מנת להגן עליה מוירוסים ומנסיונות לפגוע המידע הצבאי הרגיש. בכל יחידה ישנן מספר עמדות "הלבנה" שרק בהן ניתן להוציא ולהכניס חומר מתוך המחשב והן נמצאות בפיקוח מתמיד, לרוב אצל קצין המודיעין של היחידה.

  

מדובר צה"ל נמסר: "מערכות המחשוב של צה"ל נתונות לנסיונות שיבוש של גורמים שונים. צה"ל נוקט דרכים שונות על מנת להגן על מערכות אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם דרך דיסק און קי. אילוסטרציה
מומלצים