שתף קטע נבחר

"החשיפה ללווים גדולים מסכנת בנקים בישראל"

סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס פרסמה דו"ח המנבא שחורות לבנקים וצופה הידרדרות הדרגתית במצבם. בין הסכנות: ההאטה במשק והחשיפה ללווים גדולים

סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית, מודי'ס, פרסמה היום (ד') דו"ח המנבא שחורות למערכת הבנקאית בישראל. כלכלני מודי'ס מציינים כי התחזית לענף הינה "שלילית" בטווח של 12-18 חודשים. זאת עקב ההאטה במשק, כחלק מהמשבר הפוקד את כלכלות העולם.

 

"לאחר עיכוב מסויים - גם ישראל חשה את השפעת המשבר הכלכלי והפיננסי המתמשך", אומר סגן נשיא מודי'ס, קונסטנטינוס פיטאליס, "המערכת הבנקאית מושפעת באופן עקיף מהסלידה הרבה מסיכון ומשערוך הסיכון הגלובלי - שמורידים את שווי תיקי הנכסים של הבנקים. בנוסף, מושפעת המערכת הבנקאית מחדלות פירעון של מוסדות פיננסיים גלובליים, המובילה אותם להפסדים, וכן מהנפילה במחירי הנדל"ן בעולם, המשפיעה על החשיפה של הבנקים לחובות של החברות בתחום".

 

במודי'ס צופים הידרדרות הדרגתית במצב הבנקים בצל חשיפתם לענפים במשק הישראלי המצויים בסיכון גבוה; הסכנה לחדלות פירעון של לווה גדול שיוביל לחובות אבודים ניכרים; וכמובן, ההאטה הכלכלית במשק בכללותו. במודי'ס מציינים שהחשיפה ללווים הגדולים היא עקב האכילס של הבנקים בארץ וכי היא משפיעה על חוסנם ואיתנותם הפיננסית. עוד צופים במודי'ס שכמה מהבנקים לא יצליחו להגיע ליחס הלימות ההון המינימלי - 12% - עד סוף 2009, הנדרש על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

 

על אף האמור לעיל, מציינים בדו"ח כי הבנקים נהנים ממעמד יציב ודומיננטי במשק הישראלי; ושהנזילות היחסית שלהם, וכן היציבות בפעילות הקמעונאית שלהם מול המגזר הפרטי - מספקים להם עוגן. גם חוסר ההסתמכות על מימון זר מהווה נקודת חוזקה של הבנקים, שהגבילה את פגיעתם מהמשבר הפיננסי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנקים הישראלים: לקראת הידרדרות נוספת?
מומלצים