שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל: משפחות בעזה חיו על חבית אבק שריפה
  אייל אייזנברג, שפיקד על המהלך היבשתי במבצע "עופרת יצוקה", סיפר על הלחימה ברצועת עזה: "חמאס בחר להשתמש בבתי האזרחים. משפחות שלמות בעזה חיו על חבילות חומר נפץ ללא ידיעתן". על הביקורת בעולם, אמר: "חיילי צה"ל יצאו למלחמה צודקת, מלחמת אין ברירה"

  בצה"ל מונים את ההישגים של מבצע "עופרת יצוקה", ומתמודדים עם הביקורת הבינלאומית על פגיעה לא-מידתית באזרחים. מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אייל אייזנברג, שפיקד על המהלך היבשתי, אמר ש"הישגי המבצע יתבררו לאורך ציר הזמן. אני חושב שהחמאס הורתע באופן קשה ומבין היטב שצה"ל הפעיל רק חלק קטן מעוצמתו".

   

  תא"ל אייזנברג ציין כי התחקירים הראשונים ממחישים שצה"ל הקפיד על טוהר מידות, מוסר גבוה וטוהר הנשק: "חיילי צה"ל יצאו למלחמה צודקת, מלחמת אין ברירה, המדינה אמורה לספק ביטחון לאזרחיה וזה מה שעשינו. כאשר מתוך בלטות שזזות קופץ מחבל ומתחיל לירות או שמתוך קיר כפול מגיח מחבל עם חגורת נפץ ואקדח או בתוך צלחת לווין מוטמן מטען, אין לנו אלא לפעול כדי לסכל ניסיונות אלה. לבוא ולדון איתנו בנושא מוסריות זה לא המקום ולא הדרך. הם אלה שבחרו את שדה הקרב".

   

  מפקד אוגדת עזה אמר כי צה"ל פעל בשדה קרב אורבני בין בתים, אזרחים ונשים - שחמאס בחר לשים במרכז הבמה: "לפעמים לא נתפס עד כמה מפלצתית ובלתי אנושית הדרך בה נוהגים פעילי החמאס, אם זה לשלוח אשה שבידה האחת קוראן ובידה השנייה רימון, או לתת לילד אמצעי לחימה כדי שיעביר אותם ממקום למקום".

   

  לדבריו, "חמאס בחר להשתמש בבתי האזרחים, במקרים רבים מבלי שהם מודעים לכך. משפחות שלמות בעזה חיו על חבילות חומר נפץ ללא ידיעתן, במשך חודשים ושנים".

   

  תא"ל אייזנברג התייחס גם לתמונות ההרס והחורבן ברצועת עזה: "כגודל ההתנגדות ואמצעי הלחימה, כך גודל ההרס. במקומות שלא היתה התנגדות, צה"ל נמנע מלפגוע - אבל במקומות שלא היתה ברירה צה"ל פעל בעוצמה רבה".

   

  הוא ציין כי רוב ההרוגים במבצע הם אנשי חמאס, שידיהם מגואלות בדם. לדבריו, חמאס נוקט כעת במספר פעולות, כדי להציג תמונה שהוא שולט בשטח, למשל הצבת שוטרים בצמתים. כמו כן פועל חמאס נגד גורמים שהוא חושד בהם בשיתוף פעולה עם ישראל, אך בעיקר מנסה לפעול בתוך הרצועה אל מול האוכלוסיה הפלסטינית משום שבארגון יודעים שבקרב האזרחים יש זעם וכעס".

   

  עוד אמר כי התחושות ברחוב הפלסטיני קשות והחמאס נוקט ביד קשה - עד מצב שלאחר הפסקת האש פלסטינים רבים רצו לגדר המערכת בניסיון להימלט מאנשי החמאס: "זה הגיע למצב שאסור לחייך ברחובות והחמאס לא מוכן לעבור על כך לסדר היום".

   

  בכל הקשור לחייל החטוף, גלעד שליט, אמר מפקד אוגדת עזה כי הוא מקווה שתוצאות המבצע יביאו למצב שניתן יהיה לנצל אותו למציאת פיתרון לסוגיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תא"ל אייזנברג. סיכום מבצע
  צילום: רועי עידן
  מתמודד עם מראות ההרס
  צילום: AFP
  הפעילו כוח מידתי? חיילי צה"ל
  צילום: רויטרס
  זמן לסיכומים
  צילום: רויטרס
  מומלצים