שתף קטע נבחר

אובמה הציג את עיקרי תוכניתו להצלת הכלכלה

בנאום הרדיו והאינטרנט השבועי הראשון שלו פירט הנשיא כיצד ישקיע הממשל בהפיכת האנרגיה לנקייה וחסכונית יותר, ביצירת 4-3 מיליון מקומות עבודה חדשים, בשיפור החינוך, התחבורה והתשתיות וגם - בהפסקת עישון ובמלחמה בהשמנת היתר

מפשיל שרוולים ומתחיל לעבוד במרץ. נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, פרס אתמול (שבת) את עיקרי תוכניתו לחילוץ המשק האמריקני מהמצב הקשה שאליו נקלע.

 

בנאום הרדיו השבועי הראשון שאותו נשא, הבטיח הנשיא ה-44 של ארצות-הברית לייצר מקומות עבודה חדשים, לשפר את מערכת הבריאות הציבורית, ולהניח את התשתית לעתיד של אנרגיה נקייה. כל זאת, כמובן, אם יאשר הקונגרס את התוכנית שעלותה נאמדת ב-825 מיליארד דולר. בהמשך היום כינס אובמה את צוות יועציו הכלכליים לדיון מעמיק בתוכנית.

 

פוליטיקאים בוושינגטון חוששים כי התוכנית יקרה מדי בעבור משלם המסים האמריקני, ואולם הנשיא שהחל לכהן באמצע השבוע שחלף אמר ביום שישי כי הוא מאמין שהקונגרס יאשר את התוכנית עד 16 בפברואר. הנשיא אמר את הדברים סמוך לפגישתו בבית הלבן עם מנהיגים משתי המפלגות.

 

אין רגע דל במשבר

 

בפתח הנאום שנשא בשבת - נאום רדיו ואינטרנט - אמר אובמה כי בשבוע שחלף זינק מספרם של מבקשי העבודה האמריקנים לשיא שלא היה כמותו זה שנים, וכי המצב עלול להידרדר פי כמה וכמה במהירות - אם לא יעשו הפעולות הנדרשות. "אם לא נפעל במהירות ובאומץ, המצב עלול ליהפך רע באופן דרמטי", אמר הנשיא.

 

נראה כי בדבריו החל אובמה "לעטות בשר על העצמות" - כלומר ליצוק תוכן ממשי שמניע לפעולה לתוך תבנית היסודות שיצק בדברים שנשא בתקופה שלפני השבעתו. באמצע השבוע אמור הנשיא להיוועד עם פוליטיקאים מהמפלגה הרפובליקנית, כדי לנסות ולצמצמם את ההתנגדות לחלק ממרכיבי תוכניתו.  

 

דגש על אנרגיה יעילה

בנאום הרדיו שלו אמר אובמה כי תוכנית ההבראה לכלכלה תשמר ותיצור 4-3 מיליון מקומות עבודה, תוך השקעה בפיתוח אנרגיה נקייה, בחינוך ובהפיכת מערכת הבריאות הציבורית ליעילה יותר.

 

 

הנשיא אמר כי בכוונתו להכפיל את מלאי האנרגיה שניתן להפיק מרוח, שמש ודלק אורגני, וכן להקים תשתית אנרגיה חדשה שאורכה 4,828 ק"מ. "נחסוך למשלם המסים 2 מיליארד דולר מדי שנה, בכך שנהפוך 75% מהבניינים הפדרליים יעילים יותר מבחינת אנרגיה. כמו כן נפעל לכך שאנרגיה חלופית ב-2.5 מיליון בתים תחסוך למשפחה עובדת ממוצעת 350 דולר בחשבונותיה".

 

לצד צעדים נוספים הנוגעים לאנרגיה, דיבר הנשיא על השקעה במיחשוב מערכת הבריאות הציבורית בחמש השנים הקרובות. בסביבתו של הנשיא החדש מדברים על "ההשקעה הגדולה ביותר מעולם ברפואה מונעת באומתנו". מדובר, בין השאר, בפעולות שיגדילו את מספר האנשים שייתחסנו, שיקבלו סיוע במאמציהם להפסיק לעשן ולהיאבק בהשמנת יתר. מקורות רשמיים לא נקבו בעלויות הנדרשות לתחום זה.

 

בתחום החינוך דיבר הנשיא החדש על הפיכת 10,000 בתי-ספר לחדישים יותר, ועל הענקת מלגות ל-4 מיליון סטודנטים.

 

בתחומי התחבורה והתשתיות מדובר בהשקעות בשיפור הדרכים ברחבי ארצות-הברית, בשיפור המערכות להסעת המונים, בשיפר הביטחון בנמלים ובייעול עבודת המשטרה ושירותי ביטחון והצלה נוספים.

 

"אני מודע לכך שאחדים ספקניים לגבי הגודל ורוחב קשת התחומים שבתוכנית השיקום", אמר אובמה. לדבריו, כדי להגביר את השקיפות של התוכנית ופרטיה, ניתן יהיה לעיין בסעיפי הההוצאות השונים באתר זה.


פורסם לראשונה 24/01/2009 17:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכניות גדולות. אובמה
צילום: AFP
מומלצים