שתף קטע נבחר

האפיפיור החזיר לכנסיה בישוף מכחיש שואה

הוותיקן שוב מעורר את קצפם של יהודי אירופה. איש דת בכיר מסביר: הכחשת שואה היא אמנם שקר - אבל לא כפירה

מתיחות נוספת בין הוותיקן לעולם היהודי: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ביטל בסוף השבוע את הרחקתם של ארבעה בישופים מהכנסיה, עליה הוחלט לפני 20 שנה, למרות שאחד מהם טען בראיון טלוויזיוני כי הנאצים לא השתמשו בתאי גזים לרצח יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

ארבעת הבישופים מונו על ידי הבישוף הצרפתי המנוח מרסל לפבוורה, שגורש אף הוא לאחר שמינה אותם בניגוד לעמדת הכנסיה ובשל חילוקי דעות עם האפיפיור דאז, יוחנן פאולוס השני.

 

האפיפיור החליט על הצעד למרות מחאות מצד יהודים, שהזכירו התבטאות של הבישוף ריצ'רד וויליאמסון מהשבוע האחרון.

 בראיון לטלוויזיה השבדית הוא טען שהראיות ההיסטוריות "לחלוטין אינן תומכות ברציחתם של שישה מיליון יהודים בתאי הגזים". הרב הראשי של רומא נקרא להגיש מחאה רשמית, ולבקש מהאפיפיור את הקפאת ההחלטה.

 

דובר הוותיקן, פדריקו לומברדי, אמר כי השקפותיו של הבישוף וויליאמס אינן קשורות על ההחלטה לבטל את פסיקת ההרחקה. "אין בכך כדי לרמוז שהאפיפיור חולק את איתו את אותן דעות", צוטט לומברדי בסוכנות הידיעות אנס"א.

 

הארכיבישוף לפבוורה ייסד בשווייץ את התנועה שהתנגדה ליוזמות הליברליות בשנות ה-60 של המאה הקודמת. ארבעת הבישופים הורחקו מהכניסיה ב-1988, לאחר שלפבוורה קידש אותם בלי הסכמת הוותיקן.

 

בהודעה שפרסם היום המנהיג הנוכחי של אותה תנועה, ואחד מארבעת הבישופים שהפכו שוב לגיטמיים - ברנרד פאליי - הוא בירך את בנדיקטוס על ההחלטה, וציין כי היא תסייע לכנסיה הקתולית כולה.

 

"האפיפיור ראה את הנאצים במו עיניו"

בהחלטתו, האפיפיור מסתכן בעימות חדש עם יהודים, מקרבם כבר נשמעה לאחרונה התמרמרות עקב שיפוץ המיסה הלטינית העתיקה מכיוון שזו כללה תפילה שקראה להמרת דתם. 

 

שמעון סמואלס ממרכז ויזנטל בפריז אמר כי הוא מבין את שאיפתו של האפיפיור, יליד גרמניה, ליצירת אחדות בכנסיה -

אך הדגיש שוויליאמסון היה צריך להישאר בחוץ. לדבריו, לצעד יהיה "מחיר פוליטי" עבור הוותיקן. "אני בטוח, שכמי שראה את השלטון הנאצי במו עיניו, הוא מבין שיש להיות זהיר במיוחד", הוסיף סמואלס בהתייחס לבנדיקטוס.

 

לדברי הכומר רוברט וויסטר, פרופסור להיסטוריית הכנסיה בבית הספר לתאולוגיה שבאוניברסיטת סיטון-הול בניו ג'רזי, הערותיו של ווליאמסון אמנם שקריות - אך אינן מהוות עילה להרחקתו. "זו לא כפירה", הדגיש וויסטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור, בנדיקטוס ה-16
צילום: AFP
מומלצים