שתף קטע נבחר

לבני מגייסת את אובמה; הליכוד: היא בלחץ

השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, יגיע ביום רביעי בעיצומה של מערכת הבחירות. הפוליטיקאים לא מבזבזים הזדמנות פז. לבני מזהירה כי אם תיבחר ממשלת ימין וישראל תיתפס כסרבנית שלום, "יהיה כאן קרע בלתי נמנע עם ארה"ב". הליכוד מגיב: "לבני בלחץ כי היא יודעת שתפסיד"

יחסי ארה"ב-ישראל במוקד הקמפיין: ארבעה ימים לפני בואו של השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, מזהירה הלילה שרת החוץ, ציפי לבני, מפני קרע עם ארה"ב, אם תיבחר ממשלת ימין, שתיתפס בוושינגטון כסרבנית שלום. בליכוד אומרים שדבריה משקפים לחץ: "זה ספין מגוחך".

 

בשיחות סגורות בסוף השבוע, לאחר נאום אובמה, ומינוי ג'ורג' מיטשל לשליח, אמרה לבני: "שליחות מיטשל היא דבר חיובי תחת ממשלה שתמשיך את הקו המדיני הנוכחי. כשישראל תומכת בפיתרון שתי מדינות לשני עמים - הלחץ הוא לא עליה. אם תהיה כאן ממשלה בראשותי שתקדם את הקו הזה - הלחץ יופעל נגד איראן וגרורותיה וכך נוכל לגייס את ארה"ב למלחמתנו בטרור. אם תהיה כאן ממשלת ימין קיצוני, שתדחה את העיקרון הזה - הלחץ יופנה כנגד ישראל".  

גזרה נוספת
ליברמן נגד יעלון: הוא בלחץ ומשקר / אמנון מרנדה ויעל ברנובסקי
משה (בוגי) יעלון תקף היום את אביגדור ליברמן, וגינה את התנהלותו בעניין ערביי ישראל: "הוא פונה ליצרים וזה מפחיד אותי". בישראל ביתנו החליטו להשיב אש: "יש להצטער על השקרים והסילופים של מר יעלון"
לכתבה המלאה

 

לדברי לבני, "המדיניות של אובמה יכולה להיות הזדמנות לישראל, הוא רוצה להיות מעורב ולהביא לפתרון הסכסוך. הלחץ שלו יהיה מופנה כנגד הסרבנים לתהליך הזה וישראל צריכה לבחור האם היא בצד שמקדם תהליך מדיני או בצד של הסרבנים לו - אחרת יהיה כאן קרע בלתי נמנע עם ארה"ב".

 

בליכוד הגיבו: "לבני בלחץ כי היא יודעת שבעוד 16 יום היא תפסיד בבחירות, לכן היא יורה לכל הכיוונים ומפיצה ספין מגוחך, שמשקף את המצוקה הגדולה של לבני וקדימה. נתניהו מכיר את ארה"ב טוב יותר מכל מנהיג אחר, ינהל היטב את מערכת היחסים עמה ויידע לשמור על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל בזירה הבינלאומית".

 

ג'ורג' מיטשל יבקר בישראל וברשות הפלסטינית. הוא ייפגש עם ראש הממשלה, שרת החוץ, ובכירים נוספים בירושלים. כמו כן הוא צפוי להיפגש עם הנשיא הפלסטיני, ועם וראש ממשלתו: "שלום במזרח התיכון הוא אינטרס ביטחוני של ארצות הברית. אין דבר כזה סכסוך שאינו פתיר", הבהיר עם מינויו לשליח במזרח התיכון.

 

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, הביע בשיחה עם ynet חשש מפני הצפוי בעקבות מינוי מיטשל, "זה מינוי מאוד מטריד". על החשש שמא מיטשל יתנגד גם ל"גידול טבעי", אמר דיין: "עוד מעט נצטרך לבקש מאובמה אישור ללדת ילדים".

 

ברקע, גם סעודיה מגבירה את הלחץ על ארה"ב לפעול להשכנת שלום. בכיר במשפחת המלוכה הסעודית, הנסיך טורקי אל-פייסל, לשעבר שגריר סעודיה בוושינגטון, הזהיר כי היחסים בין ארצות הברית לסעודיה נמצאים בסיכון כל עוד ארה"ב לא תפעל לשינוי המצב. הוא פרסם בסוף השבוע מאמר בעיתון "פייננשל טיימס".

 

אל-פייסל אמר כי נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' בוש, השאיר אחריו "מורשת מבחילה" במזרח התיכון. הוא תקף את התנהלותה של ארה"ב במהלך המלחמה בעזה וקבע: "אמריקה אינה חפה מפשע באסון הזה. לא רק שממשל בוש הותיר אחריו מורשת מבחילה באזור - החל ממותם של מאות אלפי עיראקים וכלה בעינוי והשפלת אסירים בכלא אבו-גרייב - אבל הוא גם תרם למותם של אזרחים בעזה. אם ארצות הברית מעוניינת לשמר את מעמדה כמנהיגה במזרח התיכון ולשמר את הברית האסטרטגית שלה - במיוחד את 'מערכת היחסים המיוחדת' שלה עם סעודיה - עליה לשנות באופן קיצוני את מדיניותה כלפי ישראל ופלסטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני מזהירה מקרע עם ארה"ב
צילום: AFP
הליכוד מזהיר מפני ספין
צילום: ירון ברנר
מיטשל יצלול לתוך קלחת הבחירות
צילום: רויטרס
מומלצים