שתף קטע נבחר

מסע בזמן: יהדות קרקוב שלפני השואה

בית כנסת אחד לחייטים, בית כנסת שני לסנדלרים ובית הכנסת של הרמ"א. תערוכה חדשה במרכז בגין בירושלים כוללת מאות תמונות וסרטוני וידאו נדירים, ומציגה את קרקוב שלפני המלחמה

עשרות אלפי תלמידים כבר ביקרו בקרקוב, במסע אל מחנות ההשמדה בפולין. הקהילה היהודית בעיר, שבעבר היתה בין המרכזיות והחשובות באירופה, נמחקה לחלוטין בשואה. הנאצים ועוזריהם רצחו את 60 אלף היהודים בעיר, שהיו לפני המלחמה כחמישית מכלל התושבים. אך מעט נותר מהקהילה היהודית הפורחת, ובכלל זה גם כ-200 תמונות והקלטות נדירות, שמוצגות כעת לראשונה מחוץ לגבולות פולין. הצצה לרגל יום השואה הבינלאומי.

 

בתערוכה חדשה, שהובאה לישראל על-ידי המרכז למורשת מנחם בגין בירושלים, מוצג עולמם של יהודי קרקוב בין מלחמות העולם. בסרטון וידאו נדיר שבתערוכה ניתן לראות את השגרה בעיר הפולנית - לפני הזעזוע הגדול.

 

מהתמונות בתערוכה ניתן להתרשם מחייהם של היהודים בעיר, וללמוד על חייהם החברתיים, התרבותיים והדתיים. התערוכה מעניקה הצצה מרתקת אל הדמויות המרכזיות בקהילה, תנועות הנוער, הארכיטקטורה הייחודית, מוסדות האמנות, הכלכלה וכיוצא באלו. (אם אינכם רואים כאן גלריית תמונות, נסו לרענן את העמוד) 

 

יח

 

ראש מרכז מורשת בגין, הרצל מקוב, אמר בשיחה עם ynet כי מחקר שנערך על-ידי עורכי התערוכה הצליח לשייך כל תמונה להקשר שבו צולמה והתאריך המדויק או המשוער. בין היתר ניתן לראות בתמונות מגוון בתי כנסת בעיר, חלקם מיועדים לבעלי מקצועות, כגון בית הכנסת לחייטים ובית הכנסת לסנדלרים. אחד מבתי הכנסת המפורסמים הוא זה של הרמ"א (רבי משה איסרליש, אחד מהפוסקים הגדולים של יהדות אשכנז).

 

בנוסף, בתערוכה מוצגות הקלטות ארכיוניות, רשמים וזיכרונות מפי תושבי קרקוב שגרו בעיר לפני המלחמה, ונמלטו ממנה בזמן

או ששרדו את התופת.

 

התערוכה הוכנה על-ידי מרכז התרבות הבינלאומי של קרקוב, וכוללת תמונות מהארכיון הלאומי בעיר, המוזיאון להיסטוריה של קרקוב, הארכיון האודיו-ויזואלי בוורשה, הספרייה של האוניברסיטה היגיילונית, ואוספים פרטיים. לדברי מקוב, בתקופה האחרונה קיימת התעוררות בקרב מכוני התרבות בפולין בכל הנוגע להידברות עם העם היהודי, ועל-ידי תערוכות מעין אלו הם מנסים להדגיש חיים יהודיים אחרים שהיו במדינה, טרם הכיבוש הנאצי.

 

  • התערוכה תוצג במרכז בגין עד סוף אפריל. טלפון לבירורים: 02-5652020 (הכניסה חינם)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים מטיילים בקרקוב
שופינג בעיר
מומלצים