שתף קטע נבחר

לראשונה בישראל: מעל 10,000 מתגרשים בשנה

בתי הדין הרבניים פרסמו את נתוני הגירושין לשנת 2008: תל-אביב במקום הראשון, מודיעין עם העלייה החדה ביותר בין הערים הגדולות, 130 מסורבות גט הותרו וכמה עדיין עגונות?

מספר המתגרשים בישראל עלה בשנת 2008 בכ-5% לעומת 2007 וחצה לראשונה את רף ה-10,000 זוגות. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (א') הנהלת בתי הדין הרבניים במסיבת עיתונאים בירושלים. בשנה החולפת התגרשו בישראל 10,225 זוגות ואילו בשנת 2007 - 9,765. מדובר בהמשך מגמת העלייה בגירושים שהחלה בשנת 2003.

 


מענה ממוחשב חדש. מסיבת העיתונאים (צילום: דודי ועקנין)

 

העלייה החדה ביותר בין הערים הגדולות נרשמה במודיעין, שם עלה שיעור המתגרשים ב-24%. בערים הקטנות יותר בולטות הוד השרון עם עלייה בשיעור 31% במתגרשים, קריית אונו עם 20% וקריית גת והרצליה עם עלייה של 18% כל אחת.

  

שיאנית הגירושים לשנת 2008 היא תל אביב עם 817 זוגות ועלייה של 7%. בירושלים התגרשו 669 זוגות - עלייה של 10%, ובחיפה 476, עלייה של 13%. בסך הכל נפתחו 8,080 תיקים לתביעות גירושים בשנת 2008, עלייה של כשני אחוזים. בהנהלת בתי הדין הרבניים אומרים כי הדיינים הטילו סנקציות כלכליות ואחרות על 73 סרבני גט וכן הוצאו 20 צווי מאסר. בסך הכל הותרו בשנה שחלפה 130 עגונות ומסורבות גט.

  

וכמה עגונות?

מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אליהו בן דהן, אמר כי כיום ישנן לא יותר מ-20 עגונות בישראל, כולן לאחר שהבעלים ברחו לחו"ל וכן 180 מסורבות גט. עם זאת ציין כי כל תיק גירושין שחלפו שנתיים או יותר מהיום שנפתח, האישה נ חשבת למסורבת גט, גם אם היא עצמה לא מגיעה לדיונים או מעכבת את קבלת הגט. לדבריו, מדובר במספר זניח שבישראל ממוצע של כ-10,000 מתגרשים בשנה.  

 

בעניין הליקויים שחשף בשנה שעברה מבקר המדינה בתיפקוד בתי הרבניים, אמר בן דהן: "עיקרו של הדו"ח היה בנושאים שלא קשורים בנו, כמו ארבע שנים שבהן לא מונו דיינים. עם זאת, הופקו הלקחים והם הוצגו בפני הוועדה לביקורת המדינה. 

 

על הביקורת שנשמעת כלפי בתי הדין מצד ארגוני הנשים, אמר בן דהן: "אילו טענות שונות ומשונות של מי שלא בקי או לא נצמד לנתונים. במסיבת העיתונאים הציגה הנהלת בתי הדין מערכת של מענה קולי ממוחשב שתושק בקרוב ובו יכול כל אדם לקבל נתונים על פעילות בתי הדין והמתדיינים יוכלו מידע

בתיק שמתנהל באמצעות קוד אישי.

 

מארגון צהר נמסר בתגובה כי "רק באחרונה נפגשו רבני הארגון עם שר הרווחה כדי להביע דאגתם מהשחיקה של התא המשפחתי. בעקבות הנתונים המדאיגים הוחלט לקיים השבוע לראשונה ועדת היגוי משותפת לרבני צהר ולמכוני טיפול פסיכולוגים, דתיים וחילונים כדי להקים בית-ספר לזוגיות ולהורות, לזוגות הנישאים במסגרת הארגון - המהווים כחמישית הזוגות הנישאים בארץ".

 

בארגון רבני צהר פתחו במספר פרויקטים שמטרתם חיזוק התא המשפחתי. לפני כחודשיים נחנך "קשב זוגי"- קו פתוח לחשים במצוקה בכל תחומי הזוגיות. את הקו מאיישים פסיכולוגים ומטפלים זוגיים מהשורה הראשונה שעברו הכשרה מיוחדת בתחום המענה דרך הטלפון. כמו כן נפתחו סדנאות להעצמת הזוגיות לזוגות נשואים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בן דהן במסיבת העיתונאים
צילום: דודי ועקנין
מודיעין. יותר מתגרשים
צילום: יריב כץ
מומלצים