שתף קטע נבחר

בקרוב: "רבני הכנסת" ייעצו לח"כים

במסגרת מיזם חדש של ארגון רבני צֹהר תסייע קבוצת רבנים לחברי הכנסת בגיבוש הצעות חוק והתאמתם לערכי היהדות. אחד מיוזמי המהלך: "נמלא את מקום הרבנות הראשית שהייתה צריכה לעשות את זה". במקביל מתגבשת שדולת ח"כים חדשה "למען זהותה היהודית של המדינה". לצורך כך נפגשים הרבנים עם ראשי המפלגות, והיום פגשו את ציפי לבני

יועץ תקשורת יש לכל ח"כ, ורבים נעזרים גם ביועצים משפטיים ובאנשי מקצוע אחרים. האם בקרוב יקבל כל מחוקק גם ייעוץ רבני? במסגרת מיזם חדש של ארגון צֹהר מתגבשת בחודשים האחרונים קבוצת רבנים שתייעץ לחברי הכנסת מהמפלגות הציוניות בענייני חקיקה, במטרה לחזק את זהותה היהודית של המדינה. במקביל פועלים בצֹהר להקמת שדולה שבה יהיו חברים ח"כים המעוניינים לפעול למטרה זו, ולצורך כך נפגשו באחרונה רבנים מטעם הארגון עם ראשי המפלגות השונות, והיום עם יו"ר קדימה ציפי לבני.

 

במסגרת הפרויקט החדש יציעו "רבני הכנסת" לחברי הבית ייעוץ שעשוי להתאים חוקים חדשים לערכי היהדות. יש לציין כי כבר כיום פונים ח"כים באופן פרטי לרבנים שונים כדי לברר את עמדתם ביחס להצעות חוק המונחות על שולחן הכנסת. כך, למשל, חיבר לפני כשנה הרב יובל שרלו חוות דעת הלכתית לבקשתו של ח"כ זבולון אורלב, בנוגע להצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון המטילה עונש מאסר על המשתמשים בשירותי זנות. 

 

לאור ריבוי פניות דומות, בעיקר של ח"כים דתיים, מבקשים בצֹהר למסד את העניין ולהציע את שירותי הייעוץ באופן מאורגן ולכל הסיעות הציוניות, גם החילוניות. בין היתר יארגנו הרבנים לחברי הכנסת ימי עיון על עמדת היהדות בסוגיות שונות, ינסחו עבורם דברי הקדמה להצעות החוק על פי המקורות היהודיים ועוד. 

 

"במצב נורמלי - זה תפקיד הרבנות"

בכיר בארגון רבני צֹהר ואחד מיוזמי המהלך, אמר ל-ynet: "האמת היא שבמצב נורמאלי צריכה לעשות את זה הרבנות הראשית לישראל, שאמורה לתרום לקידום יהדותה של המדינה, אבל זה לא קורה. בגלל הוואקום שנוצר אנחנו נאלצים לפעול גם בכנסת". הוא הדגיש כי אין מדובר בחקיקה דתית אלא בהתאמת חוקים שעוסקים בתחומים שונים לערכי היהדות ככל שניתן. הגורם סיפר עוד כי קבוצת רבנים כבר החלה לפעול בעניין ונפגשה עם נציגי המפלגות, אך הפרויקט הוקפא בשלב זה בו הכנסת אינה עובדת, והעריך כי בקדנציה הבאה המהלך ייצא לפועל.

  

מיזם נוסף שהעבודה עליו נמשכת גם בתקופת הבחירות היא הקמת שדולת ח"כים שתפעל למען זהותה היהודית של המדינה, בקידום נושאים כמו חינוך יהודי, גיור "קשוב" על פי ההלכה, מינויי רבנים ודיינים בעלי השקפה ציונית, "שבת ציבורית" ועוד. בחודשים האחרונים נפגשו נציגי צֹהר עם ראשי המפלגות השונות כדי לגייס תומכים למהלך שיפעלו כחברים בשדולה, והיום עם יו"ר קדימה ציפי לבני. הפגישה התקיימה לבקשת ח"כ עתניאל שנלר, המגדיר עצמו נציג הציונות-הדתית במפלגה. השרה לבני אמרה במפגש כי "קיומה של ישראל כמדינה יהודית היא עניין לאומי ראשון במעלה ולא רק עניין דתי", והביעה תמיכה בשדולה המתגבשת. 

 

במאמר שפורסם בשבת בעלון בתי הכנסת של צֹהר נכתב כי ההחלטה לפעול בכנסת היא מהלך אסטרטגי שאינו עומד בסתירה לקיומו כארגון לא פוליטי. "על דגלה של צֹהר חרותה החשיבות העליונה של זהותה היהודית של מדינת ישראל... צֹהר מבקשת לפעול דרך כל הכוחות הפוליטיים הקיימים לקידומה של זהותה היהודית של המדינה. ככל שהשאיפה לכך תהיה רחבה, ולא תהיה מזוהה דווקא עם הדתיים אלא כרצון פנימי של הציבור כולו, כן יבוא הדבר לידי ביטוי בפעילויות השונות של מדינת ישראל".

 

מארגון רבני צֹהר נמסר בתגובה: "בתקופה האחרונה נפגשו רבנים מטעמנו עם ראשי כמה מפלגות על פי בקשתם, וסייעו להם בייעוץ בנושא זהותה היהודית של המדינה ובניסוח הסעיפים העוסקים בכך במצעי המפלגות. ארגון צֹהר לא יזם את הפגישות בתקופת הבחירות, אך נענה לבקשות המפלגות הציוניות השונות במטרה לפעול לקידום סדר יום זה גם במסגרת הפרלמנטרית. פרויקט 'רבני הכנסת' יושק ככל הנראה לאחר הבחירות, ואנו מקווים כי ראשי המפלגות ימשיכו את שיתוף הפעולה איתנו בסוגיות הללו שהן אקוטיות לחברה הישראל ולדמותה של המדינה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבני צהר. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
חוות דעת הלכתית. הרב שרלו
צילום: שאול גולן
מומלצים