שתף קטע נבחר

ועדת הכספים תדון בתקנות הפיקוח על קופ"ג

בשבוע שעבר טענו גורמים בוועדה כי מדובר בעניין "לא דחוף". בעקבות הפרסום ב-ynet, עלו התקנות לניהול תקין של ההשקעות בקופות הגמל בחזרה על סדר היום, והן צפויות לעמוד לדיון בפגישת הוועדה היום, חצי שנה אחרי שהוגשו לאישורה

ועדת הכספים מתכנסת היום (ב') כדי לדון בתקנות לניהול תקין של ההשקעות בקופות הגמל, באיחור של כחצי שנה אחרי ששר האוצר העביר אותן לאישורה.

 

הוועדה לא ראתה דחיפות בהעלאת התקנות החשובות על סדר יומה, למרות לחצים מהאוצר ומשוק ההון. הדיון נעשה דחוף ועלה לסדר היום ברגע האחרון

בעקבות פרסום הסחבת ב-ynet. טענת חוסר הדחיפות חזרה נשנתה כיממה לפני הפרסום בטור "עסקים פוליטיים" בסוף השבוע.

 

נראה כי בוועדה היו מודעים לפרסום ולמועדו. קודם לפרסום, נמסר מהוועדה כי לא מתוכננת ישיבה השבוע. מספר שעות לאחר הפרסום דיווח דובר הוועדה על ההחלטה לקיים את הדיון השבוע.

 

היום נמסר על מועד הישיבה ועל סדר היום שלה. הוא כולל בין השאר את הנושא ה"לא דחוף" - כללי ההשקעות שיחולו על החברות המנהלות את קופות הגמל וקרנות הפנסיה, אותן רכשו מהבנקים בעקבות רפורמת בכר. בעיקר באים הכללים לצמצם את מכת ניגודי העניינים בתאגידים הגדולים שפוגעת בחוסכים.

 

אגף שוק ההון באוצר החל לגלגל את התקנות לפני כשנתיים, באיחור של מספר שנים, במקום סמוך להוצאת הקופות והקרנות מהבנקים ומהפיקוח ההדוק של בנק ישראל ב-2003. האוצר גם לא השלים בתקופה זו חלופת פיקוח הולמת על המשקיעים המוסדיים שעברו לאחריותו. אבל מאחר שלא נמצאו הכללים הדרושים גם למנגנון הולם, לא היה מה לאכוף.

 

המנהלים החדשים ניהלו את ההשקעות של נכסי הקופות והקרנות, כשלחוסכים לא היה מושג היכן מושקעים כספיהם ועד כמה הם מובטחים. אגף שוק ההון המעיט בחומרת האזעקות על המחדל שעלו בוועדת הכספים. השנה גברה הביקורת מחוגי שוק ההון, שהתמקדה בניגודי העניינים בתאגידים הכוללים מלבד חברה מנהלת של הקופות והקרנות גם חברות חיתום (לשיווק הנפקות) וברוקראז' (לביצוע הוראות הרכש והמכר בבורסה).

 

בשיתוף פעולה בין שלוש הזרועות שבמעגל הביתי הזה יש ניגוד עניינים, וממנו עלה החשש כי ההשקעות של חברות הניהול עלולות להתבצע גם לא משיקולים לא כלכליים אלא אחרים שיתרמו לרווחי התאגיד. הדרישה לנתק כל קשר בין החברות המנהלות לחברות החיתום והברוקראז' שבשליטת תאגיד הגג עלתה עוד בוועדת בכר. התקנות שיעלו מחר בוועדת הכספים רק מגבילות את העסקאות בין החברות הקשורות.

 

התקנות אוסרות על חברה מנהלת עסקאות עם חברת חיתום בהיקף העולה על 10% מנכסיה ועם חברת ברוקראז' בהיקף העולה על 20% מנכסי החברה המנהלת. בשוק ההון מעריכים כי אפשר היה למנוע חלק מהפסדי הקופות והקרנות בעקבות המשבר העולמי לו מגבלות אלה היו קיימות לפני מספר שנים, או לפחות אם ועדת הכספים היתה ממהרת לאשר אותן מספר חודשים לפני שהמשבר הגיע לשיאו. בשוק ההון טוענים כי גם היום הן טובות מלא כלום.

 

באוצר אמרו בתשובה לשאלת ynet כי הם לחצו על הוועדה מספר פעמים לזרז את אישור התקנות אבל "נראה שגבר הלחץ הנגדי של מתנגדי התקנות שאינן בריאות לחברות בתקופת המשבר".

 

בוועדה הכחישו שהיו עליה לחצים כאלה. מחר ספק אם יספיקו לאשר את התקנות. הדיון בקובץ המורכב מתחיל בדקה ה-89 לפני הבחירות. לישיבה הוקצו רק שעתיים, וסדר היום כולל גם נושאים אחרים. הסחבת ולחץ הזמן עלולים לדחות את אישורן הסופי במספר חודשים, לוועדה שתקום בכנסת הבאה.


פורסם לראשונה 25/01/2009 19:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוורמן. הדיון נעשה דחוף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים