שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  רביץ הובא למנוחות: "שילוב של יהדות ואנושיות"

  אבל נפל על צמרת ההנהגה בישראל, שליוותה את המנהיג החרדי בדרכו האחרונה. בנו הבכור ספד: "היינו גאים, אבא היה כלל ישראל". נתניהו: "הוא היה אציל נפש". ישי: "איש מיוחד ונערץ". הנשיא פרס: "הוא היה גשר". אולמרט: "ידיד נפש"

  כאלף בני אדם, בהם צמרת ההנהגה הישראלית, ליוו בצהריים (יום ב') למנוחות את חבר הכנסת אברהם רביץ, שהלך הלילה לעולמו. טקס הלוויה החל בביתו שבשכונת בית-וגן בירושלים, לפני הקבורה בהר המנוחות.

   

  בין המלווים אותו בדרכו האחרונה, היו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שרת החוץ ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, יו"ר ש"ס אלי ישי, יו"ר הכנסת דליה איציק ורבים אחרים.

   

  משה רביץ, בנו הבכור של חבר הכנסת, שתרם לו בעבר כליה על מנת להציל את חייו, ספד לו: "כשהיינו ילדים קטנים, הוא הכניס אותנו לאווירה של כלל ישראל וקידוש השם. איזו גאווה היתה לנו שאבא שלנו הוא כולו כלל ישראל. הוא היה מנהיג, הוא סחב את האנשים שהיו לידו, וגם אותנו ואת אמא. זה היה בית של מאבק למען השם".

   

  שמשון רביץ, בן נוסף של הרב ז"ל, אמר בהספדו: "איבדנו את האבא האהוב שלנו, אשר זיכה כל אחד ואחד מאיתנו במצוות כיבוד. כל אחד זכה לעשות כיבוד האב, איזה שמחה הוא הביא לילדים שלו - אבא שהיה מייעץ, אבא שהשגיח, אבא שידע תורה. ועכשיו כולנו יתומים".

   

  צילום: דודי ועקנין

   

  רביץ (75) הניח אשה, 12 ילדים ו-77 נכדים. הוא שירת בארגון הלח"י ובצה"ל, ובמקצועו הוא רב וראש ישיבה. הוא כיהן בכנסת כחבר מפלגת "יהדות התורה", המייצגת את הציבור החרדי-ליטאי. במהלך הקריירה הארוכה שלו בכנסת - לא פחות מ-20 שנה - שימש במגוון תפקידים מרכזיים, בהם סגן שר הבינוי והשיכון, סגן שר החינוך, סגן שר הרווחה והשירותים החברתיים ויושב ראש ועדת הכספים.

   

  "ניצוץ של חיוך בזווית העין"

  יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, סיפר ל-ynet על דמותו של רביץ בעיניו: "הוא פשוט היה בן אדם, יהודי, אציל נפש. מהמנהיגים החשובים של הציבור החרדי - למענו פעל במסירות נפש עשרות שנים. הוא היה שילוב מיוחד של יהדות ואנושיות", אמר. "היה לו ידע גדול בתורת ישראל והיתה לו פתיחות אנושית, חביבות וצניעות. הוא היה פתוח לכל אדם, היה לו ניצוץ של חיוך בזווית העין".

   


  "עכשיו כולנו יתומים" (צילום: דודי ועקנין) 

   

  לדברי אלי ישי, "הרב רביץ היה איש אשכולות שידע לקרב בין אוכלוסיות, הלך בדרכי נועם ותרם תרומה רבה מאוד למדינת ישראל". יו"ר ש"ס העיד כי בין  השניים שררה ידידות עמוקה, גם בפן האישי וגם בפן המפלגתי: "הוא היה איש מיוחד ונערץ, גם בציבור שלנו. מדובר באיש יקר וזו אבידה גדולה".

   

  בין מפרסמי הודעות האבל על רביץ היה גם נשיא המדינה, שמעון פרס. "ידידי הרב אברהם רביץ שהלך לעולמו היה תלמיד חכם וירא שמים שהרביץ תורה ברבים",

  כתב פרס. "הוא היה לעתים קרובות גשר בין עולם התורה הליטאי לבין כלל ישראל, התנגד לכפיה והעדיף אמונה מתוך למידה. אפשר היה להתווכח איתו בידידות, מבלי לזלזל בדעותיו מתוך כבוד.

   

  "מהיותו 'שליח ציבור' בנשמתו היה אברהם איש משפחה למופת, הקנה ל 12 ילדיו ו-77 נכדיו וניניו חוכמה ודעת יחד עם ערכי היסוד של היהדות: רגישות אנושית, הבנת השונה וכיבודו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים", כתב פרס.

   

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כתב בהודעתו כי "רביץ היה חברי האישי במשך עשרות שנים. הרבה לפני שחשב על פוליטיקה ועל חברות בכנסת, היה מפנה זמן ללמד אותי דברי חכמים ממיטב חוקרי התלמוד והמשנה, והייתי שותה את דבריו בצמא. יחד תכננו לפרוש מן הכנסת, ואף החלפנו על כך לא מעט דברים. מהכנסת - כן... מהחיים - לא! טרם זמנו מת האיש הזה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כאלף בני אדם התאספו
  צילום: דודי ועקנין
  ציפי לבני
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים