שתף קטע נבחר

לבני לנשים: הצביעו, השלטון לא שייך לגנרלים

בכנס שדולת הנשים ולשכת עורכי הדין אמרה שרת החוץ לבני כי לא תיתן שידירו את הנשים מהחלטות ביטחוניות. נתניהו הבטיח להקים ועדת שרים לקידום השוויון וברק אמר שהוא שואף לייצוג שווה של נשים וגברים בכנסת

"לא אתן שידירו אותנו מהחלטות ביטחוניות, השלטון בישראל לא שייך לגנרלים", אמרה היום (ב') שרת החוץ, ציפי לבני, לבאות כנס שדולת הנשים בלשכת עורכי הדין, שנערך בתל אביב. לבני אמרה לנשים הנוכחות כי ההשפעה בידיהן וקראה להן לצאת ולהצביע. בכנס השתתפו גם המתמודדים מולה - יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק.

 

 

השרה אמרה כי מודאגת מכך שרוב מי שאינו מתכוון להצביע הן נשים, והפצירה בנשות ישראל לממש את זכותן הדמוקרטית. "כל מקום יכול להיות ריאלי אם תצאו מהבית כדי להכניס עוד נשים המייצגות את האידיאולוגיה שלכן ונותנות ביטוי לנשים", אמרה. "השאלה כמה נשים יהיו במפלגות - תלויה בהצבעה שלכן". 

 

היא סיפרה כי בחודשים האחרונים - מאז הפריימריז - נשים רבות עוצרות אותה ברחוב, חלקן עם שביס, אחרות בחוף הים, שאמרו לה כי היא נותנת להם כוח. במהלך דבריה חשפה מה עמד מאחורי אי-הצלחתה להקים קואליציה. "אמרו לי שש"ס לא תוכל לתמוך בי נוכח התעקשותי למנות לבית הדין הרבני שני דיינים מן הציבור הלאומי"

 

נתניהו פרש בכנס את משנתו לשוויון מגדרי: "זאת השקעה משתלמת, שאני מתכוון להשקיע החל מ-2010, בתנאי שנרכיב ממשלה". הוא הבטיח כי ממשלה בראשותו תקים ועדת שרים שתבחן אפשרות להקמת מנגנונים לאכיפת שוויון בשכר, אכיפת חוקי עבודה, טיפול במסורבות גט וטיפול באלימות כלפי נשים. כן ציין שיפעל למען ייצוג רחב יותר של נשים בכנסת.

 

במקביל, אמר נתניהו כי ממשלה בראשותו תביא ל"פתרון הדרגתי בשאלת ההכרה בהוצאות לצורכי גידול ילדים - זאת בין היתר באמצעות מימון מעוני יום וצהרונים על ידי המדינה". לדבריו, מהלך כזה ישחרר הרבה נשים שהיו רוצות להגדיל את מעורבותן בשוק העבודה ואינן יכולות לעשות כן. 

 

המודל הסקנדינבי

גם שר הביטחון ברק הבטיח שמפלגתו תבטיח שוויון בשכר. בעניין הרחבת ייצוג נשים בכנסת אמר כי: "יש סיכוי גדול שבראשותה של קואליציה שתוקם יעמדו נשים".

השאיפה, לדבריו, היא המודל הסקנדינבי שבו שיעור הנשים והגברים בפרלמנט כמעט זהה, היות ולכל מפלגה ייצוג של לפחות 45% לכל אחד מהמינים.

 

"אני סבור שקידום נשים דורש תנופה ומאמץ, בלי התנצלות וגמגום. לא מדובר בחסד, אלא ביותר ממחצית האוכלוסיה", אמר. "אם תהיינה יותר נשים שתפרצנה את תקרת הזכוכית, נהיה חברה יותר סולידרית, קשובה ויעילה".

 

על שילוב נשים בצה"ל אמר: "קורה דבר מרגש בו נשים נחשפות לתחומים שהיו מיועדים לגברים בלבד. הייתה אפילו מ"פ מפקדה שנכנסה לפעילות מבצעית במהלך עופרת יצוקה, ואנחנו אחת המדינות היחידות שלה טייסת קרב".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. הצביעו, הצביעו
צילום: AFP
נתניהו. פתרון הדרגתי
צילום: AFP
ברק. לפרוץ את תקרת הזכוכית
צילום: AFP
מומלצים