שתף קטע נבחר

מטען חבלה התפוצץ ליד סיור צה"ל בגבול עזה

לראשונה מאז תום מבצע "עופרת יצוקה", חוזר הטרור מרצועת עזה להכות: מטען התפוצץ בעת שרכב סיור של צה"ל נע על גדר המערכת סמוך למעבר כיסופים. מקורות פלסטינים דיווחו כי באזור התקרית פרצו חילופי אש הכוללים ירי צלפים

לראשונה מאז יצא החייל האחרון ברצועת עזה לפני שישה ימים, חוזרים הארגונים ברצועת עזה לפעילות טרור: מטען חבלה התפוצץ הבוקר (יום ג') סמוך למעבר כיסופים שבדרום רצועת עזה.

 

מעט אחרי 8:00 אירע פיצוץ בעת שסיור שגרתי של צה"ל נע סמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. במקביל, דיווחו מקורות פלסטינים כי באזור התקרית פרצו חילופי אש הכוללים ירי צלפים. עדי ראייה מסרו כי שניים או שלושה חמושים נעו לעבר אזור גדר המערכת בשעות הבוקר המוקדמות. לדבריהם, זמן קצר לאחר התקרית נראו מסוקים של חיל האוויר באזור וכוחות רגלים נכנסו לשטח הרצועה. כמה שעות לאחר מכן דיווחו הפלסטינים כי חקלאי, בן 23, נהרג כתוצאה מהתקרית.

 

גורמים צבאיים אמרו כי התקרית בכיסופים ממחישה את כוונת החמאס שלא לכלול פעולות נגד חיילי צה"ל במסגרת הסכם הפסקת האש. לדבריהם, לצד הקפאת ירי הרקטות, יעשו הארגונים ניסיונות פיגוע נוספים באזור גדר המערכת ובמתווים אחרים. בצה"ל אמרו כי כבר בשעות הראשונות שלאחר מבצע "עופרת יצוקה", העביר חמאס הוראה לפעיליו לנסות לבצע פיגועים נגד כוחות צה"ל.

 

"זה לא לגיטמי ולא מקובל", אמר אחד הגורמים אך ציין כי אופן התגובה צריך להיקבע בדרגים המדיניים הגבוהים. לדבריו, בחמאס יודעים היטב כי צה"ל לא יוכל להתייחס לפיגועים המכוונים לחיילים באופן הדומה לירי הרקטות, ולכן הוא צפוי להמשיך לרכז מאמץ לפגוע בכוחות סביב הרצועה, לרבות ניסיונות לחטיפת חייל.

 

מאז החליט הקבינט המדיני-ביטחוני על הפסקת האש החד-צדדית בעזה ועד היום, אירעו ארבע תקריות של ירי או שיגור רקטות לעבר ישראל. כל התקריות אירעו ב-19 בינואר, באחת מהן בוצע ירי מנשק קל לעבר סיור מזרחית לגדר המערכת בדרום הרצועה וזמן קצר לאחר מכן נורו שמונה פצצות מרגמה לשלושה מטחים שונים.

 

גורמים מדיניים מסרו כי צה"ל מתחקר את נסיבות התקרית בכיסופים וכי נבדקת אפשרות שמדובר בפיצוץ אמצעי לחימה שנותר בשטח עוד מלפני מבצע "עופרת יצוקה". עוד נמסר כי ישראל תבחן תגובה חריפה אם מדובר בהפרה של הפסקת האש.

  

"למרות המשחקים, חמאס רוצה הפסקת אש"

התקרית בעזה באה בשעה שבקהיר נמשכים הדיונים בין נציגי הפלגים הפלסטינים לשר המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, בנוגע להמשך הפסקת האש. גורם בכיר באחד הארגונים הפלסטינים אמר אתמול כי חמאס "מעוניין מאוד בהפסקת אש, למרות משחקי הכוח".

 

לדברי הגורם, הארגונים ברצועת עזה מבינים שהאוכלוסייה הפלסטינית מצפה לתקופה של רגיעה, שבה יוכלו האנשים לבנות מחדש את בתיהם ולשקם את חייהם. במקביל, דיווח העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, כי חמאס הסכים לרגיעה בת שנה וחצי, בתמורה לפתיחתם של כל המעברים "במלוא התפוקה".

 

בשלב זה לא נטל עדיין אף ארגון פלסטיני את אחריות לפיצוץ. גורם באחד הארגונים אמר ל-ynet כי חמאס או אחד הארגונים הפועלים מטעמה, הם שביצעו את הירי. הגורם העריך כי חמאס מבקש לשדר מסר לנושאים ונותנים בקהיר על הפסקת האש, כי יש להגיע במהירות המירבית להסכם רגיעה שיכלול גם את המעברים.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר עם ההחלטה על הפסקת האש החד-צדדית, כי "אם יחזור חמאס על התקפותיו הפרועות, הוא יופתע שוב מנחת ידה של ישראל.

 אני לא מציע לו לנסות זאת. חמאס אינו חלק מההסדרה אליה הגענו. לארגוני טרור אין ולא יהיה חלק בהסכמים שהושגו".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר באותו מעמד כי "ישראל נוצרת את האש, אך אין ביטחון מוחלט ולכן על צה"ל ועל האזרחים בעורף לשמור על מוכנות". לדבריו, כוחות צה"ל ישארו פרוסים וכי כל הפרה של הפסקת האש תגרור תגובה מצד ישראל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, רוני סופר ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפת אזור התקרית
כוח צה"ל ליד גדר המערכת
צילום: צפריר אביוב
מומלצים