שתף קטע נבחר

אונר"א שלא הכרתם

פעילות הארגון בעזה היא אינטרס ישראלי ראשון במעלה. אל תתנו לטענות שכבר הוזמו בעבר לבלבל אתכם

ארגון אונר"א זוכה לחוסר פירגון תקשורתי בישראל, והציבור מבסס עמדותיו לגביו על סמך דיסאינפורמציה, כמו זו שהציג יהונתן דחוח-הלוי בטורו "אמת אחרת על אונר"א", טור שהיה גדוש ברשעות, בסילופים ובאי-דיוקים.

 

בשבועות האחרונים עשו קומץ עובדים בינלאומיים ועוד 9,000 עובדים פלסטינים ימים כלילות כמשרתיה הנאמנים של האוכלוסיה הפלסטינית האזרחית המופצצת והנרדפת ברצועת עזה, שחיפשה מפלט במוסדותינו. נותרנו גורם כמעט יחיד שסיפק מזון ותרופות לזקנים, לילדים ולנכים. ארגון שהיה מחוייב למאות אלפי פליטים שלהם אנו דואגים כל השנה, הפך במהירות לאחראי לכמעט כל אזרחי עזה.

 

ההתקפות של דחוח-הלוי הן מיחזור של טענות שהציג משרד החוץ הישראלי ב-2004 בפני דיפלומטים זרים. הטענות הללו נדחו אחת לאחת במסמך מנומק ששלחה אונר"א לממשלת ישראל. דומה, כי עיתוי העלאתן שוב מן האוב אינו מקרי, וכי הדבר נעשה במכוון בימים אלה, בהם הוכח כי אונר"א הוא הארגון הגדול ביותר שנלחם למען האוכלוסיה האזרחית הפלסטינית הנפגעת והסובלת, וממשיך לשרת אותה גם תחת הפגזות והפצצות ישירות.

 

במסגרת פעילותו של אונר"א כארגון סיוע הומניטרי, מתחנכים במוסדות החינוך שלו בעזה יותר מ-200 אלף ילדים, והוא מספק שירותי בריאות בסיסיים לכמיליון תושבים. קרן ההלוואות שהקמנו לעסקים זעירים הוציאה אלפי גברים ונשים ממעגל העוני, וסייעה להם להפוך למפרנסים עצמאיים. תוכנית הלימודים במוסדות החינוך שלנו מספקת את ההשכלה החילונית הטובה ביותר לכולם. המורים הפלסטינים העובדים בשירותנו מחוייבים כמונו לתת את רמת החינוך וההשכלה הטובה ביותר, ללא הטייה פוליטית כלשהי.

 

בתוכנית הלימודים הנהוגה בבתי הספר שלנו נכללים שעורי אזרחות שמחנכים לכבוד הדדי ולחובה לקיים ולשמר את זכויות הכלל, גם את זכויות השכנים הישראלים, ברוח מגילת האו"ם, ארגון הגג שלנו. כל עובד של אונר"א, כמו כל יתר עובדי האו"ם, הוא עובד ציבור בכל שעה ולאורך כל היממה והשבוע. אנו נחושים לשמור מכל משמר על מערכת החינוך שלנו מפני האפשרות שתשמש כלי לקידום תוכנית פוליטית מדינית כלשהי.

 

אונר"א הוא ארגון חילוני המגלם ומקדם את ערכיו של האו"ם, שאימצו כל אומות העולם, גם ישראל. בוודאי שאונר"א חזק, המסוגל לקדם ערכים אלה בקרב האוכלוסייה הפלסטינית, במיוחד בהתייחס לאלימות הקשה של השבועות האחרונים, משרת גם את האינטרסים הישראליים.

 

ההאשמות שבמוסדות אונר"א מחנכים ילדים להפוך למחבלים מתאבדים הן מופרכות לחלוטין. לעומת זאת אין ספק, שאירועי הלחימה האחרונים, בהם נהרגו ונפצעו כל כך הרבה אזרחים וילדים, מקצינים את רגשות הנקם ומחזקים את הקיצוניים בחברה הפלסטינית.

 

צריבת התודעה

האשמות כמו אלו של דחוח-הלוי הן אחרונות בסדרה של פרסומים בתקשורת הישראלית, שמייצרים ומנציחים את המיתוס "אונר"א = חמאס". שיאו של גל זה עד כה נרשם בעת סיקור ההפגזה על בית הספר של הארגון בג'בליה. זו הוצגה בתחילה על-ידי הדוברים הרשמיים של הצבא הישראלי כתגובה לאש מחבלים שנורתה משטח בית הספר. אך בזמן שדברים אלה פורסמו, אמרו לנו קצינים ישראלים בכירים בישיבות תיאום את ההיפך הגמור - שברור להם לחלוטין שלא היו מחבלים במקום. מאוחר יותר נסוגו גם הדוברים הרשמיים ושינו את גרסתם, בציינם הפעם שהאש נורתה מאיזור הקרוב למתחם ולא מתוך בית הספר עצמו. למרות כל זאת, נדמה כי בתודעה הציבורית הישראלית נחרט (או שמא נצרב?) כאילו אונר"א מאפשרת לגורמי טרור לפעול ממתחמיה או מכלי-רכבה.

 

גורמים של האו"ם כבר בחנו בעבר כל האשמה נגד אונר"א. כל פעילותנו בעזה ובגדה המערבית נמצאת בפיקוח צמוד של ארה"ב. כמו כן, עיקר התרומות המאפשרות את פעילותנו באות מארה"ב ומאירופה. האם באמת יעלה על הדעת שמדינות אלה יממנו פעילות תומכת טרור נגד ישראל?

 

אונר"א נוקטת מדיניות מאוד נחרצת נגד עובדים שחרגו ממדיניות הארגון. עובדים שהואשמו בהטפה פוליטית כלשהי או בפעילות מקבילה בטרור פוטרו לאלתר ונשללו כל זכויותיהם הסוציאליות. לאונר"א, כמו לכל מקום עבודה אחר, אין שום זכות להתערב בהשקפת עולמם ובעמדתם הפוליטית של אלפי עובדיו המקומיים, כל עוד זו אינה באה לידי ביטוי במסגרת פועלם כעובדי הארגון.

 

גם ההאשמות שהועלו לאחרונה, שארגון החמאס משתלט כביכול על משלוחי המזון והתרופות שלנו הן מופרכות וחסרות כל בסיס, ומטרתן רק לפגוע בשמו הטוב של אונר"א. כל משאית המכילה מזון או ציוד רפואי נבדקת, נרשמת ומפוקחת בדקדקנות כמעט צבאית על-ידי מנגנון שנשלט בידי גורמים בינלאומיים.

 

אסיים בבקשה: אנא תנו לנו לעשות את העבודה השחורה הקשה והסיזיפית שבה אנו שקועים ללא הטחת האשמות לא מבוססות ומבלי לערב את הפוליטיקה הפנים-ישראלית בפעילות הארגון. אני מאמין בלב שלם שפעילות אונר"א בעת הזו בעזה היא אינטרס ראשון במעלה לטובתה של מדינת ישראל.

 

כריס גאנס, דובר אונר"א

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים