שתף קטע נבחר

שוקי אורן: "אם צריך ניתן עוד כסף"

החשב הכללי במשרד האוצר דיבר היום בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" ואמר כי "האשראי החוץ-בנקאי בקיפאון מוחלט, כי לא היו כמעט הנפקות או מחזורים של אג"ח"

"האשראי החוץ-בנקאי הכפיל את עצמו בתוך חמש שנים, אך כששוק ההון הילווה כספים הוא לא הסתכל בעין של האדם אליו הכספים הגיעו, כך אמר הבוקר (ג') שוקי אורן, החשב הכללי במשרד האוצר, בוועידת "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים.

 

אורן הוסיף כי "האשראי החוץ-בנקאי בקיפאון מוחלט, כי לא היו כמעט הנפקות או מחזורים של אג"ח. אנחנו היום יודעים שהגירעון יהיה גדול יותר ממה שציפינו, אם כי לא יודעים כמה בדיוק".

 

שלושה עקרונות - "יצירת מכפילים, איזון תקציבי וללא הלאמה"

אורן הוסיף ואמר כי "יש כמה עקרונות שהאוצר שומר עליהם כאשר הוא בא לטפל בבעיית האשראי במשק שנוצרה בשל המשבר. הראשון - ללא הלאמה, וחס ושלום שנגיע בישראל למצב כמו שיש בחו"ל שבנקים מתרסקים וצריך להלאימם.

 

"העיקרון השני הוא יצירת מכפילים. בגלל שמהמקורות מוגבלים לא ניתן יהיה לגדול באופן בלתי מבוקר בתקציב - אנו חושבים איך אנחנו מסוגלים על כל שקל בתקציב - ליצור מכפיל כדי שאותו שקל ישפיע באופן מקסימלי כאילו היה כמה שקלים.

 

"העיקרון השלישי הוא איזון תקציבי בין ערבות מדינה לתקציב בהתאם לרמת הסיכון. לדוגמא, כאשר מדובר בהון לבנקים שההסתברות למימוש הוא נמוך, אין בעיה לתת ערבות מדינה. יש כאלה שאומרים לשפוך כסף אבל צריך לקחת בחשבון שדברים מתפתחים ואסור להגיע למצב בו צטרך כסף נוסף ולא יהיה לנו".

 

"על כל שקל - אשראי של 8 שקל"

 החשב הכללי אמר עוד כי "יש לנו שתי תכניות עיקריות - 6 מיליארד שקל ערבויות לבנקים שיוכלו לגייס איתו הון משני (יצירת המכפיל), כך שתיאורטית על כל שקל יהיה אפשר להעמיד 8 שקל לאשראי. אין לנו אשליה שהבנקים יחלקו עכשיו 50 מיליארד שקל אשראי, אבל זה מאפשר להם להתיר את עניבת האשראי.

 

"ניקח את הסיכון"

אורן הוסיף ואמר כי "אנחנו גם בשלבים סופיים של הליך מכרזי של קרנות אשראי ממוקדות. אנחנו ניקח את הסיכון הראשון כל עוד יש הגנה על הפסדים. יש שלוש קרנות - קרן אשראי ליצואנים בהיקף 550 מיליון שקל, קרן אשראי לעסקים קטנים בהיקף 440 מיליון שקל וקרן אשראי לעסקים בינוניים ב-1.3 מיליארד שקל. 

 

עוד אמר אורן כי "נבחר גוף מתאם, BDI, איתו העסקים יוצרים את הקשר ועושים את הבדיקה שהעסק עומד בקריטריונים ומשם לבנק. אין פקידי ממשלה שמאשרים. אפשר להשתמש בעד 50% מההלוואה לשימוש פירעון בבנק אחר. זה מהווה נשק מול הבנק. אפשר גם להשתמש להרחבת העסק או לשימוש שוטף. הסכום המקסימלי של ההלוואות הן 8 מיליון עם גרייס לחמש שנים ובריביות שייקבעו על ידי הבנק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוקי אורן, החשב הכללי במשרד האוצר
מומלצים