שתף קטע נבחר

גורמים בצה"ל: להגיב לפיגוע באופן לא מידתי

בצה"ל חוששים כי לצד המטען שהרג נגד צה"ל וגרם לפציעתם של שלושה חיילים, הוטמנו מטענים נוספים, על מנת לייצר פגיעה רחבה יותר בכוחות. כוחות צה"ל ממשיכים לסרוק בשטח הפלסטיני

בצה"ל ממשיכים לתחקר את נסיבות הפיגוע שאירע הבוקר (יום ג') סמוך למעבר כיסופים בדרום רצועת עזה. באוגדת עזה מעריכים כי מדובר בזירת מטענים שהוטמנה באזור, על מנת לייצר פגיעה רחבה יותר בכוחות. בפיצוץ מטען חבלה נהרג נגד, קצין נפצע קשה ושני חיילים נפצעו קל.

 

מאז שעות הבוקר פועלים כוחות בתוך השטח הפלסטיני, מערבית לגדר המערכת, כדי לבדוק את המטען שהתפוצץ וכדי לאתר מטענים נוספים. במהלך הפעילות שמתבצעת באמצעות כלי רכב מיוחדים וכוחות הנדסה לוקחים חלק גם מסוקי קרב של חיל האוויר שמסייעים לכוחות. במספר מקרים אף בוצע ירי לעבר נקודות חשודות בשטח. בצה"ל העריכו כי ארגון חמאס יפעל במטרה לבצע פיגועים נגד כוחות צה"ל.

 

עם זאת, אם אכן המטענים הוטמנו הלילה או לפנות בוקר, הרי שמדובר באיתות של חמאס כי אינו מתכוון לעצור את הפעילות נגד חיילי צה"ל לתקופה מסוימת, אלא לפעול בכיוון ההפוך - לרכז מאמץ דווקא כעת כנגד כוחות צה"ל ולבצע ניסיונות פיגועים במתווים שונים, לרבות ניסיונות לפיגועי חטיפה.

 

דיווח: פלסטינים נוטשים את בתיהם

במקביל, נערכים במערכת הביטחון דיונים בדבר התגובה של צה"ל לאירוע.

בקרב גורמים צבאיים בכירים נשמעות קריאות כי יש להגיב באופן נרחב, ולא מידתי כנגד יעדים של חמאס על מנת להבהיר לחמאס את האופן שבו מתקבלת ההפרה הזאת. לדברי הגורמים, הבלגה עשויה להיחשב כאיתות של ישראל שהפיגוע הוא דבר לגיטימי ובחמאס אף ינסו להגביר ניסיונות אלה.

 

מקורות פלסטינים ברצועת עזה דיווחו כי משרדי ממשלה ומוסדות ביטחוניים מתפנים מחשש לתקיפה של צה"ל. הפלסטינים מדווחים כי התושבים באזור התקרית החלו לפנות את בתיהם, וכי אנשי הביטחון של ממשלת חמאס פינו את מפקדותיהם. הפינויים כוללים את כל משרדי הממשלה ברצועה, כולל השירותים האזרחיים כמו מבחני נהיגה, מתן והוצאת מסמכים וכל השירותים הניתנים במפקדות ובתחנות המשטרה.

 

שר הביטחון, אהוד ברק אמר מוקדם יותר, כי "זה פיגוע קשה, אי אפשר לקבל אותו ואנחנו נגיב". גם שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה בעקבות האירוע, כי ישראל צריכה להגיב: "המבחן הזה הוא מבחן של מעשים ולא רק של דיבורים, זה נכון גם לאירוע היום". בשלב זה לא קיבל עדיין אף ארגון פלסטיני את אחריות לפיגוע.

 

במקביל, אמר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (במיל') עמוס גלעד, כי "כללי המשחק השתנו וחמאס יודע זאת. פיגוע דוגמת זה שהיה היום, או פיגועים שיהיו בעתיד לא יסתכמו רק בסגירת המעברים".

 

בהרצאה בפני המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב, הוא הוסיף: "החמאס לא מעוניין לתקוף את ישראל כרגע. זה לא בגלל שהם התאהבו בנו - אלא בגלל שהם מעוניינים בשיקום תדמיתם בעיניי העם הפלסטיני. הם מעוניינים להראות שהמאמץ של המלחמה השתלם לפלסטינים". לדברי גלעד, מצרים מזהה כיום את חמאס כאויב לאומי שעלול להתחבר לאחים המוסלמים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוקים בשמי עזה
צילום: AFP
הג'יפ שנפגע בכיסופים
צילום: רויטרס
פינוי הפצועים בתקרית
צילום: הרצל יוסף
מומלצים