שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חוקרים: אי אפשר למנוע את שינוי האקלים

צוות חוקרים: גם אם פליטת הפחמן הדו-חמצני תיפסק בבת אחת, השלכות שינוי האקלים יימשכו לעוד כאלף שנה. האטמוספירה תמשיך להתחמם, עליית מפלס פני הים לא תעצר והפגיעה במערכות אקולוגיות לא תיפסק. "הגיאורגפיה של כדור הארץ עתידה להשנות באופן בלתי הפיך", אמרה החוקרת הראשית

האם אנחנו מתאמצים לשווא? מחקר אמריקני חדש קובע כי תופעת שינוי האקלים "בלתי הפיכה" ברובה - לפחות לאלף השנים הקרובות - גם אם פליטות הפחמן הדו-חמצני יופסקו בבת אחת.

 

את המחקר הובילו מדעני רשות האוקינוסים והאטמוספירה האמריקנית (NOAA) יחד עם מדענים משוויץ וצרפת. המדענית הראשית של הרשות, סוזן סולומון, כתבה בהקדמה למחקר כי התנהלות בני האדם בכל הקשור לפליטת גזי חממה "תשנה את פני כדור הארץ באופן בלתי הפיך". המחקר צפוי להתפרסם השבוע בכתב העת של האקדמיה האמריקנית למדעים.

 

החוקרים בחנו את השלכות הצטברות הפחמן הדו-חמצני מעבר לריכוזים הנוכחיים של 385 יחידות למיליון, ואז בחנו במודלים מתמטיים מה יקרה אם פליטת הגזים תיפסק לחלוטין אחרי שתגיע לשיאה. 

 

המחקר מצא כי ריכוזי הפחמן הדו-חמצני משפיעים על תהליכי שינוי האקלים באופן בלתי הפיך, וימשיכו לתרום להתחממות הטמפרטורה, לעליית מפלס פני הים ולירידת משקעים מוגברת באזורים מסויימים על פני הגלובוס.

 

החוקרים מדגישים כי העלייה בריכוז הפחמן הדו-חמצני שתתרחש בין השנים 2000 ל-2100 תבטיח עלייה של מפלס פני הים באלף השנים הבאות. עלייה שכזו תגרום ל"שינויים בלתי הפיכים בגיאוגרפיה של כדור הארץ, מאחר שאזורי חוף רבים ואיים רבים ייעלמו בסופו של דבר מתחת למים", קובע המחקר.

 

אך מה לגבי העדויות והמחקרים המזהירים מפני עצירת גשמים ומחסור עולמי במים? לדברי החוקרים, ירידה בכמות המשקעים במאות השנים האחרונות היא אחת משלל תופעות שנלוות לתהליך ההתחממות. תופעות אזוריות נוספות שהם מצביעים עליהן כוללות הפחתה בכמות המים הזמינים לבני האדם, התגברות שריפות יער, מידבור ושינויים במערכות אקולוגיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם אם נעצור - זה לא ייפסק. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים