שתף קטע נבחר

צה"ל: חמאס לא ביצע את הפיגוע - אבל אחראי

את הפיגוע נגד כוח צה"ל באזור כיסופים, בו נהרג חייל ונפצעו שלושה, ביצעה קבוצה שחרתה על דגלה פעילות מיליטנטית קיצונית אף יותר מחמאס. אך האצבע המאשימה מופנית לחמאס - שהיה מעורב או אישר

בצה"ל סבורים כי התארגנות של הג'יהאד העולמי ברצועת ביצעה את הפיגוע היום (ג') ליד כיסופים, בו נהרג גשש של החטיבה הדרומית באוגדת עזה ונפצעו שלושה חיילים נוספים באורח קשה. קבוצה איסלמית המסונפת לאל-קעידה בשם "גדודי הג'יהאד והתווחיד" נטלו אחריות לפיגוע. הארגון העביר קלטת לסוכנות הידיעות רמאתאן, שהפיצה את הקלטת לשידור.

 

מדובר בקבוצה שחרתה על דגלה פעילות מיליטנטית קיצונית אף יותר מחמאס נגד ישראל. ההתארגנות מקבלת סיוע ישיר מהאיראנים, אך מחוברת בצורות שונות גם לארגון החמאס.

 בצה"ל מעריכים כי על אף שהפיגוע בוצע על ידי התארגנות זו, חמאס היה מעורב בעניין ולכל הפחות נתן את אישורו לבצע את הפיגוע.

 

אחר הצהריים תקף חיל האוויר את חופי אבו-שאמיה, פעיל בולט של הג'יהאד העולמי, הקשור לפיגוע, אולם בצה"ל גורסים כי יש להגיב באופן נרחב על הפיגוע כדי להעביר את המסר הברור לחמאס, שבישראל לא יעברו לסדר היום במקרים שכאלה. בצה"ל הכינו מספר אפשרויות לפעילות תגובה וכעת ממתינים לאור ירוק מהדרג המדיני באשר לדרך שבה יורשו לפעול.

 

גורמים צבאיים העריכו כי חמאס ינסה להמשיך ולפעול באמצעות ארגונים אחרים, בעיקר על מנת לצמצם את הסיכוי לתגובה ישראלית כלפיו וליצור משוואה - לפיה אם תהיה תגובה, היא תופנה לעבר אותם ארגונים קטנים ולא לעבר תשתיות ופעילי החמאס. גורמים בכירים אמרו הערב כי הם רואים בחמאס אחראי לפיגוע ואין כל כוונה ליפול למלכודת שהוא מנסה לטמון, על מנת להרחיק ממנו את האצבע המאשימה.

 

התחקיר: המטען הוטמן בחסות הערפל

מתחקירים שנערכו באוגדת עזה ובפיקוד הדרום, עולה כי החולייה הגיעה לפנות בוקר לאזור כיסופים ובחסות הערפל הכבד ששרר במקום, הטמינה חמישה מטענים המופעלים באמצעות חוטים.

 החולייה התמקמה באזור המרוחק מהגדר וכאשר עבר במקום הסיור הצבאי, הפעילה את סידרת המטענים, שלושה מהם התפוצצו ופגעו בחיילים.

 

לאחר האירוע ניסו כוחות צה"ל ליצור מגע עם החולייה, אך לשווא. כוחות של גדוד חרוב מחטיבת כפיר, באמצעות טנקים, כוחות הנדסה ומסוקי קרב של חיל האוויר פעלו במקום על מנת לבחון את זירת המטענים ולבדוק את נסיבות האירוע, לרבות סימנים שהשאירו חברי החולייה.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור התקרית בכיסופים
צילום: רויטרס
מומלצים