שתף קטע נבחר

הרבנות הצבאית: לא למנות חיילים במספרי ברזל

"יש בעיה של ספירת בני ישראל; מה עושים בצה"ל"? מדור ההלכה ברבנות נדרש לסוגייה ופסק: "אכן אסור למנות חיילים בדרך של ספירה רגילה, לפיכך יש לספור עצמים נלווים לאדם כמו כלי הנשק או החולצה שברשותו"

הפקודה "מספרי ברזל להתפקד!" עוד לא נתקלה בסרבנות דתית בצה"ל, אבל הרבנות הצבאית הראשית נדרשה השבוע להכריע האם היא אינה מנוגדת להלכה האוסרת לספור אנשים מעם ישראל. הפיתרון: המספרים יתייחסו מעתה לנשקים או לחפצים נלווים אחרים במקום לחיילים עצמם.  

 

בשו"ת שפורסם באתר "ישיבה" שאל אחד הגולשים: "האם מותר להעביר התפקדות, כפי שנוהגים בצבא במסעות ותרגילים, כלומר שכל אחד אומר את מספרו ובסוף אחד החיילים עושה סיכום? לכאורה יש בעיה של איסור לספור את בני ישראל. ואם אסור - מה ניתן לעשות?".

  

בתשובת הרבנות הצבאית הראשית נכתב כי אסור ל מנות חיילים בדרך של ספירה רגילה משום שהיא עלולה לגרום למגיפה, ועל פי חלק מהפוסקים הדברים נכונים גם לשיטת ספירה של "מספרי ברזל".

 

"לפיכך יש להורות לספור עצמים נלווים לאדם", הכריעו במדור ההלכה ברבנות, "מותר להגדיר מראש שסופרים חולצות או כלי נשק וכדומה, ומספר הברזל שכל חייל אומר מבטא את כלי הנשק שברשותו". ברבנות הצבאית הוסיפו כי גם ספירה בדרך זו בעייתית והיא מותרת רק לצורך מצווה, אך "כשיש צורך בספירת חיילים לצורך מנהלתי או מבצעי נחשב הדבר לצורך מצווה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים ברצועה
צילום: רויטרס
מומלצים