שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: ויז'ואל פוטוס

אם אסור להשקות - למה ת"א קונה דשא?

תקנות רשות המים אוסרות השקיית גינות ציבוריות מנובמבר עד סוף אפריל. מדובר בתקנה מ-2001 שמקבלת כעת - לאור עצירת הגשמים - משנה חשיבות. אבל בעיריית תל אביב רכשו מרבדי דשא מוכנים לשתילה. איך ישתלו אם אסור להשקות? לטענתם "הכל מתואם וחוקי". רשות המים: אסור להשקות, נקודה. התביעה המשפטית נגדם בדרך

אין גשם, וישראל מתייבשת כזכור לכולם - אבל אולי תל אביב לא. אחרת איך אפשר להסביר את העובדה שחרף התקנה האוסרת על השקיית גינות ציבוריות בחודשי החורף, החליטה העירייה לרכוש דווקא עכשיו מרבדי דשא מוכנים לשתילה.

 

התקנה האוסרת על השקיית גינות ציבוריות בחורף לא קשורה אפילו למצב הנוכחי. מדובר בתקנה משנת 2001 שהופעלה מאז כל שנה בין נובמבר לסוף אפריל. מטרתה היא למנוע ביזבוז של מים להשקייה בחודשי החורף הגשומים.

 

הגשם כידוע אינו יורד, אך רשות המים השאירה את התקנה על כנה בשל המצב השחון. המצב כה חמור עד שברשות מתכוונים להרחיב את איסור ההשקייה ולהשאירו בתוקף גם בחודשי הקיץ, ואף להחיל אותו גם על גינות פרטיות.

 

אבל אולי בתל אביב לא שמעו על כך. ממידע שהגיע ל-ynet התברר שלאחרונה רכשה העירייה מרבדי דשא מוכנים לשתילה. לא צריך להיות מומחה כדי לדעת שדשא חייב שישקו אותו מיד לאחר השתילה כדי שייקלט. לא צריך להיות מומחה כדי להבין שהעירייה לא רכשה את הדשא כדי לתת לו להתייבש במחסן.

 

אם בעירייה מתכוונים להשקות בכל זאת את הדשא חרף האיסור, עליהם לדעת שהקנס הקבוע בחוק הוא אלף שקלים (250 לאדם פרטי). אמנם זה סכום זניח לעירייה עם תקציב של 4 מיליארד שקלים, אבל איזה מסר משדרים בעירייה לתושבים אם הם עצמם לא מקפידים לחסוך במים ולמלא את הוראות החוק?

 

רשות המים: הם עוברים על התקנות שוב ושוב

יתרה מזאת: זו אינה הפעם הראשונה שהעירייה מתעלמת מהאיסור. רק לפני כ-3 חודשים פורסמה כאן ידיעה עם צילומים של מרבדי הדשא מוכנים לשתילה בגן צ'רלס קלור. בעירייה אמרו אז שמדובר בשיקום דשא ולא בשתילת דשא חדש, ולכן הכל חוקי ותקין.

 

אבל כנראה שלא. ברשות המים אמרו כי עיריית תל אביב מתעלמת מהתקנות באופן קבוע, ובמהלך 2008 קיבלה מספר דו"חות, אך המשיכה להשקות את הדשאים ללא הפרעה. "זה חמור מאוד", אמר דובר הרשות, אורי שור ל-ynet. "הנושא הזה ידוע ומונח על שולחנה של הלשכה המשפטית של רשות המים, היות והתקנה חלה גם על גן חדש וגם על גן קיים. התקנות אוסרות על השקייה והעירייה הוזהרה עשרות פעמים".

  

בעיריית תל אביב-יפו הודו כי רכשו מרבדי דשא, אך גם הפעם ציינו כי מדובר בדשא "לצורך שיקום מדשאות קיימות". עוד אמרו בעירייה כי הם פועלים "בהתאם להנחיות רשות המים שאינן אוסרות שיקום מדשאות, אלא שתילה בשטחים חדשים והשקיית שטחים מגוננים חדשים... בפארק צ'ארלס קלור לא נשתל דשא חדש אלא שוקמו המדשאות הקיימות. בכל מקרה, העירייה לא עוברת על איסור השקיית הגינות בחורף, ופועלת על פי הנחיות נציבות המים".

 

ומה אומרים על זה ברשות המים: "עיריית תל אביב מתבססת על תקנה שאינה עדכנית, התקנות אוסרות על השקיה בכלל מה-1 לנובמבר ועד סוף אפריל. ישנה תקנה המתייחסת להקמת גנים חדשים, אך היא אינה רלוונטית לעניין שעל הפרק. בשורה התחתונה, תקנות המים אינן מאפשרות השקייה. רשות המים פועלת על מנת למצות את הדין על העייריה. הליך משפטי נגדה החל זה מכבר ובקרוב היא תזומן לחקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דבר לדשא. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים