שתף קטע נבחר

הרבנות: אם הבישוף לא יתנצל - נחרים הוותיקן

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ביטל חרם על מכחיש שואה, והרבנות הראשית מאיימת במכתב לוותיקן: "אם לא תהיה התנצלות פומבית של הבישוף הבריטי לא תוכל הרבנות הראשית לקיים עם הוותיקן דיאלוג כמו בעבר"

הבישוף מכחיש השואה ריצ'ארד וויליאמסון הוחזר לכנסיה, וברבנות הראשית מאיימים לנתק את הקשרים הבין-דתיים עם הוותיקן. בעקבות הסערה שעורר האפיפיור בנדיקטוס ה-16, שביטל את החרם על ארבעה בישופים ובהם גם וויליאמסון, שיגר אמש מנכ"ל הרבנות עודד וינר מכתב חריף לאחראי על קשרי יהודים-נוצרים בוותיקן, בו הודיע כי אם לא תהיה התנצלות פומבית של הבישוף הבריטי לא תוכל הרבנות הראשית לקיים עם הוותיקן דיאלוג כבעבר. 

 

בראיון עיתונאי שנערך לפני כחודשיים ושודר בשבוע שעבר אמר ריצ'ארד וויליאמסון: "אני מאמין שלא היו תאי גזים... אני חושב שכ-200 עד 300 אלף יהודים מתו במחנות ריכוז שהקימו הנאצים במהלך המלחמה, אבל איש מהם לא מת בתאי הגזים... לא היה יהודי אחד שמת בתאי הגזים. כל הטענות על כך היו שקרים, שקרים, שקרים!". 

 

במכתבו לוותיקן כתב מנכ"ל הרבנות, עודד וינר: "אני כותב אליך ביום חשוב זה, 27 לינואר, שהוכרז על ידי האו"ם כיום הבינלאומי לזכר השואה, ואני בטוח שתבין את הצער והכאב שלנו הקשורים לאירועים האחרונים. התגובות לידיעה על כך שהאפיפיור הסיר את החרם גרם לבלאגן גדול פה בישראל ובעולם היהודי כולו, בפרט בגלל העובדה שאחד מארבעת הבישופים המעורבים, ריצ'ארד וויליאמסון, הוא מכחיש שואה ידוע. אפילו אם הצעד כשלעצמו נעשה בלי קשר לקשרים של הכנסייה עם העם היהודי - כאשר זה מעורב בחיבוק פומבי של אחד שמבטא רעיונות מגונים - זה בוודאי זה משפיע על הקשר שלנו.

 

הרבנות הראשית התכנסה לדיון בנושא זה דנו, וללא התנצלות פומבית מבישוף וויליאמסון ולקיחת האמירות הנוראיות שלו בחזרה יהיה מאוד קשה עבורנו להמשיך דיאלוג עם הוותיקן כבעבר. אתה בוודאי תבין שתחת מצבים כאלה יהיה חכם לדחות את הפגישה הבאה שלנו ברומא בתחילת חודש מארס, עד שנושא זה יובהר. אנא העבר מסר זה לבכירים בוותיקן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרבנים הראשיים
צילום: איי פי
יגיב. האפיפיור בנדיקטוס ה-16
צילום: AFP
מומלצים