שתף קטע נבחר

ניצולי שואה והקנאביס: "אפילו לא פאתטי"

ניצול השואה ויו"ר הכנסת לשעבר, שבח וייס, הזדעזע מתשדיר הבחירות של מפלגת ניצולי השואה ובוגרי עלה ירוק: "זה היה ירוד". אבל יו"ר המפלגה המשותפת, שהיה בעבר בעלה ירוק המקורית, טוען: "זה לא ציני, יש לנו מטרות משותפות"

מה לניצולי השואה ולצמח הקנאביס? בדיוק כשחשבנו שראינו הכול, שוב הצליחה הפוליטיקה להדהים אותנו עם מפלגת השילוב של ניצולי השואה "הציונות החדשה" עם פורשי "עלה ירוק". תשדירי הבחירות, שהחלו שלשום (יום ג'), הדגישו את החיבור שנראה הזוי, בין המאבק לשיפור מצבם של ניצולי השואה בישראל לבין המאבק ללגליזציה של סמים קלים בישראל.

 

רבים מהצופים נעו אמש באי-נוחות על ספת הטלוויזיה למראה ניצול שואה המצהיר כי מתוקף עברו, חובתו המוסרית היא לתמוך בלגליזציה של הקנאביס. לא-מעט טענות נשמעו על השימוש הציני בנושא כאוב כל-כך כמצבם של ניצולי השואה בישראל לקידום ההכרה החוקית בסמים קלים.

 

"אני לא מצליח להבין את זה. התשדיר הזה פשוט עורר בי בעתה. לצערי, זו זילות של הנושא, מעליבה ופוגעת", סבור יו"ר הכנסת לשעבר וניצול שואה, שבח וייס. "גם אם יש בזה מניע אנושי, תמיד יש חשש ל'ספיניזציה' של השואה. התשדיר היה כל כך ירוד, שאפילו המילה פאתטי לא מתאימה.

 

"הדבר האחרון שאני רוצה לעשות זה לפגוע בניצולי שואה, אבל מדובר בנושא לאומי, היסטורי, גורף, שלא מתחבר למפלגה שכזו. גם כשלפני למעלה משנה, כשהיו הפגנות של ניצולים למען שיפור תנאיהם, עלו על זה טרמפ כל מיני ארגונים, וגם אז היה בזה טעם נפגם. זה עצוב". 

 

עלֶה ירוק או עָלָה על הגל?

על האיחוד בין מפלגת ניצולי השואה, בראשות יעקב כפיר, לבין "בוגרי עלה ירוק", בראשות אוהד שם טוב, הוחלט זמן קצר לפני תום מועד ההרשמה לבחירות, כשחברים בעלה ירוק שמצאו את עצמם מחוץ לרשימה, הציעו לניצולי השואה לחבור. לדבריהם, יחד הם מצאו שפה משותפת למאבק משותף.

 

גורמים ב"עלה ירוק" המקורית סבורים ששם טוב עבר את הגבול. "האיש מגלומן ורוצה להיות בכנסת בכל מחיר", אמרו. כשהוא ראה שאין לו סיכוי ב'עלה ירוק', הוא הלך לניצולי השואה, עשה עליהם רושם עם הדיבור הרך והחליפה, חימם את ליבם של אנשים טובים, ושכנע אותם". לדבריהם, עוד כשהיה חבר במפלגה, ניסה להוביל איחוד עם ניצולי השואה וטען שהם כחומר ביד היוצר. אלא שבעלה ירוק לא הסכימו למהלך בשום פנים ואופן.

 

שם טוב מצידו, לא מוצא בכך שום פסול. "אנחנו שתי קבוצות של אנשים הפועלים באופן הכי טהור למען הדברים שמאמינים בהם. אין דברים שהם רוצים לקדם ואנחנו לא רוצים, ולהפך. יש לנו חובה מוסרית לעזור לניצולי השואה, וצירוף כוחות מגדיל את הסיכוי של שנינו להיכנס. זוהי הפוליטיקה, ואין כאן שום ניצול ציני.

 

"אין מקום להשוואה בין שואה ללגליזציה של סמים, אבל ניצולי השואה אומרים שרדיפת אנשים בגלל משהו שהם לא אשמים בו זה דבר שמוכר להם, והם מבינים אותנו, וזהו התוקף המוסרי".

 

ניצול השואה, יעקב כפיר, מספר 2 ברשימה המשותפת, מחזק את דבריו: "מי שאומר שזה חיבור ציני, מוציא אותי מדעתי. אני, שפעיל מאד למען זכויות ניצולי השואה ושהובלתי מאבקים בנושא, שומע רק דברים טובים על האיחוד הזה. קיבלתי הרבה הצעות לאיחוד לפני הבחירות, ובחרתי בצעירים הנמרצים הללו".

 

לדברי כפיר, היעד הראשון במצע המפלגה המשותפת הוא חקיקת חוק נכי נרדפי הנאצים, שמטרתו היא ש"אנשים שלא היתה להם ילדות, שתהיה להם לפחות שיבה טובה". הלגליזציה של הקנאביס תהיה יעד שני. הוא הוסיף כי שמע הסברים על כך שקנאביס יכול לעזור לאנשים שאינם בקו הבריאות. אני עוד לא עישנתי, כי אותי לימדו הגרמנים שאסור לעבור על החוק, אבל כשזה יהיה חוקי - בעזרת השם אנסה". 

פורסם לראשונה 28/01/2009 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
וייס. התשדיר עורר בעתה
צילום: אתר הכנסת
קמפיין המפלגה
מומלצים